Pasak Vilniaus universiteto rektoriaus Benedikto Juodkos, visiška nesąmonė, jei nebeliks valstybinės reikšmės bibliotekų. "1570 metais įkurta ir apie 6 milijonus knygų sauganti Vilniaus universiteto biblioteka prilyginama apskričių bibliotekoms," - akcentavo rektorius, kalbėdamas per inauguracijos iškilmes.

Įstatymo projekto kūrėja, Kultūros ministerija, tvirtina, jog valstybinės reikšmės bibliotekų statusas nebeturi prasmės, nes jis tėra skambus pavadinimas, nesuteikiantis bibliotekai nei finansinių, nei teisinių privilegijų.

Nepatenkinti

Naujasis Bibliotekų įstatymas turėjo būti parengtas jau iki sausio 1 dienos, tačiau šis darbas, sulaukus poros valstybinės reikšmės statusą turinčių bibliotekų priekaištų, kurį laiką yra sustabdytas.

Vilniaus universiteto bibliotekos vedėjos pavaduotojos Irenos Krivienės teigimu, naujajame įstatyme unikalią istoriją ir dar unikalesnių knygų bei retų spaudinių fondus turinti VU biblioteka prilyginama paprastoms gimnazijų ar institutų bibliotekoms. "Mūsų biblioteka praranda savo statusą", - kalbėjo Krivienė.

Direktoriaus pavaduotoja baiminasi, kad VU biblioteka, tapusi paprasta mokslo įstaigos biblioteka, nebeteks ir taip menkos valstybės paramos. "Esame finansuojami iš valstybės biudžeto per Vilniaus universitetą. Pinigų gauname tik atlyginimams ir "Sodros" mokesčiams sumokėti. Jau treji metai, kai iš biudžeto nieko neskiriama knygoms įsigyti. Šį tą nusiperkame tik už universiteto specialiąsias lėšas, pavyzdžiui, surinktas už studijas", - sakė direktoriaus pavaduotoja.

Pinigai

Pagal dabar galiojantį 1995 metais pr Šimtą Lietuvos bibliotekų įstatymą Nacionalinei Martyno Mažvydo ir valstybinės reikšmės bibliotekoms išlaikyti lėšos skiriamos tiesiai iš Lietuvos valstybės biudžeto. Naujajame įstatymo projekte teigiama, jog iš valstybės biudžeto bus finansuojama tik viena biblioteka - Martyno Mažvydo, o "mokslo įstaigų, akademinės, švietimo įstaigų ir specialiosios bibliotekos gali būti finansuojamos iš steigėjų ar valstybės bei savivaldybių biudžeto lėšų".

"Tapdama akademine biblioteka ji gali ne tik prarasti savo statusą, bet ir dalį lėšų", baiminasi Krivienė. Tikėtina, kad, priėmus šį įstatymą, mažiau pinigų iš biudžeto gaus ir Vilniaus universitetas. Susidaro uždaras ratas - VU pinigų sumažėja, nes valstybė gali nefinansuoti bibliotekos, o pritrūkęs lėšų universitetas jos irgi neberems.

Nieko nežada

Pasak Kultūros ministerijos sekretoriaus Rolando Kvietkausko, dabar peržiūrimi įvairiausi skundai, bandoma kai ką derinti, kai ką keisti. Po poros savaičių įstatymo projektą planuojama perduoti Vyriausybei ir Seimui.

"Kol kas negaliu pasakyti, kaip bus pakoreguotas įstatymas, tačiau svarstoma keletas variantų, kaip atsižvelgti į bibliotekų pateiktus siūlymus", - kalbėjo LŽ Kvietkauskas. Jis mano, kad pakeitus įstatymą Vilniaus universiteto bibliotekos finansavimui tai įtakos neturės. "Kaip VU vadovybė nuspręs, tiek lėšų jai ir skirs", - sakė ministerijos sekretorius.

Kvietkauskas įsitikinęs, jog bibliotekos dabar labiau susirūpinusios ne dėl finansavimo, o dėl savo pavadinimo išsaugojimo. "Statusas "valstybinės reikšmės biblioteka" nieko daugiau nesuteikia, išskyrus pavadinimą", keletą kartų pakartojo ministerijos sekretorius. Anot jo, nei Vilniaus universiteto biblioteka, nei kitos - Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos technikos, ėemės ūkio, Medicinos ir Aklųjų - bibliotekos, įtrauktos į valstybinės reikšmės sąrašą, jau seniai neatitinka šio statuso.

"Universiteto biblioteka priklauso universitetui, vadinasi, ji - akademinė. Mokslų akademijos bibliotekoje - mokslinės knygos, vadinasi, ji taip pat yra akademinė", - kalbėjo ministerijos sekretorius.

Kvietkauskas neneigia, jog valstybinės reikšmės bibliotekose saugomi neįkainojami fondai, svarbūs Lietuvos kultūros paveldui. Būtent į šias vertybes apeliuoja bibliotekos ir prašo, kad naujajame įstatyme joms būtų paliktas valstybinės reikšmės įstaigos statusas.

"Mūsų biblioteka įkurta 9 metais anksčiau nei Vilniaus universitetas. Joje saugoma 5,3 milijono knygų, daugybė senų rankraščių. Turime net 178 tūkstančius retų spaudinių, kai kitose bibliotekose nėra net tiek knygų. Tai argi galima tokią biblioteką sulyginti su paprastos gimnazijos biblioteka?" - nesupranta VU bibliotekos darbuotojos ir VU rektorius. "Gal biblioteka, kurią aplanko ir ja žavisi į Lietuvą atvykę aukščiausi pasaulio vadovai bei jų žmonos, gali tapti prezidentine?" - klausia ir Juodka.