Šių metų festivalio tema – „terpės“ reiškinys ir sąvoka. Terpė – tai aplinka, bet kokio gyvo organizmo egzistavimo ir visų jam gyventi reikalingų sąlygų visuma.
Pirmoje festivalio programos „Suspaustas laikas“ dalyje Vilniuje žiūrovai galėjo pažinti sąlygas „terpei“ atsirasti ir skleistis, antroje ir trečioje festivalio programos dalyse pajūryje žiūrovai atras tai, kas terpėse kuriasi ir turės galimybę kurti patys.
Programoje – susitikimai su kūrėjais iš Japonijos ir Lietuvos, specialiai į festivalį atkeliaujantys 16 mm filmai iš Niujorko, latvių kuruota kino performansų programa, pokalbiai apie kiną, choreografiją bei gyvybingumą ir kūrybinės dirbtuvės, kviečiančios kurti filmus iš augalų ar pažinti 16 mm filmų meną. Visi festivalio renginiai nemokami.
Festivalį Nidoje pradėjo augalų animacija, Tomonari Nishikawa performansas ir Vito A. Rowlands filmai
Renginių programą Nidoje rugpjūčio 1 d. pradėjo Lietuvoje kuriančio režisieriaus ir vieno iš programos sudarytojų Miki Ambrozy dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės. Režisierius kvietė kurti filmus be fotoaparato, tik su augalais. Dirbtuvės vyks ir rugpjūčio 3 d.
Kontaktinio spausdinimo su augalais pradžia siejama su Anna Atkins, kuri 1842 m. turėjo idėją kurti cianotipijas dedant augalus tiesiai ant šviesai jautrios medžiagos. Procesas prasideda renkant augalus bei įvairių formų, dydžių ir tekstūrų organines medžiagas. Jos dėliojamos į koliažą, kurio spausdinimas vyksta ant 16 mm spausdinimo juostos.
Pirmąją dieną Nidoje pratęsė specialiai iš Japonijos atvykusio kūrėjo Tomonari Nishikawa performansas „Šešios septyniasdešimt dvi variacijos, Variacija 2“ (eng. „Six Seventy-Two Variations, Variation 2“) Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. Performansas sulaukė didelio susidomėjo, ne visi norintys galėjo patekti.
Vakarą su tokiu pačiu gausiu būriu žiūrovų užbaigė – „Tarpininkaujančios percepcijos“ (eng. Mediated Perceptions), septyni specialiai festivaliui iš Niujorko atkeliavę 16mm garsaus belgų kūrėjo Vito A. Rowlands filmai.
Kino eksperimentai gyvybingumo srityje, diskusija apie kiną bei filmai Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje
Rugpjūčio 2 d. festivalis pakvies į Nidos meno koloniją, kur organizatoriai klaus žiūrovų – „Why Cut When You Can Fade?“ ir pasiūlys pažinti kino eksperimentus gyvybingumo srityje.
Ši speciali programa skirta pradėti pokalbį apie trijų vietinių menininkų vykdomus darbus. Greta Grinevičiūtė (LMTA), Miglė Križinauskaitė-Bernotienė (LMTA) ir Miklós Ambrózy (VDA) atverdami savo nebaigtus darbus pakvies prisijungti prie paties kūrimo proceso.
Žiūrovų taip pat lauks laisva diskusija apie kiną, choreografiją, gyvybingumą bei įkūnytą techniką.
Programą 21 val. pratęs Miglė Križinauskaitės-Bernotienės sudaryta šešių filmų programa „Kitur: erdvėje ir laike“ Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje. „Programos filmai, sukonstruoti pagal subjektyvią režisierių viziją, užburiantys ir transformuojantys bei atspindintys taktilinį, jutiminį ryšį su žeme, įgalina aktyviai klausytis ir kalbėtis su pasauliu“, – sako programos sudarytoja.
Atsisveikinant su Nida – filmų iš augalų seansas bei terpių procesai, veiksmai ir sąveikos kine
Rugpjūčio 3-ąją, antrąją kūrybinių dirbtuvių Nidos bendruomenės namuose dieną, dalyviai mokysis sukurti ritmą bei tempą savo judantiems ir šokantiems augalams, o visą patirtį vainikuos dalyvių sukurtų mažyčių augalų filmų peržiūra.
Paskutinį festivalio vakarą Nidoje, 21 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje žiūrovai turės galimybę pabėgti į subtilių poslinkių, klipų ir pasikartojimo pasaulius, kurie kuriasi čia pat, terpėje. Kruopščiai atrinkti filmai kvies tyrinėti būties ribas, pasakos apie laiką bei padės ilgiau sustabdyti mintis. Programą uždarys „Altered Voicing“, kuriame susilieja devyni atskiri filmai (arba judesiai), įamžinti performansų menininko, muzikanto iš Naujosios Škotijos pakrantės – chik white.
Klaipėdoje – galimybė išmokti kurti su 16 mm nespalvota kino juosta ir „Išplėsto spektro“ programa
Rugpjūčio 9-12 dienomis „Suspaustas laikas“ pakvies eksperimentinio kino gerbėjus į renginių erdvę „Hofas“ Klaipėdoje, o norintys suprasti, kaip kurti su 16 mm nespalvota kino juosta, turės galimybę to išmokti dirbtuvėse.
Greta filmų festivalyje vyks kūrybinės dirbtuvės su latvių kino kūrėja ir kino laboratorijos „Baltic Analog Lab“ vadove – Ieva Balode. Menininkė mokys kūrybiškai dirbti – montuoti, projektuoti – su 16 mm nespalvota kino juosta.
Seminaro metu pagrindinis dėmesys bus skiriamas mokymams, kaip dirbti su 16 mm filmavimo kamera, kaip apdoroti medžiagą ir projektuoti ją kino projektoriuje. Tačiau dalyviai taip pat turės galimybę pažinti ir alternatyvias kūrimo gudrybes. Daugiau informacijos ieškokite festivalio „Facebook“ paskyroje. Vietų kiekis – ribotas.
Kino programoje Klaipėdoje – išskirtinis projektas, eksliuzyviniai 16 mm filmai, kino performansų programa
Klaipėdos dalies kino programą rugpjūčio 9 d. 21 val. atidarys Jeff Zorrilla kino projekcijos, atkeliavusios iš Argentinos. Projekte „Karantino dienoraščiai“ (esp. „Diarios del encierro“) užfiksuotas momentas, kuris pakeitė visus ir kurį vis dar bandome suvokti – karantinas.
Rugpjūčio 10 d. žiūrovų lauks 16 mm filmai iš „MONO NO AWARE“. Dviejose 50–60 minučių trukmės programose bus rodomi menininkų ir kino kūrėjų iš viso pasaulio 16 mm filmai, kurie buvo sukurti su JAV kino meno ne pelno siekiančios organizacijos „MONO NO AWARE“ parama. Renginyje dalyvaus ir vienas iš rodomų filmų autorių – Craig Scheihing, atskridęs specialiai festivaliui tiesiai iš Niujorko.
Rugpjūčio 11 d. 21 val. „Suspaustas laikas“ jau ne pirmus metus bendradarbiaujantis su latvių „Baltic Analog Lab“ pristatys menininkų Adriana Vila Guevara, Adriano Galante ir Riojim audio-vizualiai išplėstą kino performansų programą – „Išplėstas spektras“ (eng. „Spectral Expanded“). Kūrėjai pristatys savo darbus naudodami projektorius kaip gyvus, performatyvius įrankius, kurių dėka įvyks interakcija tarp mašinos, menininkų ir jų meninės medžiagos – analoginio kino juostų.
Programoje žiūrovų lauks du išskirtiniai kūriniai. Vakarą pradės Adriana Vila Guevara ir Adriano Galante ir kūrinys „KALK'IIN (the place of the throat of the sun)“, kuris nukels žiūrovus į unikalią kino erdvę. Antroje vakaro dalyje žiūrovai turės galimybę išvysti Riojim „16mm juostos performansą“ ir išgirsti projektoriaus dainuojamą lopšinę.
„SPECTRAL“ projekto tikslas – suteikti didesnę vertę išplėstam analoginio kino menui. Kino performansų programoje – žvilgsnis į eksperimentinio kino sceną iš platesnės perspektyvos, rodant filmus ne tik ekrane, bet ir siejant juos su performatyviais kūriniais.
Rugpjūčio 12 d. 21 val. organizatoriai pakvies žiūrovus praleisti paskutinį šių metų festivalio vakarą kartu su konkursine programa, kurioje surinkti filmai nagrinėja šių metų festivalio temą – „terpės“ reiškinį ir sąvoką iš įvairių skirtingų perspektyvų. Po seanso festivalis atsisveikins su eksperimentinio kino ir meno gerbėjais iki kitų metų.
Eksperimentinio kino ir meno festivalis „Suspaustas laikas“ liepos 26-28 dienomis vyko Vilniuje, rugpjūčio 1-3 apsilankys Nidoje, o rugpjūčio 9-12 dienomis kvies žiūrovus į Klaipėdą.