Eskizų konkurso nugalėtojais tapo:

Viktoras Marvinas – ukrainiečių kilmės režisierius, aktorius šiuo metu dirbantis Estijos rusų teatre Vene Teater. Jis eskizų konkurse pristatys dramaturgės Annos Jablonskajos pjesę „Šeimyninės scenos“.

Julija Aug – aktorė, režisierė, scenaristė iš Talino. Eskizų konkurse pristatys dramaturgo Olego Michailovo pjesę „Prisiekusios mergelės“.

Anna Turlo – režisierė iš Ukrainos, eskizų konkurse pristatysianti dramaturgės Liudmilos Timošenko pjesę „Penkios Polesės dainos“.

Oleksii Dorychevskyi aktorius, režisierius, dramaturgas iš Ukrainos. Eskizų konkurse pristatys dviejų pjesių: savo rašytą pjesę „Вчителька / Mokytoja“ ir Ihor Bilyts „В полоні / Nelaisvėje“ kompeliaciją „Deimos“.

Ramunė Kudzmanaitė teatro ir kino režisierė iš Vilniaus. Ji eskizų konkurse pristatys Lesios Ukrainkos pjesę „Miško daina“.

Teatras sulaukė 24 paraiškų. LRDT vyr. režisieriaus Vladimiro Gurfinkelio teigimu, paraiškų buvo daug ir skirtingų, todėl išrinkti 5 verčiausias pastatymo idėjas buvo nelengva užduotis.

„Konkurse dalyvavo labai skirtingi žmonės. Kai kas iš jų gyvena Vokietijoje, kiti – Estijoje, Lietuvoje, Ukrainoje. Visi jie itin neabejingi žmonės. Skiriasi jų gyvenamoji vieta, amžius, dramos meno suvokimas, kūrybos kryptingumas, bet visi jie nori kalbėti. Gyvename tokiais laikais, kai abejingų žmonių mene negali būti, kai menininkai turi surasti sąlyčio taškų su pasauliu, jie negali būti abejingi tam, ką priėjo mūsų pasaulis“, – teigia V. Gurfinkelis.

Pasak vyr. režisieriaus, teatro komisija stengėsi numatyti, koks kūrinys būtų įdomus tiek žiūrovams, tiek kritikams ir profesionalams, nors tokius dalykus nuspėti ne visuomet paprasta.

„Šių dienų dramaturgija ir teatras stengiasi atspindėti ir nuspėti ateinančius pokyčius. Tai labai sunki užduotis, nes intelektualus pasisakymas ir meninė raiška labai dažnai prieštarauja vienas kitam, kadangi kūrybinė raiška dažniau remiasi nuojauta bei kažkokiomis labai aukštomis vibracijomis. Suvokti tai, kas bus, yra neįtikėtinai sunku. Žinoma, stengėmės remtis ne tik meniniais kriterijais, bet ir mūsų galimybėmis. Mane labai džiugina estetinių požiūrių skirtumai“, – pasakoja V. Gurfinkelis.

Nuo birželio 25 d. prasidės režisierių darbas su teatro kūrybiniu kolektyvu: aktorių atranka, repeticijos, kostiumų, scenografijos parinkimas. Visoms penkioms naujų eskizų kūrimo komandoms LRDT užtikrina visą reikalingą techninį, administracinį ir kūrybinį palaikymą.

Šių metų festivalis „Mes – Ukraina’22“ birželio 28 – 29 dienomis kvies žiūrovus iš arčiau susipažinti su klasikine ir šiuolaikine Ukrainos dramaturgija, teatru bei aktualiais meniniais reiškiniais. Festivalis apims plačią edukacinę programą; vyks diskusiją prie apskrito stalo tema „Globalių permainų metas šiuolaikiniame Europos teatre“ ir paskaita apie šiuolaikinį Ukrainos teatrą. Taip pat festivalio „Mes – Ukraina’22“ metu žiūrovai turės galimybę pamatyti ne tik eskizus iš konkursinės programos, bet ir režisierių Tetianos Hubrii, Manto Jančiausko, Andriaus Darelos spektaklius festivalio programoje. Galiausiai komisija pristatys eskizą – festivalio nugalėtoją, kuris taps nauju LRDT repertuaro pastatymu.

LRDT vyr. režisieriaus Vladimiro Gurfinkelio teigimu, kiekvieno teatro kūrėjo akyse dėmesys ir parama Ukrainai, jos žmonėms tapo labai svarbūs, todėl kasmetinį festivalį šiemet be abejonės buvo nuspręsta skirti būtent ukrainiečių kūrybai.

„Pastaruoju metu Ukraina tapo tokiu skaudžiu tašku, kad kiekvieno teatro kūrėjo akyse išaugo ukrainiečių literatūros, dramaturgijos ir Ukrainos autorių reikšmė. Inicijuojame projektą „Mes – Ukraina’22“, nes norime išgirsti Ukrainos širdį ir savo meninėmis priemonėmis atskleisti šiuos jausmus Lietuvos žiūrovams“, – sako V. Gurfinkelis.

Šiemet teatro inicijuojamas projektas „Mes – Ukraina‘22“ kviečia tiek režisierius, tiek žiūrovus atrasti pristatomos šalies naująją dramaturgiją ir teatro kultūros reiškinius. Kitais metais LRDT planuojami festivaliai „Mes – Prancūzija“, „Mes – Lenkija“. Nuo 2022 metų kiekvieną birželio mėnesį LRDT kvies Lietuvos teatro žiūrovus pažvelgti į kultūrą, literatūrą, meną ir teatrą per vis kitos šalies ir jos nacionalinės dramaturgijos prizmę.

Įgyvendinus šį projektą teatro repertuarą kasmet papildys nauji autoriai, nauja estetika, suteikiant ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių – Lenkijos, Latvijos, Ukrainos režisieriams – kūrybinę terpę realizuoti savo meninius siekius ir praplėsti savo kultūrinį akiratį, dirbant su vis kitokios šalies dramos kūriniu.

Visi festivalio renginiai nemokami.

Su preliminaria projekto „Mes – Ukraina‘22“ programa susipažinti galite čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją