Energetikos ir technikos muziejuje įvyko „Muzikos rudens“ atidarymo koncertas, skirtas paminėti šviesios atminties kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus jubiliejų. Didelę įtaką visai moderniajai ir šiuolaikinei lietuvių kompozitorių muzikai padaręs kūrėjas šiemet švęstų 90-ąjį gimtadienį.
Penktadienio vakarą renginio svečiai susirinko muziejaus erdvėse pasiklausyti koncerto „50 | Magiškomis figūromis“. Magiškų figūrų tikrai netrūko, nes čia buvo atlikti net penki kūriniai.
Šiai progai pajėgas suvieniję Lietuvos ansamblių tinklas ir Klaipėdos kamerinis orkestras vakaro programoje sujungė praeitį ir dabartį bei atskleidė kompozitoriaus indėlį į lietuvių muzikos istoriją. „Kutavičiaus kūryba buvo įprasminta per jo mokinių perspektyvą – skirtingos stilistikos, įtakos ir patirtys, bet tos pačios šaknys“, – sako V. Baltakas.
Festivalio atidarymo koncerte skambėjo B. Kutavičiaus „Praeities laikrodžiai II“ dideliam ansambliui. Šio kūrinio formą bei plėtotę persmelkė metaforizuotas japoniškų sodų įvaizdis. Toliau programoje buvo pristatyti kompozitoriaus mokinių kūriniai. Klausytojai išgirdo Justės Janulytės „Circle for a Square“, skirtą keturiems styginių kvartetams. Pasak autorės, kompozicija buvo sukurta atlikti Italijos Reggio Emilia miesto S. Prospero aikštėje, kurioje kvadratu išdėstytų kvartetų garsas nuolat juda registriškai, faktūriškai ir dinamiškai besiskleidžiančiu ratu.
Koncerte buvo atlikta Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje pas Bronių Kutavičių besimokiusio kūrėjo Šarūno Nako kompozicija trims vienu metu grojantiems ansambliams „Aporija“ – sunkiai sprendžiama ar, apskritai, neišsprendžiama problema dėl jos sprendimo būde atsirandančių prieštaravimų.
Vakaro metu taip pat skambėjo Vykinto Baltako kūrinys „Cladi III“, įkvėptas ir dedikuotas kompozitoriaus pedagogui. Koncertą užbaigė kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrinys trimitui ir dviem styginių kvartetams „Melodija Alyvų sode“. „Šios muzikos atsiradimą lydėjo įvairūs tekstai. Galvojau apie tuos žodžius ir dar apie daug ką: apie Bachą, apie kai kuriuos matytus ir įsivaizduojamus peizažus, apie kai kuriuos labai asmeniškus patyrimus“, – prisimena O. Narbutaitė. Trimito solo partiją atliko Laurynas Lapė.
Viso festivalio metu Energetikos ir technikos muziejuje vyksta paroda „50 | Atodangos“. Paroda skirta apžvelgti festivalio bei lietuvių muzikos 50 metų.
Šeštadienis sekė didžiu koncertu Vilniaus rotušėje, kurioje vyko dviejų itin reikšmingų lietuvių kompozitorių – Šarūno Nako bei Mindaugo Urbaičio kūrinių premjeros. Koncerto duetu tapę kompozitoriai šiais metais minintys ir asmeninius jubiliejus, didingose rotušės erdvėse pristatė kompozicijų premjeras, koncerte „50 | Link”. Prieš koncertą autoriai dalinosi kūrinių atsiradimo procesu, savo asmeninėmis patirtimis, keliaujant per lietuvių muzikos praeitį ir dabartį, dalinosi kaip keitėsi jų požiūris ir perspektyvos muzikoje.
Pokalbiams nutilus, istorijas pradėjo pasakoti muzika. Koncertas prasidėjo Šarūno Nako kūriniu „Moters žvilgsnis“ – seansu dviems orkestrams. 60-tąjį jubiliejų šiais metais švenčiantis kompozitorius, prieš premjerą apie kūrinį dalinosi intriguojančiai: „Kai sutrinki. Ir ta būsena stebėtinai ilgai užtrunka, o gal niekada neišnyksta, šmėžuodama nakties ir dienos sapnuose, kaip koks tolstantis debesis peizaže. Lyg ir nieko ypatinga, tik žvilgsnis, bet kaskart kitaip persmelkiantis.“ – ir visa tai atgulė rotušės erdvėse koncerto metu.
Vakaro eigoje svečiai išgirdo ir Mindaugo Urbaičio „Laiškai Simonui Daukantui“ kūrinio premjerą, skirtą atlikti ansambliui ir chorui. Kūrinį kompozitorius dedikavo Jono Meko atminimui bei jo 100-ųjų gimimo metinių proga. Kompozitorius dalinosi, kad jau nuo jaunų dienų Jono Meko kūryba akomponavo jo kūryboje. Sukaupus nemenką muzikinę patirtį, atradus savo muzikinę kalbą, kūrėjas pristatė kūrinį, dedikuotą Jono Meko tekstams.
Šeštadienio koncerte skambėjo Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo Kamerinį orkestras, Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras ir Valstybinis choras „Vilnius“.
Festivalis „Muikos ruduo“ tik startavo. Jubiliejinė programa pripildyta skirtingų ir unikalių koncertų Energetikos ir technikos muziejuje, Lietuvos muzikos ir teatros akademijoje bei Vilniaus rotušėje.
Antradienį, 19 valandą, LMTA balkono teatre vyks koncertas su LMTA šiuolaikinės muzikos atlikimo programos studentais. Koncerto metu LMTA Kompozicijos katedros studentai pristatys savo akustinių kūrinių premjeras – ryškių Lietuvos kompozitorių, pedagogų ir komponavimo mokyklos formuotojų kūrybos ar tam tikrų jų kūrinių rekompozicijas. Jose jaunieji kūrėjai ne tik tyrinėja šių asmenybių kūrybos stilius, komponavimo technikas ar skambesį. Kartu jie apmąsto ir kompozitorių palikimą, jų poveikį muzikos ir, apskritai, kultūros laukui bei laiko, istorinės atminties, prasmės temas, sujungiančias skirtingų kūrėjų kartų kasdienybės patirtis. Koncertą kuruos Vykintas Baltakas.
Koncerto svečiai prieš koncertą, 18:00 val. kviečiami į festivalio pokalbį, kuriame bus aptariama kompozicijos mokyklos raida. Nuo J. Gruodžio iki garso sferos.
Trečiadienį festivalis grįš į energetikos ir technikos muziejų, kur bus keliaujama lietuviškos muzikos laiku. Kaip formavosi kūriniai? Skirtingi muzikiniai stiliai, muzikinė kalba ir tendencijos? Pusė amžiaus, kurioje keitėsi visuomenė ir jos įpročiai. Kokios temos buvoišryškinamos tuomet, ir kokiomis kompozitoriai linkę kalbėti dabar? Šiame koncerte išgirsite – jau galime taip vadinti – moderniosios lietuvių klasikos pavyzdžius. Vis dėlto jie suskambės naujai: kūrinius interpretuos vienos iš jauniausiųjų kartų atlikėjai – specialiai ansamblio „Fluorescence“ sudėčiai parengtos kūrinių aranžuotės ir naujas žvilgsnis į partitūras neabejotinai sujungs praeities ir dabarties dimensijas.
Šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalis „Muzikos ruduo“ šiais metais, minėdamas solidų 50 metų jubiliejų, apžvelgia mūsų šalies kompozitorių kūrybą, šiuolaikinės muzikos procesus per pastarąjį pusę mažiaus. Koncertuose Energetikos ir technikos muziejuje, Vilniaus rotušėje bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje nuo spalio 7 iki 15 dienos skambės ir kamerinė, ir orkestrinė muzika, bus pristatytos premjeros, vyks pokalbiai šiuolaikinei muzikai ir jos istorijai aktualiomis temomis. Energetikos ir technikos muziejuje taip pat visu laikotarpiu veiks paroda „50 | Atodangos“.