Choras „Bel Canto“ prieš pat Kalėdas gruodžio 20-22 d. net tris vakarus iš eilės karaliaus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, ir taps pirmuoju choru Lietuvos chorinės muzikos istorijoje, kurio trijų koncertų seriją pamatys daugiau nei 1800 žiūrovų.

Šiais metais choras „Bel Canto“ Kalėdas kvies pasitikti ir modernia, precedento neturinčia programa, kurioje – trijų ypatingų kūrinių premjeros ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalių regione.

Tai vieno garsiausių pasaulyje šiuolaikinių JAV kompozitorių Eric Whitacre naujausias kūrinys „Deep Field“, parašytas orkestrui, chorui ir mobiliajai programėlei. Pirmą kartą klasikinės muzikos istorijoje kūrinyje bus naudojami ir publikos išmanieji telefonai, kuriuose instaliuota speciali „Deep Field“ mobilioji programėlė taps muzikos instrumentu, o koncerto žiūrovai - kūrinio atlikimo dalimi.

Koncerte choras „Bel Canto“ pirmą kartą Baltijos šalių regione pristatys ir to paties kompozitoriaus padūkusį kūrinį „Godzilla Eats Las Vegas!“ bei vieno garsiausių šiuolaikinių britų kompozitoriaus Sero Karl Jenkins vientisą gražiausių kūrinių programą iš jo garsiosios „Adiemus“ kūrinių serijos. Pasauline šiuolaikinės klasikinės muzikos žvaigžde tituluojamas kompozitorius Eric Whitacre suteikė chorui „Bel Canto“ teisę pirmą kartą pristatyti naujausius savo kūrinius Lietuvoje, o Seras Karl Jenkins – aranžuoti pasirinktus kūrinius iš „Adiemus“ mišriam chorui, orkestrui ir solistei.

Chorui „Bel Canto“ Kalėdiniuose koncertuose talkins Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas S. Krylovas) su papildoma orkestro sudėtimi, mušamųjų grupė „Giunter Percussion“, džiazo atlikėja Neda Malūnavičiūtė, pianistas Artūras Anusauskas, elektroninės muzikos atlikėjas Artūras Bulota ir kt.

Choro „Bel Canto“ meno vadovas Artūras Dambrauskas teigia, kad trijų vakarų iš eilės koncertų maratonas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje yra ne tik istorinis įvykis šalies chorinės muzikos pasaulyje, bet ir didelis iššūkis.

„Mano visai daugiau nei 70 choristų komandai tai ne tik ypatingas įvykis, paliksiantis ryškų pėdsaką šalies chorinės muzikos istorijoje. Kol kas mes tai traktuojame kaip didelę atsakomybę ir iššūkį. Dainuoti tris vakarus iš eilės pilnutėlėje Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje būtų ypatingas iššūkis bet kuriam chorui ar atlikėjui, nes tai reikalauja ne tik tobulo pasiruošimo, bet ir emocinės brandos. Man didelė garbė, kad šį istorinį iššūkį tenka priimti su choru „Bel Canto“. Ypatingai džiugina tai, kad mes nesame profesionalų choras, už dainavimą choristai negauna atlyginimų, o dar patys susimoka už galimybę turėti prasmingą ir kokybišką hobi. Esu tikras, kad su šio choro energija, ambicijomis ir motyvacija pasieksime dar daugiau“,- teigia Artūras Dambrauskas.

Choro „Bel Canto“ prezidentas Audrius Valatkevičius teigia, jog netradicinis ir ambicingas choras turi dar didesnių tikslų.

„Keletą metų, padedant choro draugams ir rėmėjams, mes kryptingai ir kantriai dirbame turėdami aiškų tikslą – pakeisti chorinės muzikos įvaizdį Lietuvoje. Ne paslaptis, kad chorinis menas šalyje vis dar ganėtinai konservatyvus, archajiškas. Trūksta vizijos ir ambicijos bent jau priartėti prie to, kaip ši muzika vertinama, pateikiama ir kiek į ją investuojama daugelyje Vakarų pasaulio šalių. Manome, kad kažkas turi keisti situaciją, negalima leisti, kad kiekvienais metais bendras šalies chorinės muzikos lygis ristųsi žemyn. Mes žinome, kad chorinė muzika gali būti graži, ypatinga ir įtaigi, nes tai patys patiriame dainuodami. Todėl norime, kad jos grožį ir galimybes atrastų kuo daugiau žmonių. Būtent todėl stengiamės organizuoti išskirtinius, ypatingus koncertus, didelį dėmesį skiriant ir aplinkai, kurioje skamba mūsų atliekama muzika, t.y. akustikai, šviesų scenografijai, elegancijai ir estetikai. Manome, kad koncertai turi prasidėti ne nuo pirmųjų muzikos akordų, o nuo įėjimo į koncertų salę, aplinkos ir auros, kurioje ji skamba“,- teigia Audrius Valatkevičius.

Choras „Bel Canto“ yra mėgėjų choras, įkurtas pačių choristų iniciatyva. Tai dar vienas unikalus šio choro bruožas, nes dažniausiai chorus kuria ir plėtoja chorvedžiai. Pakvietę Artūrą Dambrauską užimti choro meno vadovo pareigas, choristai jau po ketverių metų veiklos, 2013 m., pasiekė aukščiausią įvertinimą Lietuvoje – svarbiausiame Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse „Bel Canto“ paskelbtas geriausiu mišriuoju mėgėjų choru šalyje.

Dar po metų, 2014 m., choras „Bel Canto“ triumfavo Pasaulio chorų olimpiadoje, svarbiausiame chorų konkurse pasaulyje, kur kartu su kitais geriausiais chorais iš viso pasaulio buvo apdovanotas aukso medaliu. Choras „Bel Canto“ nėra finansuojamas valstybės – jo biudžetą sudaro pačių choristų mokamas nario mokestis bei rėmėjų lėšos. Nežiūrint to, choras „Bel Canto“ buvo pirmasis choras Lietuvoje, investavęs ir pristatęs profesionalų kanalą „Youtube“, jo atliekama muzika pradėta publikuoti iTunes, Amazon ir Spotify.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (68)