XX amžiuje farmakologija taip išsivystė, kad buvo sukurta daugybė vaistų skausmui malšinti. Siekį atrasti naujus efektyvius vaistus ne visada skatino noras padėti žmonėms. Kartais jį pamindavo farmacijos pramonininkų troškimas praturtėti. Chrestomatinis tokio godumo pavyzdys – Sacklerių šeimos farmacijos imperija, Jungtinėse Valstijose sukėlusi vieną didžiausių priklausomybės epidemijų per visą žmonijos istoriją. Šeimos turtas buvo vertinamas milijardais dolerių, tačiau nežabotas turto troškimas ją pastūmėjo į pelningą opioidinių vaistų rinką.
Sacklerių bendrovė „Purdue Pharma“ vaistus nuo skausmo „OxyContin“ sukūrė kaip tariamai saugią alternatyvą morfinui ir ėmėsi juos stumti į rinką, žinodama, kad pagrindinė veiklioji medžiaga oksikodonas yra dukart stipresnis už morfiną. Agresyvi rinkodaros strategija per keliolika metų sukėlė tragediją – šimtai tūkstančių amerikiečių tapo priklausomi nuo opioidų, o mirtys nuo jų perdozavimo tapo viena pagrindinių mirties priežasčių JAV.
Tiriamosios žurnalistikos etalonu laikomas P. R. Keefe’as, remdamasis dokumentais ir liudininkų parodymais, atliko nepaprastai kruopštų ir išsamų tyrimą. Kompleksinis tyrimas apima ne tik farmacijos pramonę, bet ir susijusias reklamos, viešųjų ryšių, meno ir kultūros industrijas. Mat Sacklerių verslo imperija daugelį metų buvo neliečiama ne tik dėl finansinės galios ir su ja susijusios korupcijos, bet ir dėl sumaniai vykdytų viešųjų ryšių ir filantropijos.
Viešojoje erdvėje Sackleriai buvo reprezentuojami kaip dosnūs filantropai, universitetų bei muziejų mecenatai – jų pavardė puikavosi ant Harvardo, Oksfordo universitetų, Luvro, Metropolitano meno muziejų sienų ir kt. Sackleriams pateikti teisiniai kaltinimai daugelį institucijų privertė atsisakyti bendradarbiavimo su garsia šeima. Pirmąja stambia meno institucija, viešai atsisakiusia daugiau nei 1 mln. svarų sterlingų paramos iš Sacklerių fondo, tapo Nacionalinė portretų galerija Londone. Netrukus ja pasekė Niujorko Metropolitano muziejus – pašalino Sacklerių šeimos pavardę iš septynių savo galerijų. Taip pasielgė ir kitos garsios mokslo bei meno institucijos.
Nors knygoje daugiausia kalbama apie JAV farmacijos pramonės ydas, ydinga padėtis yra susiklosčiusi visame Vakarų pasaulyje, neišskiriant ir Lietuvos. Žmonės paprastai tiki medicinos siekiu apsaugoti žmogaus gyvybę ir rūpintis jo sveikata, o apsilankę pas gydytoją laiko jį moraliniu autoritetu.
P. R. Keefe’as ne tik skatina mus išlikti budrius ir sąmoningus, bet ir suteikia skaitymo malonumą. Rašytojas geba lengvai paaiškinti painius teisinius procesus, pristatyti JAV teisės ir medicinos sistemų niuansus, sudėtingą įvykių eigą pateikti kaip intriguojantį trilerį. Tad „Skausmo imperija“ – ne tik išsamiai dokumentuotas tyrimas apie piktnaudžiavimą galia, bet ir vaizdžiai aprašytos asmeninės dramos: aršūs ginčai dėl turto, makiaveliški manevrai teismo salėje, muštynės valdybos posėdžiuose.
Knygomis virtę Keefe’o žurnalistiniai tyrimai yra pelnę ne vieną apdovanojimą ir įtraukti į daugelį geriausių negrožinių knygų sąrašų. 2021 m. „Skausmo imperija“ pateko į „The Washington Post“, „Amazon“, „People“, „Entertainment Weekly“, kitų leidinių dešimtukus. Tais pačiais metais knyga įvertinta „Baillie Gifford“ premija negrožinės literatūros kategorijoje. Kaip metų knygą ją yra minėjęs Barackas Obama.
Prieš metus lietuvių kalba pasirodė to paties rašytojo knyga „Nieko nesakyk“ apie konfliktą Šiaurės Airijoje. Pasak ją išvertusios Ievos Balčiūnaitės-Vaičiulienės, perskaitę imperialistinės valstybės kišimosi nualintos šalies istoriją, lietuviai gali palyginti ją su mūsų pačių istorine situacija ir jos paliktais randais, geriau suprasti mūsų socialines problemas.