Kūrybinį J. Meko palikimą švęs ne tik Lietuva
Fotomenininkas Albinas Kuliešis savo feisbuke parašė, kad pamatęs J. Meko kapelio nuotrauką, – nustėro. „Lietuvos kultūros institutas kartu su partneriais pristato Jono Meko 100-ųjų gimimo metų jubiliejui skirtą tarptautinę programą „Jonas Mekas 100!“. 2022-aisiais pirmą kartą istorijoje avangardinio kino kūrėjo, kino kritiko, rašytojo, poeto gyvenimą ir jo kūrybinį palikimą švęs ne tik Lietuva, bet ir Danija, Italija, Izraelis, JAV, Jungtinė Karalystė, Kinija, Lenkija, Rusija, Pietų Korėja, Prancūzija, Suomija, Švedija, Ukraina, Vokietija ir kitos šalys. Šią savaitę programos partneriai susitinka Vilniuje susipažinti ir aptarti šventinių metų starto <...>. Kaip gražiai mes mokam švęsti didžių žmonių šimtmečius... renginiai, parodos projektai ir t.t. Bet kartais visai pamirštame juos pačius“, – pažymėjo jis.
Apie esamą situaciją pakalbinta Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro vyr. bibliotekininkė Indra Drevinskaitė atsakė, kad kapas yra privati nuosavybė. „ J. Meko kapą prižiūri, jis priklauso giminei, vaikams. Nesvarbu, kad jie Amerikoje, jo kapu rūpinasi giminaičiai. Taip, kaip atrodo kapas – tik jų sprendimas. Tai nėra kapas, kuris neturi šeimininko“, – pabrėžė ji.
Kapas tvarkingas, nėra apleistas
I. Drevinskaitė užsiminė, kad ne pirmą kartą girdi šį vis iškeliamą klausimą. „Į tai jautriai reaguoja J. Meko giminaičiai, gyvenantys Lietuvoje, Biržuose. Kapas yra tvarkingas ir prižiūrėtas, nėra apleistas“, – sakė pašnekovė.
Ar giminaičiams buvo siūlyta pagalba, I. Drevinskaitė nenorėjo komentuoti, tik dar kartą pakartojo, kad „kapas nėra valstybės priežiūroje“.
„Jeigu jis būtų valstybinis kapas, neturėtų šeimininkų, tada būtų galima kelti klausimą. Tačiau dabar yra giminės, kurie rūpinasi kapu. J. Meko vaikai, nesvarbu, kad yra Amerikoje – jie visą situaciją kuo puikiausiai žino, kai būna Lietuvoje – kapą lanko. Kodėl skleidžiama nuomonė, kad kapas apleistas? Tikrai taip nėra“, – patikino ji.
Biržuose, anot I. Drevinskaitės, J. Meko atminimas puoselėjamas. Tuo užsiima Biržų Jurgio Bielinio viešoji biblioteka, Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras. Yra ir daugiau institucijų, viešų ir privačių, muziejus ir kt.
Dėl paramos artimieji nesikreipė
Kultūros ministerijos atstovai į užklausą, ar nereiktų kitokio paminklo, gal yra kas nors planuojama šiuo klausimu, galbūt pagalba šeimai, taip pat atsakė, kad J. Meko kapavietės tvarkymu rūpinasi J. Meko artimieji.
„Mūsų žiniomis, kapavietėje planuojama pastatyti naują kryžių. Dėl finansinės paramos kapavietei tvarkyti velionio artimieji į ministeriją nėra kreipęsi“, – sakė Kultūros ministro atstovė spaudai Viktorija Vitkauskaitė.
Jonas Mekas gyveno ir kūrė Niujorke. 2007 m. spalį Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus išimties tvarka Jam suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę. 2007 m . Vilniuje įkurtas J. Meko vizualiųjų menų centras.
J. Mekas – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Poetas, publicistas, avangardinio kino pradininkas paskutinį kartą gimtuosiuose Semeniškiuose lankėsi 2010 metais, skelbiama ref.lt.
2011 m. birželio 30 d. Jonui Mekui suteiktas Biržų rajono savivaldybės Garbės piliečio vardas.
Jonas Mekas mirė 2019 metais sausio 23 d. eidamas 97 metus Brukline (JAV).