„Lapkritis vėl atsineša „Versmės“ festivalį, kurio pastaruosius kelerius metus laukiu kaip tilto iš tamsėjančio vilnietiško peizažo į ryškesnius vaizdus, kaip skrydžio į kitos šalies minčių kraštovaizdį. Trys festivalio „Actoral“ pasiūlytos pjesės tiksliai atspindi Prancūziją, kokią spėjau pamatyti per kelis vizitus šiemet, kai Lietuvos ir Prancūzijos ryšys itin artimas dėl Lietuvos kultūros sezono. Šie tekstai priartina Prancūziją čia ir dabar. Nors ryšys – nuotolinis, vaizdas nė kiek nevėluoja.

Lietuvoje prancūzų dramaturgija pamėgta jau seniai, tačiau didelis džiaugsmas pristatyti mūsų teatro horizonte visiškai naujus autorius ir jų kalbą, stilių ir problematiką – asmenišką, bet ir itin socialiai angažuotą. Šiemet „Versmė“ – gyva ir šniokščianti, o Rébeccos Chaillon, Sonios Chiambretto ir Mathieu Tulissi Gabard’o pjesės pulsuoja, žaižaruoja ir neleidžia likti abejingiems“, – sako viena iš LNDT meno vadovų Eglė Švedkauskaitė.

Vilniuje skambės prancūzų pjesės, o štai spalio 8 d. Marselyje festivalyje „Actoral“, kuris padėjo sudarant prancūzišką „Versmės“ programą, buvo pristatyta Dovilės Zavedskaitės pjesė „Lygumos“, tapusi didžiulės Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje programos dalimi. „Smagu, kad pagaliau įvyko tikrieji pjesių mainai, kai ne tik mes pristatome pasirinktos šalies dramaturgiją, tačiau ir mūsų dramaturgų tekstai nuskamba kitų šalių žiūrovams. Kitais metais Zagrebe kroatiškai bus perskaityta Karolio Kaupinio pjesė, kurią jis parašė dalyvaudamas Europos rezidencijų programoje, tad norisi tikėti, kad lietuviški tekstai vis toliau ir plačiau keliaus,“ – sako rezidencijų programos ir festivalio „Versmė“ kuratorė Agnė Pulokaitė.

Prancūzų pjesių skaitymai vyks lapkričio 12, 13, 14 dienomis, juos režisuos Gytis Ivanauskas, Gediminas Rimeika ir Rokas Lažaunykas. Antroje festivalio dalyje (lapkričio 15, 16 ir 17 d.) vyks naujų, tarptautinės dramaturgų rezidencijos, kurią LNDT inicijavo kartu su užsienio partneriais, metu parašytų tekstų skaitymai. Lietuvai rezidencijoje šiemet atstovavo kino režisierius ir scenaristas Karolis Kaupinis. Jis ir režisuos savo pjesę „Lietuvių mirties pranešimai. Vieno spektaklio istorija“. Dramaturgų rezidencijoje Ispanijos nacionaliniam teatrui atstovaujanti Maite Pérez Astorga taip pat pati režisuos savo pjesės skaitymą, o Zagrebo nacionaliniam teatrui atstovaujančios Vedranos Klepicos tekstas patikėtas į Urtės Sėjūnaitės rankas.

Be to, lapkričio 13-14 dienomis teatro profesionalams arba rašymu scenai besidomintiems bus organizuojamos kūrybinės Mathieu Tulissi Gabardo dirbtuvės, kurios vyks LNDT Studijoje. Būtina išankstinė registracija čia.

Prancūzišką programą pristatyti padeda festivalis „Actoral“ ir Prancūzų institutas Vilniuje. D. Zavedskaitės pjesės skaitymas Marselyje nebūtų įvykęs be Lietuvos kultūros instituto indėlio.

Šiuolaikinio dramaturgijos festivalio VERSMĖ 2024 programa

Lapkričio 12 d.

Mathieu Tulissio Gabardo pjesės „Footboys’ Club Split’86“ skaitymas

Rež. Rokas Lažaunykas, skaito Mindaugas Ancevičius

Mathieu Tulissi Gabard’as norėjo tapti futbolininku, tačiau galiausiai pasirinko literatūros studijas. „Footboys’ club fracBonnés ’86“ yra autobiografinis ir dokumentinis tekstas apie jaunuolių futbolo treniruočių stovyklas. Pjesė pasakoja apie berniuką futbolininką, apie žaidimo malonumą, apie buvimo komandos dalimi teikiamą džiaugsmą, taip pat apie tamsiąją pusę – fizinį išnaudojimą, netinkamą trenerių elgesį, atsiskyrimą.

Lapkričio 13 d.

Rébeccos Chaillon pjesės „Juodas geismų žemėlapis“ skaitymas

Režisierius – Gytis Ivanauskas, skaito aktoriai: Gytis Ivanauskas, Gerda Čiuraitė, Airida Gintautaitė, Kamilė Petruškevičiūtė, Oneida Kunsunga

Pjesėje „Juodas geismų žemėlapis“ nagrinėjamas juodaodžių moterų geismas ir tai, kaip jis yra formuojamas paradoksalių draudimų ir klišių: hiperseksualumo, kūno egzotizavimo, laukinių ir infantilių fantazijų. Šioje spalvingoje pjesėje, kur poezija susijungia su nemigos karštlige, autorė išryškina dominuojančią kultūrą, apnuogina rasizmą, nuskalpuoja patriarchalinį mąstymą, žaidžia su heteronormatyviniu lytiškumo modeliu.

Lapkričio 14 d.

Sonios Chiambretto pjesės „Policijos!“ skaitymas

Režisierius – Gediminas Rimeika, skaito aktoriai: Algirdas Dainavičius, Vaidilė Juozaitytė, Laurynas Jurgelis, Rimantė Valiukaitė, Šarūnas Zenkevičius

Sonia Chiambretto įsitvirtino šiuolaikinėje literatūroje kaip originalios formos tekstų autorė. Ji dažnai žaidžia su skirtingais požiūriais, supindama išmonę su gyvais liudijimais bei archyvine medžiaga ir taip kurdama nenugludintą, muzikalų teksto audinį. „Policijos!“ yra penktoji autorės pjesė. Tai lyg poema, kurioje skirtingi balsai byloja apie policijos smurtą ir kvestionuoja dviprasmišką mūsų santykį su valdžia ir autoritetu.

Lapkričio 15 d.

Vedranos Klepicos pjesės „Sienos, spragos ir kitos vulgarybės“ skaitymas

Režisierė – Urtė Sėjūnaitė, skaito aktoriai: Povilas Budrys, Adrija Čepaitė, Inga Juškevičiūtė, Aurelijus Pocius, Miglė Polikevičiūtė, Vainius Sodeika, Rimantė Valiukaitė, Arūnas Vozbutas.

Elena, protinga jauna moteris, dirbanti laisvai samdoma kuratore, praleidžia naktį su meilužiu Robertu, intelektualu iš turtingos šeimos. Elena pasakoja apie įtraukiančios performatyvios ekspozicijos, kurią ji rengia didelio Europos projekto kontekste, idėją. Meninės ekspozicijos tema – NAMŲ idėja kapitalistinėje visuomenėje ir tai, kaip dėl kapitalistinio išnaudojimo ir turizmo NAMAI, t. y. nekilnojamasis turtas, tapo preke. Tačiau Robertas juokiasi iš Elenos projekto, vadindamas jį sušvelninta ir pernelyg apibendrinta idėja, stokojančia kritinio aštrumo.

Lapkričio 16 d.

Karolio Kaupinio pjesės „Lietuvių mirties pranešimai. Vieno spektaklio istorija“ skaitymas

Režisierius – Karolis Kaupinis, skaito aktoriai: Juozas Budraitis, Marius Čižauskas, Dainius Gavenonis, Aleksas Kazanavičius, Šarūnas Rapolas Meliešius, Rasa Samuolytė, Nelė Savičenko, Aistė Zabotkaitė

Grupė teatro kūrėjų bando atkurti legendinį teatro spektaklį ir taip sugrąžinti pilnatvę į savo pačių ir teatro dabartį. Tačiau darbas einasi sunkiai – aktoriai sprendžia meilės ir asmeninio išsipildymo klausimus, senstantis režisierius bando driokstelti iš naujo, ir nei spektaklyje, nei užkulisiuose nepavyksta ilgiau nei sekundei užfiksuoti sėkmės ir laimės akimirkų. Viltis, kad laikiname pasaulyje įmanoma pasiekti amžiną laimę, kūrėjus po truputį įkalina pragaru virstančiame teatre – amžinai laikiname spektaklyje.

Lapkričio 17 d.

Maite Pérez Astorgos pjesės „Europa keberiokšt“ skaitymas

Režisierė – Maite Pérez Astorga, skaito aktoriai: Algirdas Dainavičius, Rokas Lažaunykas, Dalia Michelevičiūtė, Paulina Taujanskaitė.

Tai kelionės istorija. Motina rašytoja keliauja po Europą ieškodama savo pjesės idėjos. Ją lydi tėvas ir sūnus, senelis ir anūkas. Motina įninka rašyti apie tai, ko nesupranta, apie griūvančios Europos regresą. Senelis mato, kaip Europos projektas, kuriuo jis tikėjo, silpsta, o jo paties protas nyksta. Anūkas mato, kaip Europos krizė pasiglemžia jo motiną Europą. Jų gyvenimai griūva. Tai, kas prasideda kaip politinė metafora, baigiasi katarsiška ir poetiška kelione link asmeninės atsakomybės. Kažkas atsiveria. Šviesos švyturys tamsos pakraštyje...

Visi dramaturgijos festivalio „Versmė“ renginiai yra nemokami, registracija būtina tik į kūrybines dirbtuves. Visgi norint gauti geresnes vietas skaitymuose, kviečiama atvykti į juos anksčiau, nes vietų skaičius Mažojoje salėje ribotas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją