Tradicija tapusi Čekijos gražiausių knygų paroda, kuri jau keletą metų būdavo pristatoma tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, o vėliau – Kazio Varnelio namuose-muziejuje, šiemet duris atvers kaip platesnė abiejų šalių – Lietuvos ir Čekijos – knygos meną reprezentuojanti ekspozicija.
Čekijos Respublikoje knygos kūrimas, jos iliustravimas yra labai svarbi nacionalinės kultūros dalis ir turi senas tradicijas. 2002 m. pirmą kartą Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyti Prahos menų akademijos studentų darbai; akademijos studentai tais metais aplankė ir profesorių Kazį Varnelį (1917–2010) jo namuose Vilniuje.
Lietuvą su Čekija sieja ne tik raidyno ypatumai (č, ž, š), suartinantys abiejų šalių tipografinius charakterius, bet ir pirmojo profesionalaus modernėjančios Lietuvos knygrišio Tado Lomsargio (1905–1942) biografija.
Prahoje studijavo ir šios parodos kuratorė Sigutė Chlebinskaitė, kūrybinės studijos „Knygų šalis“ sumanytoja ir kultūrinių ryšių su Čekija iniciatorė.
Kasmetinį Gražiausių Čekijos knygų konkursą rengia Kultūros ministerija, Čekų literatūros muziejus, Poligrafų sąjunga ir Bibliofilų sąjunga. Konkurse dalyvauja Čekijos leidėjai, grafinio dizaino ir leidybos mokyklų studentai, grafikos dizaineriai. Knygos, išleistos ir išspausdintos Čekijoje, vertinamos pagal grafinę kokybę, apipavidalinimą, poligrafijos kokybę, įrišimą, iliustracijas, idėjas, originalumą. Praėjusiais metais 55-tą kartą vykusiame konkurse varžėsi net 313 knygų.
Konkursas suskirstytas į septynias kategorijas, skelbiamos trys geriausiai įvertintos kiekvienos kategorijos knygos, o pirmąją vietą laimėjusiajai skiriama piniginė premija. Taip pat apdovanojimas teikiamas jaunajam kūrėjui (iki 30-ties metų).
Parodoje pristatomos 55 gražiausios Čekijos knygos, o konkurso rezultatai paskelbti Jakubo Jansos režisuotame vaizdo įraše, kurį įkvėpė „The Stanley Parable“ vaizdo žaidimas.
Lietuvoje Kultūros ministerijos rengiamas Knygos meno konkursas vyksta nuo 1996 m. Šiemet 55 leidėjai pateikė 118 knygų.
Jas vertino dvi ekspertų komisijos – ekspertų praktikų grupė, sudaryta iš Lietuvos grafinio dizaino asociacijos, Lietuvos spaustuvininkų asociacijos ir Lietuvos leidėjų asociacijos deleguotų narių, ir knygos meno ekspertų komisija, kurios narius deleguoja Vilniaus dailės akademija, Lietuvos dailininkų sąjunga ir Vilniaus knygrišių gildija. Kitus du narius skiria kultūros ministras.
Leidiniai, besivaržantys šešiose kategorijose, vertinami pagal leidybinio ir poligrafinio atlikimo, apipavidalinimo kokybės bei knygos meninės visumos kriterijus, skiriant po premiją ir du diplomus. Taip pat teikiamos pagrindinė metų premija, Lietuvos dailininkų sąjungos bei Vilniaus dailės akademijos premijos. Parodoje eksponuojama 21 lietuviška knyga, išleista 2020 m.
Paroda „Knygos menas: gražiausios Lietuvos ir Čekijos knygos“ Kazio Varnelio namuose-muziejuje veiks iki liepos 11 dienos.
Parodą rengia Lietuvos nacionalinio muziejaus Kazio Varnelio namai-muziejus, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje ir „Knygų šalis“.