Europos archeologijos dienos mūsų šalyje vyksta jau ketvirtus metus. Šiemet oficialus šių dienų organizatorius Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su partneriais – Lietuvos archeologijos draugija, Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu – pakvietė savo veiklas siūlyti ne tik muziejus, bet ir kitas organizacijas, įstaigas ir specialistus, dirbančius archeologinio paveldo tyrimų, išsaugojimo ir populiarinimo srityse.

„Būtent tai, kad prie šiųmetinės Archeologijos dienų programos prisijungė tiek įvairių institucijų – nuo muziejų iki savivaldybių ir rezervatų – lėmė platų siūlomų kultūrinių veiklų diapazoną. Gausi programa siūlys aplankyti net septynias parodas, dalyvauti šešiolikoje skirtingų edukacinių programų, prisijungti prie ekskursijų, išklausyti įvairių paskaitų, pamatyti amatų ir rekonstrukcijų demonstracijų, dalyvauti piliakalnių tvarkymo akcijose ir žygiuose“, – pasakoja Europos archeologijos dienas Lietuvoje organizuojančio Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Sostinėje gausiausią Archeologijos dienų programą parengė Lietuvos nacionalinis muziejus. Senajame arsenale (Arsenalo g. 3) apsilankę lankytojai galės ne tik nemokamai apžiūrėti archeologijos ekspoziciją, bet ir pamatyti svarbiausią šių dienų akcentą – naujausią vieno eksponato parodą „Kuršio kalavijas: atgimęs baltų genties ginklas“. Parodoje šalia originalaus viduramžių laikus menančio elitiniam kariui priklausiusio kalavijo eksponuojama ir šiemet baigta gaminti jo kopija, leisianti lankytojui pajusti, ką reiškia tokį ginklą laikyti savo rankose.

Čia taip pat vyks nemokamos edukacijos (į jas būtina užsiregistruoti iš anksto) ir ekskursijos. Rekonstruktoriai – kalvystės meistras Tomas Vosylius ir peiliadirbys Vykintas Motuza – lankytojus supažindins su kalvystės amatu, įvairiomis ginklakalystės technologijomis, naudotomis medžiagomis ir įrankiais, taip pat kalavijo makštų gamyba. Muziejaus restauratoriai pristatys savo darbo įdomybes, o mažieji galės pasijusti tikrais archeologais ieškodami radinių archeologinėje smėlio dėžėje. Organizatorių tikslas – kuo interaktyviau ir patraukliau pristatyti archeologų darbo kasdienybę, o to tikimasi pasiekti per įvairias veiklas.

Intriguojantys renginiai regionuose

Europos archeologijos dienos vyks devyniose Lietuvos apskrityse, dvidešimtyje miestų – nuo Palangos iki Utenos. Asvejos regioninio parko lankytojų centras, esantis Molėtų rajone, lankytojus pakvies į archeologės Elenos Pranckėnaitės paskaitą, kurioje ji pristatys naujausius povandeninės archeologijos Asvejos ežere atradimus, sulaukusius pasaulinės žiniasklaidos dėmesio. Šis ežeras archeologams iki šiol tebėra ir atradimas, ir paslaptis. Kupiškio etnografijos muziejus kvies dalyvauti turistiniame-orientaciniame konkurse atrandant rajone pasislėpusius piliakalnius, Kražiuose organizuojamas pėsčiųjų žygis, Kaišiadoryse molio plytų gamyba, Žagarėje bus ieškoma kryžiuočių pėdsakų, Palangos gintaro muziejus siūlys su elektroniniu mikroskopu tyrinėti smulkiausias eksponatų detales, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus Klaipėdoje pakvies į parodą „Stiklo šalis“ ir su ja susijusias edukacines veiklas ir paskaitas.

Visą Europos archeologijos dienų programą galima rasti čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją