Kaunas sulaukė svarbiausio pripažinimo ne tik miestui, bet ir visai šaliai – miesto vardas nuo šiol bus sutinkamas UNESCO pasaulio paveldo sąraše. Rijade, 45-oje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje, patvirtinta paraiška „Modernusis Kaunas: optimizmo architektūra, 1919–1939“. Ja Naujamiesčio ir Žaliakalnio teritorijos su daugiau kaip 1500 unikalių tarpukario pastatų pelnė pasaulinį pripažinimą.
„Komiteto nariai įvertino Kauno modernizmą kaip didelį vertybinį atradimą pasaulinio modernizmo paveldo kontekste. Puikiai parengtoje, išsamioje nominacijoje atskleistas ir pademonstruotas Kauno modernizmo išskirtinumas, pristatytas konceptualus optimizmo architektūros naratyvas. Kauno modernizmo indėlis į visuotinę modernizmo istoriją yra neabejotinas. Kauno modernizmas mums padeda suvokti modernizmo koncepciją platesniame lauke – jo socialinę, kultūrinę, ekonominę prigimtį, sandarą ir organizaciją“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.
Pasak kultūros ministro, tai yra didelė garbė, bet kartu ir atsakomybė užtikrinant ilgalaikę vertybes apsaugą net tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui. Pasaulio paveldo komitetas įvertino Lietuvos pastangas ir įdirbį, bendradarbiaujant su tarptautiniais ekspertais. Taip pat šis rezultatas yra puikaus Lietuvos institucijų bendradarbiavimo pavyzdys rengiant, pristatant ir ginant paraišką. Šiame ilgame procese aktyviai dalyvavo Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijos, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Kauno miesto savivaldybė ir ekspertai iš Lietuvos ir užsienio mokslo institucijų.
Atsižvelgdama į ekspertų nuomonę, Lietuva patikslins Kauno paraiškos techninius aspektus. Tą Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo atlikti iki 2025 m. pabaigos. Visų pirma – parengti Kauno Naujamiesčio tvarkymo planą. Čia bus ypač reikšmingas Kultūros paveldo departamento ir Kauno savivaldybės vaidmuo.