Pažabojant negerąją energiją
Skulptūros atgis ypatingame Kauno miestui pastate, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose (dabartinė KAVB, Donelaičio g. 8), kurie yra įtraukti į Europos paveldo sąrašą. Skulptūros – tai legendomis ir istorijomis apipintos būtybės, pabudusios iš knygų ir senų, buvusių Prekybos, pramonės ir amatų rūmų rūsių, Mažojo ąžuolyno šlaitų, tokios kaip slibinas, Baziliskas, kaukas, Feniksas, cerberis.
Kauko ir cerberio figūras sukūręs skulptorius D. Beniulis tikino kūrybos procese labiausiai kreipęs dėmesį į meninę išraišką.
Pačios „sukilimo“ žodžio sampratos skulptorius aiškino daug neanalizavęs, svarbiau esą buvo pažaboti negerąją energiją, kuri sklinda iš mitų.
„Vaizdinė informacija, kuri yra mitologiniuose šaltiniuose ar portaluose – fantasy stiliumi, pompastiška, realistiška, užaštrinta. Jei šunys – tai patys kovingiausi, iš dantų tykšta seilės ir kraujai... Gesinau tą pusę, stengiausi švelniau ir ramiau tą negerąją energiją pavaizduoti. Žiūrėjau iš dekoratyvios pusės, kaip simbolius sukurti, o ne atgrasias figūras“, – apie užmanymo realizaciją kalbėjo D. Beniulis.
Žadinantis vaizduotę kūrybinis šaltinis – knygos, senieji užmiršti rūsiai
KAVB Kultūros renginių vadybininkė Kristina Vainiutė sakė, kad ši skulptūrų parodos idėja gimė dėl to, kad teko persikraustyti iš vienų patalpų į kitas.
Svarbiausias uždavinys, anot K. Vainiutės, pažadinti lankytojų vaizduotę, įkvėpti juos skaityti knygas, mitus ir legendas: „Projekto pavadinimas – „Kauno žvėries brolija“, tarsi iš knygų ir rūsių atėję veikėjai atsišaukia į Kauno Mitinio žvėries šauksmą ir laukia jo nurodymų, įsakymų, nori apsijungti, auginti broliją – surinkti visus miestų mitų žvėris. Daugybė miestų turi tokius personažus: Vilnius – Baziliską, Kaunas – Mitinį žvėrį, Varšuva – Vavelio slibiną, jų yra visame pasaulyje.“
Kauno Mitinio žvėries legenda atsirado prieš kokius dvejus metus. Ji, anot K. Vainiutės, nuolat formuojasi, o mitus kuria žmonės.
„Tarp skulptūrų neturėsime Kauno Mitinio žvėries – tai sąmoningas sprendimas, jis gyvena po Kaunu. Apie tai kalba daugybė šiemetinių projektų, pasakojimų, istorijų, knygų išleista. Kas iš to susiformuos – man pačiai įdomu“, – smalsavo K. Vainiutė.
Slibinai – kultūringi geriečiai
Didžiąją dalį skulptūrų šiai parodai sukūrusi A. Volkova pasakojo, kad su Europos kultūros sostinės (KEKS) koordinatorėmis bendruose susirinkimuose ilgai sprendė, kokie žvėrys tiktų šiai „Kauno žvėries brolijai“.
Didžiausias iššūkis, kaip pasakojo menininkė, buvo sukurti skulptūras, atsparias atšiaurioms klimato sąlygoms. „Kiek dabar prisnigę! Eisiu slibiną konstruoti, turėsiu prisegti jį sniege... Kad nesušlaptų, atlaikytų sniegą ir vėją skulptūras sukūriau iš tvoros tinklo“, – apie iššūkius ir kūrybinį procesą kalbėjo skulptūrų autorė.
Nors pats žodis „sukilimas“ skamba grėsmingai, bet A. Volkova įsitikinusi, – vis tiek – pasakos gerai baigiasi, su pamokymu. „Tai sukilimas gerąja prasme, žvėrys – pabudinti, pajudinti. Visas gyvenimas yra judėjimas, kaita, manau, kad būtent šitą prasmę į projektą sudėjo rengėjai. Aš matau šviesiąją ir gerąją pusę, kaip evoliuciją, kaitą, sujudinant visus miestiečius. Esu kaunietė, gyvenu Aleksote, labai gražioje vietoje. Labai myliu Kauną, neįsivaizduoju, kaip galima būtų palikti šį miestą? Kokios panoramos! Linkėčiau dar kartą visiems pamatyti tą grožį, o būtybėms – leisti žmonėms pamatyti savyje vaiką, kad ir kokio amžiaus jis būtų – leiskime jam žaisti, pafantazuoti“, – nepamiršti žaismingumo ragino kūrėja.