„Per dešimtmetį, kol organizuojamas šis konkursas, užaugo visa moksleivių karta. Tie, kurie dalyvavo pirmuosiuose konkursuose ir anuomet ieškojo istorijos atspindžių savo aplinkoje, atviravo apie vidinius demonus ar jautriai svarstė apie on-line gyvenimo teikiamas galimybes bei iššūkius, – dabar jau suaugę ir savo keliais pasukę jauni žmonės. Be galo gera žinoti, kad kai kuriems iš jų dalyvavimas konkurse pakeitė gyvenimą, padėjo apsispręsti, kuriuo keliu eiti, leido patirti, kad ir augdamas mažesniame mieste turi galimybių būti pamatytas, išgirstas ir suprastas, net jei ir pačiam tuo patikėti sunku. Juk konkurso laureatų geografija itin plati – tai toli gražu nėra vien didžiųjų miestų mokyklų moksleiviai“, – sako konkurso iniciatorė, menotyros mokslų daktarė rašytoja Kristina Sabaliauskaitė.
Anot jos, ne mažiau svarbu ir tai, kad konkursas ne kartą tapo viešų diskusijų katalizatoriumi ir įsitvirtino platesniame šalies kultūriniame diskurse.
„Temos, į kurias kvietėme gilintis ir svarstyti, išprovokuodavo atviras ir jautrias diskusijas, nes visada reikalaudavo drąsos bei leisdavo tiek moksleiviams, tiek ir mokytojams išlipti iš švietimo sistemos diktuojamų rėmų, atsiverti. Taip jos visos savaip paliesdavo lyg kokį gyvą nervą ir peržengdavo vien konkurso rėmus – persikeldavo į diskusijas ir pokalbius Vilniaus knygų mugėje ar į internetinės spaudos puslapius, kuriuose moksleiviai tapdavo lygiaverčiais diskusijos dalyviais. Tai didžiulė dovana ne tik jiems, bet ir visam kultūros laukui, kuriame jauno žmogaus balsas turi būti išgirstas“, – įsitikinusi rašytoja.
Jos teigimu, sugalvoti temą jubiliejiniam konkursui buvo išties nelengva užduotis.
„Per dešimtmetį ne kartą kvietėme moksleivius rašyti apie tai, ką jiems reiškia viena ar kita kūrybos ir meno šaka, – sulaukėme tekstų apie muziką, svarstymų apie poeziją. Bet šiais metais nusprendėme, kad pats metas jokia meno šaka neapsiriboti ir paklausti moksleivių: kur, kokiame meno kūrinyje norėtum apsigyventi? Kino filme, paveiksle, spektaklyje, graviūroje, komikse, eilėraštyje, o gal... muzikiniame klipe? Kviečiu moksleivius rašant šia tema ją traktuoti plačiai, ieškoti ir atrasti save mene ir per santykį su meno kūriniais. Svarbiausia – nenoriu primesti kokio nors žiūrėjimo kampo ar lūkesčio, nes kaip visada buvome, taip ir liksime atviri visiems pamąstymams“, – dalyvauti konkurse kviečia K. Sabaliauskaitė.
Konkursui „Meno kūrinys, kuriame norėčiau gyventi“ atsiųstus rašinius vertins pati rašytoja kartu su leidyklos „Baltos lankos“ atstovais. Orientacinė rašinio apimtis – 1000 žodžių. Rašinių leidykla laukia iki spalio 21 d. el. paštu info@baltoslankos.lt. Laiške būtina nurodyti mokinio ir jo arba jos mokytojo vardą, pavardę, mokyklą, klasę ir kontaktinį telefoną. Nugalėtojai bus paskelbti lapkričio 20 dieną. Konkurso dalyviai iš anksto sutinka, kad laimėjimo atveju jų vardai, pavardės ir konkursui pateikti rašiniai būtų skelbiami viešuose pranešimuose apie nugalėtojus.
I vietos nugalėtojas arba nugalėtoja bus apdovanotas išskirtine rašytojos K. Sabaliauskaitės dovana. II ir III vietų nugalėtojams arba nugalėtojoms prizus įteiks leidykla „Baltos lankos“.