Vasaros pradžioje akcijos „Vasara su knyga“ socialinių tinklų paskyroje pasirodžiusią naujieną apie paskelbtą iššūkį skaitytojai sutiko entuziastingai: „O kaip greitai atėjo! Laukiam! Tikiuosi pralauš skaitymo blokus ir atvers naujas literatūros plotmes“ (Greta M.), „Skaičiuoju dienas kaip širdies pulsą. Skaitymas man tarsi oras, taigi labai laukiu „Vasaros su knyga“ iššūkio“ (Eglė L.), „Antrus metus dalyvauju šiame iššūkyje, esu stropi skaitytoja, labai atidžiai renkuosi knygas pagal užduotas užduotis, gal ir norėčiau ką nors laimėti, bet visų svarbiausia yra dalyvavimas“ (Daiva R.).

Vasaros pradžioje buvo paskelbtos penkios užduotys, iš kurių populiariausia tapo „Perskaityk fantastinę knygą“ (perskaitytos 31 902 knygos). Toliau užduotys pagal populiarumą išsirikiavo taip: „Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota“ (29 095 knygos), „Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis“ (skaitytojų pasiūlyta užduotis, 28 755 knygos), „Perskaityk negrožinę knygą“ (28 345 knygos) ir „Perskaityk knygą apie laisvę“ (27 994 knygos).

Interneto svetainėje vasarasuknyga.lt bei socialiniuose tinkluose buvo skelbiamos akcijos skaitymo ambasadorių įkvepiančios knygų rekomendacijos vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Knygas rekomendavo ir bibliotekininkai, LRT Klasikos laida „Ką man skaityti?“, IBBY Lietuvos skyrius, kiti akcijos draugai.

Tarp skaitytojų geriausiai įvertintų knygų – Henri Charrière „Drugelis“, Meik Wiking „Mažoji laimės knyga. LYKKE: laimingiausi pasaulio žmonės“, Rimanto Kėvalo „Ką mes padarėme savo vaikams“, Majos Kramer „Ar pažįsti gyvūnus?“, Monos Delahooke „Dėmesingas auklėjimas“, Alexo Perryʼio „Bebaimės motinos. Galingiausią pasaulio mafiją parklupdžiusių moterų istorija“, Taylor Jenkins Reid „Vienintelė (tikra) meilė“, Vadimo Zizo „Minčių architektas“ ir kitos.

Į perskaitytų knygų TOP 10-uką pateko Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų“, Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, Ingos Staban „Laisvės kalinė“, Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“, Živilės Miežytės „Vilniaus Vilnius“, Antoineʼo de Saint-Exupéry „Mažasis princas“, Laurent Gounelle „Pažadu tau laisvę“, Janoschʼo „Panama labai graži“ ir kitos.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Skaitymo skatinimo grupės vadovė Laura Lukoševičiūtė džiaugėsi aktyviu skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyvių įsitraukimu, kurį, be abejonės, paskatino „Šių metų naujiena – net trys skirtingų amžiaus grupių skaitymo ambasadorės Sigutė Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė, visą vasarą įkvėpusios dalyvius skaityti“. Verta paminėti ir didelį akcijos draugų bei rėmėjų būrį: „Socialiniuose tinkluose vykusių konkursų metu išdalinome daugybę dovanų, apdovanosime ir iššūkį įveikusius dalyvius – jau netrukus loterijos būdu bus išrinkti laimėtojai, kuriems atiteks pagrindiniai prizai.“

Aktyviausios skaitymo iššūkio bibliotekos: skaitė ir vaikai, ir seneliai, kūrėsi graži bendrystė

Iš aktyviausių akcijoje dalyvavusių bibliotekų pirmąją vietą užėmė visą vasarą pirmavęs Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vaikų centras „Ruoniukas“. Čia perskaityta 4 350 knygų.

Dar vasarą kalbinta Klaipėdos žvejybos uosto rajone įsikūrusios Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vedėja Milda Skutulaitė-Gaubė džiaugėsi akcijoje kasmet noriai dalyvaujančiais savo bibliotekos skaitytojais: „Kadangi pernai mūsų biblioteka užėmė gana aukštą vietą tarp aktyviausių dalyvių, tai šiemet visi labai pasiryžę nenuleisti kartelės.“ M. Skutulaitės-Gaubės teigimu, kai kurie pensinio amžiaus skaitytojai, iki tol neturėję elektroninio pašto, bibliotekos darbuotojų padedami jį susikūrė, kad galėtų priimti iššūkį: „Žmonėms patinka paskelbtos užduotys, pagal jas ieško knygų, o mes padedame ir skatiname dalyvauti. Kiekvieną žmogų pakalbiname, papasakojame apie akciją ir paraginame dalyvaujant būtinai pažymėti mūsų biblioteką,“ – pasakojo Kalnupės bibliotekos vedėja.

Antroji vieta atiteko Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriui – čia perskaitytos 4 288 knygos. Šio Tauragės bibliotekos padalinio vedėja Oksana Piečienė taip pat patvirtino, kad jau ne pirmus metus užima aukščiausias vietas tarp aktyviausių skaitymo akcijoje dalyvaujančių bibliotekų. Tai – ne atsitiktinumas: šio bibliotekos skyriaus darbuotojos nuolat skleidžia žinią apie prasidėjusį vasaros skaitymo iššūkį, kviečia, ragina ir drąsina ne tik jaunuosius skaitytojus, bet ir jų tėvelius bei kitus šeimos narius. Pasak O. Piečienės, nemažai jaunųjų skaitytojų atvyksta atostogauti pas senelius į Tauragę ar jos apylinkes, todėl į akciją dažnai įsitraukia visa šeima.

Tauragės bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja paneigė stereotipą, kad vaikai ir paaugliai vasarą neskaito: „Tikrai skaito! – sako ji. – Tik kiekvienam vaikui, kaip ir suaugusiajam, būtinas dėmesys ir atgalinis ryšys. Mes visiems vasaros skaitymo akcijos dalyviams, kurie registravosi nurodydami mūsų biblioteką, rudenį išsiunčiame diplomus, taip pat rengiame baigiamąją popietę, kurioje apdovanojame dalyvius.“

Tarp aktyviausių bibliotekų trečiąją vietą užėmusio Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gelgaudiškio padalinio bibliotekininkė Jolanta Bublaitienė didžiuojasi, kad jų miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai bei atostogautojai, dalyvaudami iššūkyje, perskaitė per 2 000 knygų. Pasak jos, ir jauno, ir vyresnio amžiaus skaitytojai vasaros iššūkio labai laukia – jeigu kurie per metus ir nelabai skaito, tai vasarą visi būtinai registruojasi ir bando įveikti penkias knygas pagal paskelbtas užduotis. „Vasara mums, dviem Gelgaudiškio bibliotekininkėms, tikrai nėra pasyvus metas – ypač draugaujame su vaikų darželiu, vaikučiams nuvežame knygelių, pristatome knygų ir kitiems žmonėms, kuriems sunkiau pasiekti biblioteką. Atostogų einame pakaitomis su kolege, tad biblioteka dirba visą vasarą,“ – teigė J. Bublaitienė.

Gelgaudiškio bibliotekininkės paruošia lentynas su siūlomomis perskaityti knygomis pagal penkias iššūkio temas, tad išsirinkti knygą skaitytojams problemų nekyla. Kitas Šakių savivaldybės viešosios bibliotekos padalinys – Lukšių biblioteka – taip pat pateko į aktyviausių iššūkio bibliotekų penketuką. J. Bublaitienė pripažino, kad akcijos metu tarp padalinių vyksta savotiškos varžytuvės.

Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) Klaipėdos padalinio vyriausioji bibliotekininkė Daiva Žiemelienė teigė, kad šios bibliotekos skaitytojai kasmet vis labiau įsitraukia į akciją. Per šią vasarą LAB Klaipėdos padalinyje perskaityta per 700 knygų. Kaip papasakojo D. Žiemelienė, akcijos dalyvių labai padaugėjo nuo pernai, ir bibliotekininkė tai sieja su išsiplėtusiu Lietuvos audiosensorinės bibliotekos skaitytojų ratu: „Mūsų skaitytojais palaipsniui tapo ne tik regėjimo negalią, bet ir kitas negalias turintys žmonės, taip pat tie, kam sunku skaityti įprastas knygas dėl įvairiausių priežasčių – po operacijų sunkiai judantys, negalintys išlaikyti rankose įprastos knygos, senjorai, lovos ligoniai, disleksiją turintys vaikai... Tarp visų šių žmonių yra labai intelektualių, norinčių skaityti, tad jie renkasi kitas skaitymo formas – pavyzdžiui, audioknygas. Kai kurie žmonės ateina pas mus ir sako: kur aš anksčiau buvau, kad nežinojau apie tokias galimybes“, – sakė bibliotekininkė, primindama apie virtualią biblioteką ELVIS, kuria naudojosi dauguma LAB skaitytojų, dalyvaudami akcijoje „Vasara su knyga“: „ELVIS fonde dabar galima rasti knygų įvairiausiems skoniams – joje sukaupta apie 15 tūkstančių leidinių.“

Ji papasakojo, kad LAB Klaipėdoje glaudžiai bendradarbiauja su neįgaliųjų centru „Klaipėdos lakštutė“. Kartu su šios įstaigos psichologe pagal šių metų „Vasaros su knyga“ užduotis buvo atrinktos centro bendruomenės nariams tinkamos knygos, kurias pati bibliotekininkė garsiai skaitė bendruomenei: „Sėdėdavome visi, keliasdešimt žmonių, lauke, po dideliu ąžuolu, aš jiems skaitydavau, o paskui vykdavo aptarimas. Tai būdavo tikri biblioterapijos seansai. Skaitymas mus sujungė, gimė nuoširdi draugystė ir bendrystė. Dabar, žinoma, visi labai laukia prizų“, – sėkmingu dalyvavimu akcijoje džiaugėsi D. Žiemelienė.

„Vasara su knyga“ spinduliavo ir socialiniuose tinkluose

Kaip teigė akcijos „Vasara su knyga“ komandos narė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Rūta Paukštytė, „Vasara su knyga“ subūrė net 16 tūkst. sekėjų socialiniuose tinkluose. Jos žiniomis, šią vasarą FB ir IG įrašais pasiekta beveik 200 tūkst. vartotojų. Paskelbta 30 konkursų ir išdalinta 150 prizų. Nors tai nebuvo viena iš konkursų sąlygų, dalyviai ir bibliotekos ypač noriai dalijosi įrašais apie konkursus – vidutiniškai konkursu pasidalindavo 50–60 sekėjų.

„Skaitydama jaučiuosi ne vieniša, nes su manimi visa laiką yra knyga“, – „Vasaros su knyga“ FB paskyroje rašė skaitytoja Kristina M. „Kasmet laukiu „Vasaros su knyga“! Tai mano metų didžiausias džiaugsmas... Kartu su dešimtmete dukryte abi dalyvausim trečius metus iš eilės, dabar tai mūsų bendras projektėlis, tad ačiū, kad buriat, sudominat ir padedat sukurti žmonėms dar artimesnį ryšį. Knygos jungia!“ – rašė dar viena skaitytoja.

Kaip teigė viena iš akcijos koordinatorių R. Paukštytė, „Nors vyrauja mitas, kad skaitymas yra labai asmeniška, introvertiška veikla, tačiau knyga gali tapti terpe nuoširdžiam dialogui. Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ socialinių tinklų sekėjai noriai dalijasi skaitymo įspūdžiais, džiaugiasi bendryste. Iššūkis padeda kurti ir glaudesnį ryšį su šeima. Kai vienas paima knygą į rankas, skaitymas įtraukia ir kitus.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją