Daugiau nei 40 dainininkų vienijantis „Zero8“ šiemet ketvirtą kartą iš eilės tapo Europos barbershop muzikos čempionais, yra laimėjęs daugybę apdovanojimų, o 2019 m. atstovavo Švedijai „Chorų Eurovizijoje“. „Zero8“ savo veiklą pradėjo kaip barbershop muzikos choras, tačiau ją harmoningai derina ir su klasikiniais, džiazo ir populiariosios muzikos kūriniais.

Lietuvos publikai – galimybė išgirsti unikalų barbershop skambesį

Talentingųjų „Zero8“ vadovas Rasmusas Krigströmas sako, kad Švedijoje populiarus ir 1500 atlikėjų vienijantis barbershop žanras turi išskirtinę vietą muzikos pasaulyje: „Atsiradęs 19 amžiuje JAV, įkvėptas džiazo ir bliuzo, per 80 metų jis tapo atskiru muzikos stiliumi Amerikoje. Šią muziką dažniausiai atlikdavę kvartetai buvo ypač populiarūs ir rengė turus visose JAV. Vėliau barbershop pradėjo nykti dėl populiariosios muzikos įtakos, todėl jam išsaugoti ir puoselėti buvo įkurta „Barbershop Harmony“ bendruomenė, aktyviai veikianti iki šiol“.

Rasmusas Krigströmas teigia, kad barbershop žanro nevalia painioti su įprasta chorine muzika. Jame – savitos taisyklės ir skambesys.

Barbershop turi keletą taisyklių – dainuojama be instrumentinio pritarimo, o harmonijoje naudojami keturgarsiai akordai, skambantys nuolat. Žanras išskirtinis ir tuo, jog melodiją visuomet atlieka antrasis balsas, kuriam pritaria pirmasis, o visi girdimi sąskambiai itin artimi, todėl neretai turi ryškų džiazo skambesį. Išskirtiniausias šio žanro bruožas – barbershop muzikoje neleidžiami religiniai tekstai. Tai labai neįprasta tradicinei chorinei muzikai,“ – teigia R. Krigströmas.

Choras "Zero8"

Mėgstamus kūrinius sau atras kiekvienas

„Zero8“ labiausiai žinomas kaip barbershop choras, tačiau 2007 m. Stokholme susikūrusi komanda iš tiesų turi klasikines chorines šaknis, todėl švedų repertuare sau artimus kūrinius atras ir klasikinės chorinės muzikos gerbėjai.

„Zero8“ kelionė prasidėjo, kai barbershop kvartetų čempionas amerikietis Dougas Harringtonas, gyvenantis Švedijoje, susisiekė su mumis ir pasiūlė įkurti barbershop chorą. Pradžioje didžiausią dėmesį skyrėme barbershop, tačiau vėliau grįžome prie klasikinės muzikos šaknų. Mūsų choristai myli barbershop, tačiau deriname ją su kitais muzikos žanrais ir taip sukuriame ypatingą skambesį ir patirtį žiūrovams, kuri, tikimės, patiks ir Lietuvos publikai,“ – sako „Zero8“ vadovas Rasmusas Krigströmas.

Choras „Bel Canto“: norime į chorinę muziką įpūsti šviežio oro

Choro „Bel Canto“ prodiuseris Audrius Valatkevičius teigia, kad „Open to the World“ projektu siekiama ne tik pristatyti geriausius pasaulio chorus, vokalinius ansamblius ir šiuolaikinius kompozitorius, bet ir prisidėti keičiant sampratą apie chorinę muziką ir jos įvaizdį Lietuvoje.

„Šį projektą organizuojame savo jėgomis su rėmėjų iš privataus kapitalo ir Vilniaus miesto savivaldybės pagalba. Tačiau „Open to the World“ koncertais siekiame ne tik nuostabių potyrių sau ir savo publikai. Viliamės, kad jie įkvėps ir kitų Lietuvos chorų dainininkus ir jaunosios kartos chorvedžius,“ – sako choro „Bel Canto“ prodiuseris.

„Lietuvoje chorinis menas nepopuliarus ir įstrigęs praeityje, chorų rinkoje vyrauja uždarumas ir archajiškas požiūris. Tikimės, kad savo pavyzdžiu paskatinsime pokyčius, o mūsų projektas suteiks galimybę semtis idėjų iš geriausių pasaulyje, skatins keistis ir tobulėti. „Zero8“ skambesys savitas ir nuostabus, todėl džiaugiamės galėdami pristatyti juos Lietuvos publikai ir į chorinę muziką įpūsti šviežio oro gūsį,“ – sako Audrius Valatkevičius.

Open to the World 2022

Choro „Bel Canto“ projektas „Open to the World“ – tai unikalus tradiciniu tapęs chorinės muzikos projektas Lietuvoje. Jo tikslas – pristatyti šalies publikai geriausius pasaulio chorus, vokalinius ansamblius ir kompozitorius, puoselėti vakarietišką kultūrą, muzikuoti ir tobulėti kartu.

Šiais metais 7-ajame „Open to the World“ koncerte choras „Bel Canto“ pasirodys kartu su vienu geriausių ir populiariausių Švedijoje vyrų choru „Zero8“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją