Likus kelioms savaitėms skaitytojus kviečiame iš anksto domėtis naujienomis, susidaryti norimų įsigyti knygų sąrašus. Juo labiau kad kai kurios knygos pirmuosius skaitytojus ir skaitytojas pasieks būtent Vilniaus knygų mugėje.
Viena atvykstančių tiesiai iš spaustuvės – tai Vytauto Landsbergio ir Sergejaus Loznicos knyga „Dialogas. Apie Lietuvą ir laisvę“ (sud. Arnas Ališauskas, iš rusų k. vertė Nerijus Šepetys), dviejų Rytų Europos intelektualų, lietuvio ir ukrainiečio, istorijos veikėjo ir stebėtojo, mačiusio mūsų valstybės politinį gyvenimą iš arti, bet kartu iš šono, susitikimas. Savitai kalbinamas režisieriaus S. Loznicos, prof. V. Landsbergis pasakoja šalies istoriją nuo pirmų Sąjūdžio mitingų iki paskutinio Rusijos kario išvedimo 1993-iaisiais, kuri ir mūsų istorikų apmąstyta dar nedaug. Tai asmeniškas žvilgsnis ir kartu tikslus, intelektualus istorinių įvykių skerspjūvis, atliekamas žmogaus, tapusio vienu iš svarbiausių tos epochos herojų. Šį neįkainojamą liudijimą V. Landsbergis skaitytojams pateikia kaip savo politinį palikimą.
Visi, besidomintys svarbiausiomis literatūros tendencijomis, vieni pirmųjų galės pavartyti ir įsigyti 2022 m. Nobelio literatūros premijos laureatės Annie Ernaux knygą „Įvykis“ (iš prancūzų k. vertė Violeta Tauragienė). 1963-iaisiais, būdama dvidešimt trejų ir netekėjusi, Ani pasijunta nėščia. Prancūzijoje tuo metu abortai draudžiami, ir ji mezgimo virbalu nesėkmingai bando nutraukti nėštumą. Tai atsiminimais ir dienoraščio fragmentais paremtas pasakojimas apie A. Ernaux patirtą traumą. Iš laiko perspektyvos ji su atida ir stojišku pasiryžimu išrašo savo patirtį, ją fiksuodama tarsi krištolas permatomais, taupiais sakiniais.
Mugėje skaitytojai taip pat kviečiami atkreipti dėmesį į turbūt pirmąją mokslinę knygą Lietuvoje, paženklintą S raide, – istorikų Valdemaro Klumbio ir Tomo Vaisetos iliustruotą monografiją „Mažasis o: seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“. Knygos autoriai įžengė į teritoriją, kurioje lyg ir nieko neturėjo rasti – juk iki šiol vyrauja įsitikinimas, kad seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje tarsi neegzistavo. Tačiau remdamiesi spauda, dienoraščiais, atsiminimais, archyvais ir interviu jie skaitytojams ir skaitytojoms prieš akis atveria netikėtai įvairią ir dinamišką seksualumo kultūrą.
Leidyklos stende netrūks ir knygų, atliepiančių aktualias temas. Viena jų – nauja Ramūno Bogdano knyga „Dūris. Ukrainos tridantis III“. Paskutinėje trilogijos dalyje pasakojama apie Kijevo širdyje tebeverdančią kruviną Maidano revoliucijos kovą. Įširdusi minia reikalauja prezidento zeko galvos, o mūšių horizonte pamažu veriasi didžiojo brolio burna, ciniškai kvatodama ir siekdama praryti Ukrainos žemes. Nikas Fosa leidžiasi į nesaugų kelią išžvalgyti tiesos. Romanas „Dūris“ – lyg drobė, kurios kiekviena gija – tai paprastų ukrainiečių, nepavargstančių kovoti už laisvą tėvynę, istorija.
Naujiena lauks ir didžiulio rašytojos Colleen Hoover skaitytojų būrio: mugėje pasirodys romanas „Mes pradedame iš naujo“ (iš anglų k. vertė Miglė Šaltytė). Ši knyga – pasakojimo apie Lilę, Etlasą ir Railį, prasidėjusio romane „Mes dedame tašką“, tęsinys. Čia liejasi nuo pat veikėjų paauglystės trunkanti meilės, smurto šeimoje ir antrų galimybių istorija. Laukia emocijų kupina kelionė, suteikianti ne tik neblėstančios vilties, bet ir drąsos visad siekti laimės, nes kiekviena pabaiga turi ir pradžią.
Premijuotos, šiuolaikine klasika tituluojamos grožinės literatūros ieškantieji turėtų pro akis nepraleisti ir 2020 m. „Booker Prize“ įvertinto Douglaso Stuarto romano „Šugis Beinas“ (iš anglų k. vertė Mėta Žukaitė). 1981-ųjų Glazgas išgyvena skurdo ir smurto laikus. Agnesė Bein – visada pasitempusi, išdidi, spinduliuojanti tvirtybe mylinti motina, tačiau nė dienos neišturi neišgėrusi. Palikta mergišiaus, savimylos vyro, Agnesė vis giliau grimzta į alkoholizmą. Jauniausias sūnus Šugis vilties laikosi įsitvėręs ilgiausiai. Jis tiki: jei iš visų jėgų pasistengs, taps toks kaip kiti berniukai ir padės jiedviem su motina išsikapstyti iš beviltiškai tamsaus gyvenimo gniaužtų.
Romanas „Šugis Beinas“ talentingai apnuogina skurdo nuožmumą ir griaunančią geismo jėgą, užjaučiamai brėžia žmogiškosios meilės ribas, vaizdžiai tapo liūdesio šešėlius ir vilties blyksnius.
Ieškantys ir ieškančios knygų mažiesiems skaitytojams „Baltų lankų“ stende taip pat ras, į ką atkreipti dėmesį. Saulius Žuko parašytoje ir Finno Deano iliustruotoje knygoje su pirmaisiais skaitymo pratimais „Du broliai. Nuotykis miške“ nenuoramos broliai Tedas ir Vincas kviečia skaitytojus kartu patirti nuotykių tamsiame miške. Čia sutiksime kalbančią gegutę, kiek išsigandusį drąsuolį kiškį ir net vidury miškų, namelyje su meduoliniu stogu, gyvenančią raganą! Taip pat sužinosime, kad už gerus darbus laukia atlygis – kartais labai netikėtas ar net stebuklingas!
Nauja Lan Cook komiksų knyga „24 valandos akmens amžiuje“ kvies mažuosius skaitytojus leistis į kvapą gniaužiančią kelionę po akmens amžių. Per nuotykių kupiną dieną skaitytojai sužinos, kaip žmonės įkurdavo ugnį, kaip gamindavo įrankius ir ginklus, kaip gindavosi nuo pavojingų žvėrių ar prasimanydavo maisto, ir daugybę kitų įdomių ir stulbinamų dalykų.