Anot Lietuvos kultūros atašė JAV Gražinos Michnevičiūtės, patekti į šį Niujorko festivalį nėra taip paprasta, nes tai vienas svarbiausių ir didžiausių dokumentinių filmų festivalių JAV ir atrankos kriterijai yra aukšti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Kaip sako kino žinovai, šis festivalis išsiskiria tuo, jog tai, kas čia pristatoma, priverčia žiūrovus plačiau atverti akis, suklusti ir kartais kitu kampu pažvelgti į gerai žinomus dalykus. Be to, DOC NYC vadinamas dokumentinių filmų „Oskarų“ pranašu, – sako G. Michnevičiūtė. – 2010 metais pradėtas festivalis kasmet į Niujorką sutraukdavo būrį kino kūrėjų ir tūkstančius žiūrovų. Šiemet mus visus pasitiko kiek kitokia realybė. Vis dėlto, kad ir kaip keistai nuskambėtų, tačiau šiuo sudėtingu mums visiems koronaviruso pandemijos laikotarpiu dabar geriausi pasaulio dokumentiniai filmai pasieks dar daugiau žiūrovų. Kaip ir kiti kino festivaliai, DOC NYC persikėlė į virtualią erdvę ir bus pasiekiamas visose Jungtinėse Amerikos Valstijose. Manau, šiam neįtikėtinai pagaviai lietuvio istoriją pasakojančiam filmui tai atveria dar platesnius vartus. Esu tikra – Simo Kudirkos šuolis tikrai sujaudins ne vieną.“

"Šuolis"

Dokumentinis G. Žickytės filmas „Šuolis“ pasakoja unikalią lietuvio jūreivio S. Kudirkos istoriją. 1970 m. peršokęs iš sovietinio laivo į JAV pakrančių apsaugos katerį, lietuvių jūreivis, paprašė politinio prieglobsčio, tačiau netrukus buvo grąžintas į sovietinių budelių rankas. Tačiau jo drąsus šuolis į laisvę Šaltojo karo metu sukėlė milžinišką politinį sąmyšį JAV ir Sovietų Sąjungoje.

Pasak režisierės, filmo „Šuolis“ premjera JAV jai ypatingai svarbi. „Filmo istorija glaudžiai susijusi su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, todėl man, kaip kūrėjai, labai svarbu, kaip ją priims Amerikos publika. Juo labiau, kad tiek prie Simo Kudirkos išlaisvinimo anais laikais, tiek prie filmo kūrimo dabar, prisidėjo daugybė žmonių kitoje Atlanto pusėje“, – sako G. Žickytė.

Ruošdamasi šiam filmui G. Žickytė sako apkeliavusi beveik pusę Amerikos, sulaukusi pagalbos tiek iš Amerikos lietuvių, tiek iš Lietuvos atstovybės JAV ir JAV Valstybės pakrančių apsaugos departamento, kuris skyrė laivą filmavimui.

Dokumentinėje kino juostoje kalba prie Simo išlaisvinimo dirbę Amerikos lietuviai: Daiva Kezys, Gražina Paegle, Paul Zumbakis; JAV pakrančių apsaugos laivo „Vigilant“ karininkai: kapitonas Ralph E. Eustis ir kapitonas leitenantas Paul E. Pakos. Taip pat režisierei pavyko gauti išskirtinį buvusio JAV valstybės sekretoriaus Henry Kissinger interviu.

„O kur dar vaikai, iš visos Amerikos rašę laiškus mūsų filmo herojui! Ir visi kiti žmonės, prisidėję prie filmo – savo pasakojimais, archyvais, atsiminimais, parama“, – pasakoja filmo režisierė.

„Man atrodo labai svarbu, kad filmo dėka bus papasakota apie sudėtingą mūsų šalies istoriją, apie kurią, patikėkite, tikrai nedaug žino žmonės kitoje Atlanto pusėje. Sunku patikėti, bet filmuojant buvo amerikiečių, kurie mums uždavė netikėtą klausimą – ar mums saugu bus grįžti į Lietuvą po šio filmo. Teko jiems paaiškinti, kad jau daugiau nei 30 metų esame laisvi, dėl to galime laisvai kurti ir be cenzūros kontrolės pasakoti kokias tik norime istorijas“, – juokiasi G. Žickytė.

Filmo „Šuolis“ premjera Lietuvos kino teatruose numatoma kitų metų pradžioje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)