Vyravo sodai ir daržai, namų buvo labai mažai
Jau kelerius metus Vilniaus miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų skiria stipendiją istorijos tyrėjams tirti atskiras Vilniaus miesto dalis / rajonus, istoriniu, antropologiniu, sociologiniu, pjūviais.
A. Ambrulevičiūtė, pradėjusi tyrinėti J. Basanavičiaus gatvės raidą, miesto modernizavimo ir plėtros laikotarpiu 1795–1914 metais, kai gatvė ir vadinta Didžąja Pohulianka, pažymėjo, kad visos šioje vietoje įvykusios transformacijos yra įdomios, apie jas – prasminga kalbėti.
Yra žinoma, kad dabartinė J. Basanavičiaus gatvė turėjo kitą – Didžiosios Pohuliankos – pavadinimą. O anksčiau tai esą buvo kelias, vedęs į miestą iš Trakų, Kauno, Gardino, Lenkijos miestų, ėjęs per priemiestį.
Pohulianka, istorikė patvirtino, – buvo artimas Vilniaus priemiestis, kuris Pamėnkalnio gatve jungėsi su Lukiškių priemiesčiu.
„Pohuliankos“ pavadinimas, tęsė istorikė, kildinamas iš smuklės „Hulanka“, kurią, tarp svarbiausių situacinių objektų, galima matyti prūsų karininko L. F. I. von Orlicho Premiero 1790 m. sudarytame Vilniaus situaciniame plane. Čia „Hulanka“ pažymėta buvusi pakeliui į Užvingį (Sakritte).
„Tačiau „Huliankos“ istoriją eksploatuoja ir Daugpilis. Daugpilyje taip pat buvo Pohulianka (1936 m. pervadintas į Mežciems), kurioje taip pat buvo smuklė „Hulianka“, davusi pavadinimą erdvei, kuri buvo „šalia“, arba „prie“ „Huliankos“. Tiesa, Lvivo ir Gardino „Pohuliankos“ tokios legendos neturi. Šių „Pohuliankų“ etimologija siejama su slaviškos kilmės žodžiu „pasivaikščioti“ („guliat“), vieta, kur buvo vaikščiojama, kitaip – promenadas. Beje, „Pohuliankos“ gyvenvietę turėjo ir Varšuva. Buvusio Pohulankos kaimo centras dabar yra prie Rumiankowa gatvės. Taip ir pačiai gatvei prigijo pavadinimas „Pohulianka“. Tiesa, ne iš karto“, – pavadinimo kilmę aiškino A. Ambrulevičiūtė.
Įdomios gatvės pavadinimo transformacijos, – kada gatvę pradėta vadinti Didžiąja Pohulianka?
„Jeigu žiūrėsime į XVIII a. pabaigos – XIX a. pirmojo dešimtmečio planus, matysime, kad Pohulianką iš Rytų į Vakarus kirto du pagrindiniai keliai – „Droga do Zakretu (Zakrętu)“ ir „Droga od Trockey bramy do Ponar“. Dabartinė J. Basanavičiaus gatvė ir yra „Droga od Trockey bramy...“. Tuomet tai buvo vienas seniausių Vilniaus traktų (magistralinių kelių), vedęs iš Vakarų Europos, Lenkijos miestų, Gardino, Kauno ir Trakų pro Panerius. Juo įvažiuodavo į miestą pro Trakų vartus (buvę prie dabartinės Trakų g. pradžios). 1808 m. gatvė pažymėta kaip Pohulanka, vėliau – atkarpa sulig K. Kalinausko gatve vadinta Nowa Zakretowa, o toliau – Pohulianka. XIX a. antrojoje pusėje nusistovėjo pavadinimas Didžioji Pohulianka, nors 1904 m. plane grįžtama prie tiesiog Pohuliankos, 1916 m. – Pohulanka, 1937 m. – Wielka Pohulanka. 1940 m. gatvė gavo dabartinį pavadinimą“, – pasakojo A. Ambrulevičiūtė ir darsyk užsiminė, kad iki XIX a. aštuntojo dešimtmečio pabaigos Didžioji Pohulianka buvo labai netankiai apgyventa gatvė, kurioje plytėjo miestiečių sodai ir daržai.
Ir skveras, ir fontanas – liko tik brėžiniuose
Istorikė svarstė, kad galbūt tokį vėlyvą apgyvendinimą lėmė žemės nuomos sąlygos (daug sklypų priklausė miestui), o kai XIX a. aštuntuoju–devintuoju dešimtmečiais imta juos pardavinėti, į Didžiąją Pohulianką pajudėjo turtingi miesto gyventojai komersantai (pirkliai), valstybės tarnautojai, teisininkai, gydytojai ir kiti.
Kalbėdama apie Pohuliankos sodus, istorikė pasakojo sužinojusi, kad jų buvę du. Vienas Malinovskio sodas buvo prie dabartinės Šv. Jackaus koplytėlės ties Jovarų gatve, sode buvo biliardinė ir viešbutis. Kitą sodą juosė tvora. Tvora ir sargas saugojo N. Čagino sodą, kuriame šis buvo pasisodinęs 20 obelų, 10 kriaušių, 10 vyšnių ir 32 trešnių medžių, 13 slyvmedžių, 141 serbentų, 382 agrastų krūmų.
Čagino sodas, kaip pažymėjo A. Ambrulevičiūtė, tai dalis „Belmanovskio daržo“.
„Trikampės formos „Daržo“ sklypas išsidėstė tarp reformatų kapinių (dabar Reformatų skveras), Mažosios ir Didžiosios Pohuliankų. Trikampio pagrindas – N. Čagino sklypas, viršūnė – Zakreto aikšte (Vilniaus Šv. Konstantino ir Mykolo cerkvės). Sklypas buvo pernuomotas trims Rusijos imperijos valdininkams: gubernijos architektui N. Čiaginui teko trikampio pagrindas, tituliniam patarėjui Petrui Kalinovskiui – trikampio viršutinė, o vidurinė dalis – Polozovui (turbūt gubernijos architektui). N. Čaginas ir P. Kalinovskis pasistatė namus ir užveisė sodus. Polozovo sklype namus statėsi kiti savininkai“, – apie sodus mieste pasakojo istorikė.
Sunaikinus kapines – įrengti skverai
Dabar, istorikė atkreipė dėmesį, turime du skverus, kurie sovietmečiu buvo įrengti sunaikinus reformatų ir liuteronų kapines.
„Reformatų kapinėse įrengtas skveras, kuriame ant pakilos puikavosi 1983 m. pastatytas aštuonių sovietinių partizanų ir pogrindininkų paminklas („Tarybiniai partizanai ir pogrindininkai“). Liuteronų kapinėse (į kurias, beje, buvo perkeltos ir 1830 m. uždarytos reformatų kapinės) iškilo Santuokos rūmai. Tai pirmasis Lietuvoje (ir SSRS) civilinės metrikacijos pastatas išsiskyręs architektūriniu sprendimu. Projektą sukūrė architektas Gediminas Baravykas 1968 – 1970 m., tačiau statybos buvo baigtos tik 1974 metais. Rūmų kūrėjams 1976 m. įteikta SSRS Ministrų Tarybos premija už sugebėjimą moderniomis priemonėmis sukurti socialistinį ritualinį pastatą. Šiose kapinėse tarp palaidotų miesto įžymybių turbūt verta paminėti mažiau žinomą asmenybę – Julijoną Ticiusą – gydytoją, filantropą, Labdaros draugijos pirmininką“, – išskyrė A. Ambrulevičiūtė.
J. Ticius gimė Augusto ir Anos Ticiusų pirklių šeimoje. Kaip spėjo istorikė, greičiausiai į Vilnių jie atkeliavo iš Saksonijos. Šeimos verslas – viešbutis ir biliardinė, vėliau turėjo smuklę ir įkūrė cukrainę Vokiečių gatvėje.
„Julijonas (pirmagimis) gimė apie 1815 / 1817 metus, mirė po 1876 metų. Studijavo Vilniaus medicinos chirurgijos akademijoje, aukščiausiu balu išlaikęs baigiamuosius egzaminus, išvyko į Berlyną, kur studijavo praktinę mediciną. Tokias pat studijas tęsė Londone. Studijavo Prahoje, Vienoje, gyveno Romoje. Apie 1844 m. grįžęs į Vilnių gavo rezidento vietą „Savičiaus“ ligoninėje. 1857–1859 m. praktikavosi Paryžiuje, 1861–1862 m. – Heidelberge (Vokietija), 1863–1864 m. lankėsi Vokietijos, Paryžiaus, Londono klinikose, 1876 m. – Vienos. Vilniuje vertėsi gydytojo praktika, buvo populiarus tarp aristokratų šeimų, bet sykiu be dėmesio nepaliko neturtingų miesto gyventojų. Garsėjo kaip filantropas ir prieglaudų direktorius, rūpinosi „Labdaringąją draugija“ (Человекoлюбивое общество), kurią prieš keletą dešimtmečių buvo įsteigęs kitas Vilniuje garsėjęs gydytojas Juozapas Frankas“, – neeilinę gydytojo gyvenimo istoriją atskleidė A. Ambrulevičiūtė.
Įsikūrė Vilniaus intelektualai
Didžiojoje Pohuliankos gatvėje 18-uoju numeriu pažymėtame name (dabar Nr. 20) 1907–1917 m. gyveno gydytojas Cemachas Šabadas (daktaro „Aiskauda“ prototipas). 1919 m. kėlėsi į 9-tą namą (buvęs prie Teatro g. kampo), čia turėjo ir privatų kabinetą. Kita Vilniaus įžymybė, kurios, anot A. Ambrulevičiūtės, negalima nepaminėti pasakojime apie Didžiąją Pohulianką – vienas turtingiausių Vilniaus verslininkų, bankininkas, filantropas Izraelis Bunimovičius.
Carinės imperijos laikais Didžiojoje Pohuliankoje buvo pastatyti Valstiečių žemės bankas (Nr. 28), Valstybės kontrolės rūmai (Nr. 12), Polesės geležinkelio valdybos pastatų kompleksas, kuris iki nesenų laikų priklausė Vilniaus geležinkeliams ir Polesės geležinkelio mokinių mokyklų rūpyba (Nr. 14).
Moderni miesto gatvė kūrėsi kaip naujasis miestas
Didžioji Pohulianka, pasak istorikės, kūrėsi, kaip moderni miesto gatvė, kaip „naujojo miesto“ dalis.
„Naujuoju miestu galima vadinti modernų urbanistinės struktūros darinį, kuris Vakarų Europos miestuose formavosi, visų pirma, sanitarinės pažangos kontekste kaip alternatyva siaurų (neretai kreivų) gatvių senajam miestui ir, kuriame kūrėsi buržuazijos sluoksnis – pagrindinis modernaus būsto naujajame mieste užsakovas ir gyventojas. Tokių erdvių Europos miestuose daugėjo nuo XIX a. vidurio. Pirma jis atsirado Paryžiuje, kai miesto prefektas Georgesas Eugène‘as Haussmannas išvalęs Paryžiaus centrą nuo senųjų lūšnynų, sumažino gyventojų tankumą centre, kreivas siauras gatveles pavertė plačiais, tiesiais, vėdinamais bulvarais, nutiesė kanalizaciją ir vandentiekį. Po Haussmanno rekonstrukcijos Paryžiaus centre apsigyveno buržuazija, išstumdama darbininkus ir neturtingus miesto gyventojus į miesto centrą juosiančius priemiesčius. Haussmanno pavyzdžiu sekė ir kiti miestai. Vilniuje tokių drastiškų žingsnių senajame mieste nebuvo imtasi, o naujajam miestui administracija pasirinko netankiai užstatytus artimuosius Lukiškių, Pohuliankos ir tuomečio Naujojo Miesto (erdvė tarp geležinkelio linijos ir dabartinės Naugarduko gatvės) priemiesčius. Ypač patogi buvo netankiai užstatyta Pohulianka, todėl tiesių plačių gatvių tinklui tiesti buvo mažiau kliūčių: nereikėjo iš savininkų išsipirkti brangiai kainuojančių mūrinių pastatų. Nors ir čia būta konfliktų tarp savininkų ir miesto administracijos“, – pastebėjo istorikė.
Nesibaigiantis kartų ginčas
„XIX a. dešimtuoju dešimtmečiu gydytojas Vilhelmas Zalkindas „naujausia ir geriausia miesto dalimi“, kurioje „kasmet dygsta vis nauji namai, vienas kitą pranokstantys butų interjero puošyba ir įvairiais patogumais“ pavadino Antakalnio gatvės pradžią (dabar T. Vrublevskio ir T. Kosciuškos g.), Gedimino prospektą ir Vilniaus gatvę, tai kalbėdamas apie XX a. pradžią jis neabejotinai įvardytų Didžiąją Pohulianką, kuri kardinaliai pasikeitė per 30 metų. Čia pastatyti modernūs, skirti vidurinei klasei gyventi, namai turėjo pagrindinius anų laikų buitinius patogumus: tualetą ir elektrinį apšvietimą, o kai kurių namų gyventojai – vonias, galbūt dujas ir centrinį šildymą“, – darė išvadą istorikė.
Paklausta, kuo J. Basanavičiaus gatvė unikali dabar, A. Ambrulevičiūtė samprotavo, kad dėl savo autentikos: „Miestas keičiasi, keičiasi gyventojų kartos. Kiekviena nauja karta įneša vis naujų formų, skonių, ir vietų, nepriimtinų ankstesnei kartai. Juk „jaunystės miestas“ visuomet buvo ir bus „geresnis / patrauklesnis / gražesnis“. Toks jis išlieka iki ateinant „jaunajai kartai“, kuri geba „tik draskyti“ ir „griauti“. Ir nuo pat XIX amžiaus girdėti: „Vilnius jau nebe toks“. Tačiau nesibaigiančiame kartų ginče dėl miesto įvaizdžio ir formų, iškilusi miestiečių sodų iš daržų vietoje, apgriauta per 1944 m. bombardavimą, „apgadinta“ XX ir XXI amžių modernių „monstrų“ inkliuzais, toje nepertraukiamoje miesto kaitoje, Didžioji Pohulianka – J. Basanavičiaus gatvė – daugiau kaip 100 metų, ypač jos centrinė dalis, išlaiko „buržuazinės“ gatvės įvaizdį. Joje matome dabar jau senąjį „naująjį miestą“. Kartais sena medinė lūšnelė mieliau nei naujadaras.“