Kiekvienas miestą mato skirtingai
Kinematografinę medžiagą įvaizdino muzika. Miesto simfonija – ne vien todėl, kad filmas atskleidžia autentiškus Vilniaus bruožus ir transformacijas, bet ir, kaip pažymėjo E. Doškus, dėl ypatingo dėmesio jame skambančiai muzikai.
Filmui garso takelį sukūrė gerai žinomi kompozitoriai P. Kilbauskas ir V. Kisevičius. Miesto simfonijų žanras tapo inspiracija, kuri, kaip tikino E. Doškus, jį lydėjo iš seniau.
„Dar studijų metais norėjau sukurti filmą apie miestą ir kaimą. Kai šią idėją papasakojau savo jau amžinąjį atilsį draugui Audriui Kemežiui, jis paragino geriau daryti apie kažką vieną – arba miestą, arba kaimą. Taip sukūriau trumpą esė apie savo gimtąjį kaimą... O su miestu – filmuojant, vienaip ar kitaip, visą laiką tenka susidurti“, – kalbėjo jis.
Filme „Čia buvo Vilnius“ yra vaizdų, kurie liudija tai, kas liko užmarštyje. E. Doškus neslėpė – įkvėpimu tapo režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmas–portretas „Laikas eina per miestą“. Šitaip nusitiesė laiko tiltas tarp dviejų skirtingų kartų kūrėjų.
Iš Alytaus rajono kilęs E. Doškus juokdamasis pasakojo, kad pirmoji pažintis su Vilniumi įvyko, kaip daugeliui moksleivių iš regionų – pateko į ekskursiją, kai atsidarė „Akropolis“, tačiau turėjęs ir galimybę paatostogauti sostinėje: „Kai buvau paauglys, praleidau savaitę pas pusseserę, tada pirmą kartą nuėjau į kino teatrą, gyvenau Šeškinėje, o Vingio parke pirmą kartą važinėjau riedučiais... Teko keletą kartų gulėti ligoninėje, ten susiradau daug draugų, irgi naujos patirtys. Tokie prisiminimai.“
Kai 2006-aisiais E. Doškus įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, jį Vilniuje pasitiko draugas, kuris jau čia studijavo.
„Kartu įsėdome į troleibusą, ir būtent čia sutikau ta pačia kryptimi keliaujantį vieną geriausių savo draugų ir kolegų – operatorių Audrių Budrį. Toks pirmasis sutapimas. Po rugsėjo pirmosios nuėję prie Vilnelės susipažinome su aktoriumi Vainium Sodeika... Vilnius turi daug kampų, yra labai įvairus, užsukęs į kokį nors kiemą kaskart nustembi, ką ten gali rasti “, – apie Vilniaus daugiasluoksniškumą kalbėjo E. Doškus.
23 minutės iš 80 valandų medžiagos
23-ijų minučių trukmės dokumentinis filmas „Čia buvo Vilnius“ sumontuotas iš 80-ies valandų filmuotos medžiagos. Kaip pasakojo E. Doškus, iš pradžių į filmą norėjosi labai daug ką sudėti, buvo sunku ko nors atsisakyti, gaila neparodyti.
„Kadangi turėjau padaryti 20 minučių su trupučiu formatą, tai galiausiai reikėjo pradėti viską „švarinti“, laikytis konstrukto. Visgi filmas išėjo abstraktus, poetinis, kiekvienas gali pamatyti, pagalvoti, pastebėti skirtingai“, – pažymėjo kūrėjas.
Filmo pavadinimas padiktuoja ir klausimą: kurgi tas tikrasis Vilnius? E. Doškus samprotavo, kad, ko gero, labiausiai miestą atspindi įplaukimas upe į jį. „Kažkaip iš gamtos, nes Vilnius iš pradžių buvo kaimukas, o tas įplaukimas į miestą – pradedant nuo mažyčių pastatų – į megapolį, savo masteliu daro įspūdį. Atrodytų, tai, kas buvo, ir tai, kas dabar yra. Upė seniau buvo labiau įveiklinta – ir plautis drabužiams, ir kažkur nuvykti, ir kažką pergabenti. Upė figūruoja ir senose fotografijose“, – pastebėjo režisierius.
Paklaustas, kuris, jo manymu, užfiksuotas vaizdas labiausiai „kalba“ iš dabartinės perspektyvos į ateitį, E. Doškus svarstė, kad, ko gero, daug pasako vienas neįprastas gegužės rytas.
Labai keista atmosfera
Ypatingas jausmas E. Doškų apėmė ir filmuojant dėl pandemijos aptilusį miestą: „Atsimenu pačias pirmąsias dienas – išėjau filmuoti vienas su kamera, mieste buvo vos keli žmonės, visiškai pasikeitęs miesto garsas... Sutikti reti praeiviai vienas į kitą žvelgė įtartinai: ką tu čia veiki lauke? Jauteisi kaip miesto džiunglėse, atrodė, kad iš pasalų kažkas stebi, bet kas gali įvykti, turi būti atidus. Labai keista atmosfera.“
E. Doškus pasakojo, kad per pandemiją teko filmuoti Dovilės Šarutytės „Ilgo metro filmą apie gyvenimą“, čia irgi nepavyko išvengti to keistojo laiko ženklų. „Taip atsitiko, kad pandemijos pradžioje filmavimus teko nutraukti, darbus pratęsėme vasarą, o baigėme rudenį. Filmuojant vieną filmo sceną į kadrą pateko dezinfekcinio skysčio buteliukai, iškilo klausimas – ar palikti juos, ar nuimti? Tarsi kokie subtilūs ženklai, laiko, kuriame esame – nusprendėme palikti“, – apie kiekvienos detalės kadre svarbą prakalbo režisierius.
Studijų metais E. Doškus stažavosi Paryžiuje, kino studijoje „Re Voir“, kur, anot jo, praplėtė savo akiratį, supratimą apie kiną. „Važiavau atlikti praktikos, papuoliau į eksperimentinių filmų laboratoriją / studiją, ten pamačiau tai, su kuo nebuvau čia, Lietuvoje susidūręs. Vykau būdamas labai jaunas, antrame kurse. Ten atvažiuodavo Jonas Mekas su savo filmais, kiti režisieriai, jie darydavo peržiūras... Aha, gali būti ir taip, ir tokie filmai! Akademija bando padaryti amatininkus, o ten pamačiau, kad gali būti kitaip, tai man atvėrė akis, stiprus įspūdis“, – padariusią įtaką stažuotę prisiminė režisierius.
Šiandien E. Doškus prie eksperimentinio kino kūrybos sugrįžta tik kartkartėmis – reikėjo pasirinkti, kur labiau koncentruotis. „Taip atsitiko, kad nuėjau į klasikinį kiną. Bet kartais tenka dirbti su menininkais, filmuoti jų filmus, ten yra daugiau to tokio eksperimentinio kino, improvizacijos juosta, ne tokio naratyvinio kino. Svarbu atrasti tai, kas tau patinka, daryti iš savęs“, – sakė jis.
E. Doškus – vienas žymiausių šiandienos lietuvių kinematografų. Su Šarūnu Bartu, Deimantu Narkevičiumi, Emilija Škarnulyte ir kitais pasaulyje pripažintais kino bei videomeno kūrėjais bendradarbiaujančio operatoriaus darbai įvertinti „Sidabrine gerve“ ir „Ąžuolu“ – pagrindiniu Lietuvos kino operatorių prizu. E. Doškaus nufilmuoti filmai ne kartą rodyti Kanų, San Sebastiano ir kituose prestižiniuose tarptautiniuose kino festivaliuose.
Du specialūs „Čia buvo Vilnius“ (prod. Dagnė Vildžiūnaitė, „Meno avilys“) seansai – peržiūros–koncertai – Lietuvos medicinos bibliotekoje ( Kaštonų g. 7, Vilnius) vyks rugsėjo 23 d., 18 val. ir 19.30 val.