Režisierius, prodiuseris, rašytojas, San Diego koledže filmų kūrimą dėstantis Cy Kuckenbaker partizanų tema susidomėjo dar beveik prieš 20 metų, kai pirmąkart atvyko į Lietuvą. „Prieš kino kūrimo studijas buvau Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) taikos korpuso savanoris, dvejus metus savanoriavau Lietuvoje – Kupiškio vidurinėje mokykloje mokiau vaikus anglų kalbos. Gyvendamas ten susidomėjau sudėtinga jūsų šalies istorija, kuri nėra gerai žinoma Vakaruose“, – pasakoja kino kūrėjas.

Istorijos apie Lietuvos partizanus C. Kuckenbaker nepaliko abejingo. Žingeidus užsienietis netgi važiavo iš arti gyvai pamatyti, kaip atrodo bunkeriai, kuriuose slėpdavosi partizanai. Baigęs dvejus metus trukusią savanoriavimo misiją Lietuvoje, C. Kuckenbaker tęsė kino studijas už Atlanto, vėliau dirbo JAV valstybės departamente Bagdade, Irake. Po dvejų metų grįžęs į JAV jis tęsė savo veiklą kaip kino kūrėjas. Bėgant metams amerikiečio minčių niekaip neapleido pasakojimai apie lietuvių partizanų pasipriešinimą Rusijos okupacijai. Todėl jis nusprendė pastatyti apie tai filmą. „Tigras Ąžuolas + Aidas“ yra vienas pirmųjų vaidybinių filmų anglų kalba, sukurtas apie lietuvių pasipriešinimą sovietų okupacijai. Režisierius tikisi, kad ši istorija žiūrovams sukels daugiau apmąstymų.

„Aš nesu lietuvis ar Amerikos lietuvis. Taigi, daugeliui turbūt smalsu, kodėl mane sudomino ši istorija? Amerikiečiai pasaulio įvykius mato per amerikiečių patirtį, todėl mes nesuprantame kitų. Kai sužinojau apie partizanų karą Lietuvoje, buvau šokiruotas, kad niekada apie tai negirdėjau. Taigi, šį filmą sukūriau pirmiausia nelietuviams. Parašiau šį filmo scenarijų norėdamas papasakoti amerikiečiams ir kitų pasaulio šalių žmonėms, koks karas pas jus įvyko, – pasakojo C. Kuckenbaker. – Žiūrovams stengiausi perteikti tą nevilties jausmą, kurį jaučiau gyvendamas Lietuvoje ir bendraudamas su lietuviais. Kuriant filmą jaučiau pareigą pavaizduoti karą tokį, koks jis yra – tragišką. Filmai, ypač trumpametražiai, puikiai perteikia emocijas, todėl tai ir buvo mano vienintelis tikslas.“

Filme pasakojama istorija, kaip jaunuolis Aidas trokšta prisijungti prie savo vyresniojo brolio partizaniniame kare prieš jo tėvynę Lietuvą okupuojančią Sovietų armiją. Padedamas kito kareivio, jis įtikina brolį leisti jam prisijungti prie rizikingos pasalos. Tačiau Aidas padaro klaidą, kuri jiems gali kainuoti viską.

Trumpo metro vaidybinis filmas apie Lietuvos partizanus buvo filmuojamas netoli Vilniaus. Juostoje vaidmenis kūrė Lietuvos aktoriai Arnas Sliesoraitis, Aidas Jurgaitis, Paulius Ignatavičius, Mindaugas Papinigis, Sergej Severjanov, Evaldas Klimas, Gabrielius Visockas, Ričardas Šalkovkij, Rimantas Valiūnas. Prie filmo dirbo visa lietuvių profesionalų komanda. Tarp komandos narių – ir prodiuserė Asta Liukaitytė, gamybos vadovė Urtė Vaicekauskaitė, režsieriaus asistentė Asta Rizgelienė, aktorių atrankos režisierius Donatas Šimukauskas, gamybos asistentai Gytis Šapranauskas, Medeina Birgilaitė, ir kiti.

Cy Kuckenbaker (kairėje)

Amerikietis negailėjo komplimentų visai lietuvių komandai, kuri pademonstravo nepaprastą profesionalumą dirbant įtemptu filmavimo grafiku. „Mano biudžetas buvo tik keturioms gamybos dienoms, tai reiškė, kad viską turėjome padaryti greitai – daugelis filmo scenų buvo nufilmuotos vienu dubliu. Norėdamas pasiruošti tikram filmavimui, aš nufilmavau visą scenarijų savo mobiliuoju telefonu su lėlėmis ant sofos namuose San Diege“, – „Tigras Ąžuolas + Aidas“ filmo kūrimo užkulisius atskleidė C. Kuckenbaker.

Nepaisant kruopštaus pasiruošimo, kūrybinė komanda susidūrė su nelengvu iššūkiu. Dėl aktorių užimtumo, didelę pasiruošimo dalį komandą skyrusio atstumo, atranka buvo baigta likus vos 24 valandoms iki filmavimo pradžios. Tigrą – vyresnįjį brolį ir grupės lyderį vaidinęs A. Jurgaitis vaidmenį gavo likus dienai iki filmavimo. Tad pasiruošimui jis turėjo vos parą. Tačiau, pasak režisieriaus, tai yra neįtikėtinai talentingas aktorius, kuris filmui suteikė nepaprastos energijos.

Apie lietuvių partizanų kovas pasakojantis vaidybinis filmas, paremtas tikrais 1950 metų politiniais įvykiais, apkeliavo ne vieną tarptautinį kino festivalį. Tarp kurių ir vienas garsiausių Jungtinėje Karalystėje ir tarptautinėje erdvėje filmų festivalis „Aesthetica“, JAV kino festivalis „The Black Maria“, San Diego GI filmų festivalis. „Tigras Ąžuolas + Aidas“ taip pat šešis mėnesius buvo rodomas JAV televizijos transliacijos platformoje „Amazon Prime“. C. Kuckenbaker džiaugiasi, kad filmas pagaliau prieinamas ir Lietuvos žiūrovams.

Visą filmą galite žiūrėti čia:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)