Antroji filmų diptiko „Vieno buto istorija“ dalis pasakoja apie butą Tauro gatvėje, Vilniuje taip vadinamame profesorių name, kur šiuo metu veikia Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus. Du dešimtmečius, nuo 1947 iki 1967 metų, čia buvo rašytojo namai, kurie tapo pasakojimo atspirties tašku filmo scenarijaus autoriui ir režisieriui Juozui Javaičiui, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vertėja Irena Balčiūnienė visą gyvenimą kruopščiai rinko rašytojo šeimos gyvenimo faktus, išsaugojo savo anytos Emilijos Mykolaitienės asmeninį archyvą, jos dienoraščius, iš kurių filme sužinome apie ano laiko bestselerio „Altorių šešėly“ autoriaus asmeninio gyvenimo paslaptis bei vėlesnę Emilijos ir Vinco Mykolaičių šeimos dramą.
Komentuodama Vinco Mykolaičio-Putino kūrybos išskirtinumą lietuvių literatūros tyrinėtoja, profesorė Viktorija Daujotytė filme akcentuoja, kad Putino asmenybės veikime išliko ontologinis laisvės lygmuo kaip pagrindinis atramos taškas: jeigu žmogus ir patenka į nelaisvę, – o Putinas į ją patekdavo, – tai žmogus sukaupia savo dvasines jėgas pasisukti į laisvę, prasmę, viršūnes, idealus. Filme prisiminimais dalijasi buvusi ilgametė rašytojo muziejaus vadovė Ramunė Šorienė.
Pirmoji filmų diptiko „Vieno buto istorija“ dalis jau buvo pristatyta viešai anksčiau. Joje pasakojama apie rašytojo Balio Sruogos gyvenimo metus jame, kai džiaugsmą atgavus senąją Lietuvos sostinę keitė okupacijų siaubas, o nemirtingą kūrinį „Dievų miškas“ niokojo stalininiai kultūros prievaizdai.
Dokumentinis filmas „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“ - birželio 6 d., ketvirtadienį, 21.30 per „LRT Plius“.
Scenarijaus autorius ir režisierius Juozas Javaitis.
Operatorius Donatas Buklys.
Montažo režisierius Linas Grubys.
Prodiuserė Daiva Bilinskienė.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Vinco Mykolaičio-Putino kultūros paramos fondas, Vilniaus miesto savivaldybė.