Kelionė ieškant savęs – Camino de Fluxus

Kasmet rudens pradžioje FLUXUS festivalis pakviečia pažadinti naujus pojūčius ir apversti aukštyn kojom kasdienybę, miestą, meną, save ir viską, kas yra įprasta, užduodant sau ir aplinkai klausimą: „O kas, jeigu?..“

Kaip sako jau antrus metus prie renginio dirbanti Kauno menininkų namų renginių prodiuserė V. M. Bružaitė, pernai FLUXUS buvo labiau teatralizuotas, jame glaudžiai persipynė profesionalus ir bendruomenių menas, o šiemet atvykusieji bus kviečiami „patirti Fluxus per žaidimą“. „Kaip camino keliu einame tam, kad atrastume save, taip Camino de FLUXUS ves per dirbtuvių stoteles, kad dar geriau pažintume savo miesto žmones, jo bendruomenes ir Jurgį Mačiūną, vieną iš Fluxus judėjimo pradininkų. Jei anksčiau festivalyje apie jį kalbėdavome per meninės kūrybos ir idėjų prizmę, tai šį kartą pažvelgsime į jo gyvenimo kelią“, – apie šiųmetį sumanymą pasakoja prodiuserė.

Dar iki festivalio bendruomenės bus pakviestos į Camino de FLUXUS dirbtuves-žaidimą: jų metu bus gaminami kostiumai ir kuriamas objektas, kuris vėliau bus eksponuojamas galerijoje po atviru dangumi. FLUXUS paskaitos, parodos bei performansai prasidės jau rugsėjo 18 d. ir tęsis iki didžiosios atomazgos – naktinio tūkstantinės minios kopimo į Parodos kalną rugsėjo 21 d. 20.30 val., tradiciškai startuosiančio Jurgio Mačiūno skvere.

„Šiais metais norime kuo glaudžiau bendradarbiauti su bendruomenėmis: kad jos pačios kurtų kostiumus, kad kartu su miestiečiais ir miesto svečiais dalyvautų visame procese ir patirtų ne tik nakties, bet ir visos dienos fluksišką nuotykį. O pagrindinį vakarą kreipsimės į kalną: sukursime jame magiškus efektus, kurie padės atrasti naujas savo miesto spalvas“, – būsimo renginio užuominomis dalijasi V. M. Bružaitė.

Kūrybinį procesą diktuoja aplinka

Šių metų FLUXUS festivalio režisierius Linas Jurkštas, dažnai pristatomas ir kaip gatvės teatro kūrėjas, neabejoja, kad renginiui paprastumo ir atsitiktinumo konceptas net labai tinka: „Kadangi pagrindinis vyksmas čia yra kopimas, tai šiame renginyje man svarbiausia yra kopiantys žmonės. Tai jau savaime yra pagrindinė gatvės meno dedamoji: ne menas diktuoja aplinkai taisykles, bet aplinka diktuoja menui. Juk teatrą gatvėje nuo gatvės teatro ir skiria reakcijos. Tarkime, jei gatvės teatro pasirodymo metu suloja praeivių šuo, kaip bus reaguojama? Jei nereaguojama ir ignoruojama – tai teatras gatvėje. O jei lojimas priimamas ir panaudojamas spektaklyje – tai jau gatvės teatras. Fluxus kopimas pats savaime yra taip stipriai priklausomas nuo visos aplinkos, kalno ir žmonių, kad jį net labiau būtų galima vadinti gatvės teatru. Tokiame vyksme galiu tik sudėti gaires, o žmonės kops, elgsis ir patirs tai, ką patys atsineš ir su kuo ateis“.

Pasak režisieriaus, pagrindinė šių metų Camino de FLUXUS idėja yra pati kelionė – ne jos tikslas, bet pats kopimas, procesas, judėjimas: „Mano noras šį judėjimą, kelionę nuspalvinti ir suteikti jai daugiaprasmiškumo, todėl režisūriniai sprendimai bus orientuoti į paties kopimo paryškinimą ir potyrių sustiprinimą“.

Kasmet augantis renginys

Dar vienas aspektas, kuris ir džiugina, ir įpareigoja, yra kasmetinis renginio augimas: organizatoriai skaičiuoja, kad pernai jame dalyvavo ir idėją „menininku gali būti kiekvienas“ realizavo daugiau nei 8 tūkstančiai kauniečių ir miesto svečių.

Prodiuserė V. M Bružaitė, prisimindama kartu su komanda praėjusiais metais organizuoto FLUXUS festivalio sėkmę, sako, kad didžiausią įspūdį jai pačiai paliko suvokimas, kaip stipriai ši šventė atliepia miestą ir jo žmones: „Buvo neįtikėtina savo akimis matyti Parodos kalną, visą užlietą žmonių, ir tie žmonės ypatingi: jie visi džiaugsmingai gėrė renginį į save, šypsojosi, ėjo drauge. Jie neatėjo būti linksminami, o atėjo BŪTI akimirkoje ir ją kurti“.

Kita vertus, kaip pastebi renginių organizatorė, toks srautas dalyvių skatina ieškoti ir kitokių režisūrinių bei techninių sprendimų. „Būtų sunku tokiam skaičiui žmonių rengti daug pavienių, nedidelių pasirodymų – viskas, ką sugalvojame, turi būti atitinkamai apipavidalinta, nepaskęsti minioje ir būti matoma iš toliau, stovint būryje, kad didelė publika išgyventų wow efektą. Į FLUXUS festivalį einančių žmonių skaičiaus augimas mus ragina nepamiršti ir atitinkamų organizacinių sprendimų – nuo didinamos apsaugos iki uždaromų bei reguliuojamų gatvių atkarpų“, – apie renginio organizavimo iššūkius pasakoja prodiuserė.

7-asis FLUXUS festivalis „Camino de FLUXUS“ prasidės rugsėjo 21 d. šeštadienį, 20.30 val., Jurgio Mačiūno skvere (Parodos g. 1, Kaunas).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją