Anot britų dienraščio „The Guardian“, Tagaq muzika ir pažiūros neatskiriamos nuo jos tapatybės ir kilmės, tos žemės ir žmonių, kurie ją suformavo. Tanya Tagaq yra aistringa čiabuvių žemių ir teisių gynėja Kanadoje, rašome pranešime žiniasklaidai.
Kai 2014 m. Tagaq tapo pirmąja Kanados čiabuve, laimėjusią prestižinį „Polaris“ prizą – už diską „Animism“ kaip geriausią šalyje išleistą albumą, savo padėkos kalboje ji primygtinai ragino žmones vilkėti ruonių kailinius ir valgyti ruonieną „kiek įmanoma daugiau“. „Tai labai skanu, o ruonių yra labai daug. Ir f... PETA!“ – savo kalbą Tagaq užbaigė „linkėjimais“ lobistinei grupei, kuri varė propagandą prieš ruonių medžioklę Kanadoje.
Tais pat 2014 metais Tagaq Twitteryje įkėlė „sealfie“ („seal“ angliškai reiškia „ruonis“) – savo mažos dukros nuotrauką, kurios fone aiškiai matėsi kraujais pasruvęs sumedžiotas ruonis. Ji norėjo parodyti, kad ruonių medžioklė yra tradicinis labai skurdžiai gyvenančių inuitų būdas prasimaitinti. Tačiau po šio „sealfie“ gyvūnų teisių aktyvistai pašėlo, pradėjo kurti bjaurius ir įžeidžiančius memus, net reikalavo, kad iš Tagaq būtų atimtas kūdikis.
Tačiau dainininkė liko nepalenkiama ir apie neadekvačias „veganiškosios Kalifornijos“ reakcijas pasisakė taip: „Štai kas atsitinka, kai atstovauji mažumai. Žmonės galvoja, kad gali tau primesti savo moralę. Mūsų žmonės alksta. Statistika yra gana niūri. Jei nėra galimybės parduoti savo gaminius ir sumokėti nuomą, prasideda populiacijos krizė. Ruoniai yra mūsų karvės. Niekas neturi teisės nurodinėti visai žmonių grupei, kad ji negali naudoti savo resursų tam, kad būtų ekonomiškai pajėgi.“
„Klausiausi gerklinio dainavimo atlikdama savo dailės užduotis ir kartais pati pritardama. Kiekvienas dainuoja duše. Taigi dainuodavau duše arba vaikštinėdama gatvėmis. Bet nemaniau, kad tai taps mano karjera“, – dienraščiui „The Sydnay Morning Herald“ pasakojo Tagaq.
Grįžusi į gimtąjį miestelį mokytojauti, Tanya padainuodavo įvairiuose renginiuose, kol patraukė Islandijos superžvaigždės Björk dėmesį. Tagaq prisijungė prie Björk turo – tai buvo pirmas kartas, kai ji išvyko iš Kanados – ir dalyvavo albumo „Medúlla“ įraše (2004).
Tagaq kūryba „nėra foninė muzika vakarienei“, kaip pati ji sako. „Ne vienerius metus į mano pasirodymus kartais ateidavo trys žmonės. Daugelis man patarinėjo, nebūti tokiai keistai, nes nieko nepasieksiu. Tačiau muzika yra tokia, kokia ji nori būti.“
Tanya Tagaq įrašė 5 albumus, kuriuose ji nuolat plečia savo muzikines ribas ir nevengia pademonstruoti savo visuomeninės pozicijos. Antai jos ketvirtasis albumas „Retribution“ tapo jos deklaracija, atkreipiant dėmesį į prievartą prieš moteris ir čiabuvių kultūros naikinimą: paskutinis albumo kūrinys yra grupės „Nirvana“ dainos „Rape Me“ koveris.
Tanya Tagaq pernai išleido poezija ir inuitų folkloru perpintą atsiminimų knygą „Split Tooth“, kuri buvo nominuota dviem Kanados literatūros apdovanojimams – 2018 metų „Scotiabank Giller Prize“ ir 2019 metų „Amazon.ca First Novel Award“.
Spalio 12 d. unikalaus balso atlikėja, Kanados muzikos sensacija vadinama Tanya Tagaq koncertuos Vilniuje. Festivalio „Gaida 2019“ – šių metų Europos festivalių laureato – rengiamas atlikėjos pasirodymas su Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru vyks Nacionalinės dailės galerijos Didžiojoje salėje. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, koncerto partnerė – Kanados ambasada. Visą festivalio programą galima rasti čia.