„Norėjome pažvelgti į socialinį ir kultūrinį kontekstą, pažiūrėti, ar esame jautrūs, ar esame tolerantiški kitoms kultūroms, todėl pagrindinėje festivalio programoje numatytas platus stilių, žanrų spektras, kurį dar paįvairins itin stiprios, šviesios atlikėjų asmenybės“, – muzikiniame piknike Bernardinų sode kalbėjo festivalio meno vadovė Jurgita Murauskienė.

Tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Kristupo festivalis birželio 27 dieną prasidės prancūziško džiazo pikniku Bernardinų sode ir iškilmingu koncertu „NATO viršūnių susitikimo belaukiant“ Šv. Kazimiero bažnyčioje. Visą vasarą festivalis su miestiečiais ir Vilniaus svečiais dalysis pasaulio muzikos skambesiais.

Rugpjūčio 2 dieną A. Mickevičiaus bibliotekos kieme pasirodys portugalų dainininkė ir kompozitorė, moteris, kuriai pavyko įspėti „Eurovizijos paslaptį“, – Luisa Sobral. Jos programoje skambės dainos iš didžiulio populiarumo Portugalijoje sulaukusio, viršūnėse įsitaisiusio naujausio albumo „DanSando“. Jo dainose dominuoja žmogaus teisių, socialinės lygybės temos. „Žinoma, mums sunku suprasti dainų tekstus, o muzika skamba taip šviesiai, kad nė neįtartum, kokias stiprias temas atlikėja paliečia. Muzikos kritikai teigia, kad tai – L. Sobral kūrybos stiprybė“, – pristatydama atlikėją kalbėjo festivalio vadovė J. Murauskienė.

Rugpjūčio 3 dieną pirmą kartą Lietuvoje pasirodymą surengs bosnių dainininkas, šokėjas ir stiliaus ikona Božo Vrećo, kuris perrašo Balkanų liaudies muziką ir lyčių normas. Gimęs kaip vyras ir moteris, gyvena kaip laisvas žmogus bei kūrėjas, suteikęs naują kvėpavimą tradiciniam sevdah (dar vadinama sevdalinka) tarptautinėje scenoje. Apie charizmatišką menininką sukurtas dokumentinis filmas „Maldita, a love song to Sarajevo“ buvo nominuotas prestižiniam Ispanijos kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimui Goya trumpametražių dokumentinių filmų kategorijoje, o šiemet laimėjo geriausio trumpametražio filmo publikos apdovanojimą Formenteros kino festivalyje.

„Šito, maldauju, nepraleiskite, jei kas nors jus uždarys namuose, lipkite per langą, – laisvai piknike juokavo festivalio meno vadovė, pristatydama gražiausius savo balsus Vilniui Šv. Kotrynos bažnyčioje liepos 24 dieną dovanosiantį a capella senosios muzikos kolektyvą iš Didžiosios Britanijos „The Gesualdo Six“. – Šiuos atlikėjus mums rekomendavo Edgaras Montvidas. Vos juos išgirdus, apėmė nepaprastas jausmas – šeši vyrai dainuoja kaip vienas. Juvelyriškas tikslumas, muzikalumas, frazavimas. Panaudosiu vieno klausytojo atsiliepimą, kuris man labai surezonavo, „jausmas, tarsi nardytum šviesos baseine“. Kolektyvas fenomenaliai prisitaiko prie kiekvienos koncertinės erdvės – pasirodymui ruošiasi dvi tris valandas, kad pagautų akustiką ir suprastų, kaip jiems reikia dainuoti, kad užpildytų kiekvieną erdvės molekulę. Visiškai tyras garsas be jokio technikos įsikišimo. Neabejoju, bus nuostabus britų sveikinimas Vilniui jo 700 jubiliejaus proga.“

Dar viena atlikėja, kurią Kristupo festivalio vadovė siūlė įsidėmėti, yra rugpjūčio 9 dieną A. Mickevičiaus bibliotekoje koncertuosianti bliuzroko sirena Gaby Moreno. Emigrantė iš Gvatemalos, vienintelė moteris lotynų amerikietė, laimėjusi Johno Lennono dainų kūrėjų konkursą. Dainavusi su Andrea Bocelli, Bono, Tracy Chapman ir kitais garsiais atlikėjais, ji vis labiau save atranda kaip prodiuserė ir kūrėja. Gaby muzika skamba populiariuose serialuose ir animaciniuose filmuose. „Įdomu tai, kad atlikėja neatsisako nė vienos iš savo kalbų (ispanų ir anglų), dainuodama plaka ispanglišką kokteilį“, – pasakoja J. Murauskienė.
Kristupo festivalis (Modesto Endriuškos nuotr.)

Kartu su Lichtenšteino Kunigaikštystės „sic itur ad astra (siaa)“ fondu Vilniaus senajame teatre festivalis rengia jaunųjų operos talentų koncertą. Jame, tarsi spalvingi konfeti, į salę skries viena už kitą gražesnės arijos, kurias atliks fondo globojami atlikėjai, tarptautinių konkursų laureatai. „Fondas suteikia galimybę jauniems atlikėjams pasirodyti gerose scenose, su gerais orkestrais, veda jaunuosius talentus profesionalų keliu, padeda jiems siekti karjeros. Smagu, kad tarp stipendiatų yra net keli lietuviai – Sandra Šarkovaitė, Šarūnas Šapalas, Mindaugas Jankauskas ir Eglė Wyss. Šiame koncerte jie pasirodys su Kauno miesto simfoniniu orkestru ir kolegomis atlikėjais iš Australijos, Ispanijos, Italijos, Vokietijos.

Muzikiniuose piknikuose Bernardinų sode klausytojai bus laukiami kiekvieną vakarą nuo birželio 27-osios. „Piknikams šiais metais rinkome atlikėjus, kurie dalytųsi savo autorine kūryba, – sakė festivalio meno vadovė J. Murauskienė. – Miesto sode pasirodys multiinstrumentalistas Vytenis Danielius, kompozitorius ir muzikantas Leonardas Bėkša, atlikėjos ir dainų kūrėjos Petunija, Liucė, grupė „U’Elements“, lenkų pianistė Zuzanna Pietrzak. Vienas piknikas yra ypatingas: skirtas visiems mažiausiems piknikautojams ir draugiškas autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams. Pritaikyti formatą taip, kad jis būtų įtraukus visiems atėjusiems, nepaprastai padeda bendradarbiavimas su asociacijos „Lietaus vaikai“ atstovais. Siekiame, kad meno prieinamumo idėja nebūtų tik žodžiai, todėl muzikinius piknikus rengiame miestiečiams demokratiškose erdvėse. Įėjimas į juos – nemokamas. Šią koncertų seriją, kaip ir kitus Kristupo festivalio koncertus, iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.“

Didžiausią ir seniausią Kristupo festivalio koncertų ciklą „Sakralinės muzikos valandos“ Bernardinų sode pristatė meno vadovė Renata Marcinkutė Lesieur. Koncertai vyks Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje, kuri didžiuojasi neobarokiniais „Oberlinger“ vargonais.

„Šių metų akcentas – kiekvienas koncertų ciklo atlikėjas į savo pasirodymą įtrauks kūrinį, dedikuotą Vilniui. Klausytojai turės unikalią galimybę išgirsti, kaip ir kuo sostinė skamba mūsų muzikantams ir užsienio atlikėjams. Išskirtinis, premjeromis džiuginsiantis koncertas laukia rugpjūčio 22 dieną. Pasirodymas skirtas Baltijos keliui, jame pirmą kartą Lietuvoje viešintis amerikiečių vargonininkas Jamesas D. Hicksas atliks Baltijos šalių programą, kurioje skambės Vido Pinkevičiaus „Lietuvių liaudies siuita“, vargonininkas taip pat užsakė vieną kūrinį parašyti kompozitorei Žibuoklei Martinaitytei, taigi labai laukiame pasaulinių premjerų. Koncertų ciklo mecenatas jau daugelį metų yra Kazickų šeimos fondas, dėl kurio paramos įėjimas į visus ciklo koncertus laisvas, – džiaugiasi R. Marcinkutė Lesieur.

Kristupo vasaros festivalis vyks birželio 27–rugsėjo 5 dienomis Vilniaus Bernardinų parke, Istorijų namų kiemelyje, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, Vilniaus senajame teatre, Šv. Kazimiero, Šv. Kotrynos ir Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčiose. Daugiau informacijos apie programą – www.kristupofestivalis.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją