Pala, pala...
Kartą, po ilgos naktinės filmavimosi pamainos, aktorė pasakojo išėjusi į miestą prasiblaškyti, šitaip bandydama pažaboti siautėjančias mintis.
„Naktinės pamainos tave įmeta į kažkokią visai kitą erdvę. Dirbi naktį, atsikeli dvyliktą ryto, supranti, kad darbas tik devintą vakare, ir ką dabar daryti, juk nemiegosi visą dieną? Tiesiog „išvedžiau save“ pasivaikščioti. Vaikštau sau po Vilniaus senamiestį, taip gražu viskas! Eidama pro Vilniaus senąjį teatrą – fantazuoju, kiek ten visko būta... Galvoju, kaip aš vėl norėčiau į teatrą, kur gali kurti, kad ilgiuosi kūrybos teatre. Viduje suėmė pyktis: Emilija, tu tiek nori sukurti tą savo spektaklį, o vis tiek lauki, kol kažkas pakvies, tai eik, ryžkis, daryk!“, – save drąsino aktorė.
Ir čia, vos perėjus gatvę E. Latėnaitei nutiko tai, ką daugelis pavadintų kažkuo neįtikėtinu. Aktorė sutiko rašytoją, dramaturgę Anetą Anrą, su kuria nesimatė kone dešimtmetį, nuo to laiko, kai vaidino Jaunimo teatre, ir iš jos išgirdo taip lauktą pasiūlymą kurti.
Tai koks bus vaikas?
Paklausta, apie ką bus jos sukurtas monospektaklis, E. Latėnaitė atviravo, kad sulaukusi panašių klausimų pasijunta kaip nėščia moteris, kurios klausinėja, tai koks bus vaikas?
„Norisi sakyti, taigi palaukite, kol gims! O brolyti, su kiekviena repeticija [monospektaklis] keičiasi... Vidinis žinojimas, aišku, jis yra. Tai sakralus kūrybos momentas, turi pasitikėti savo tikėjimu, instinktu, eiti ten, kur veda. Į ką tai išeis – negaliu pasakyti. Tikrai bus – susitikimai su savimi. Net keturi susitikimai su savimi, keturi personažai. Ką jie tyrinėja? Situacijas ir aplinkybes, kai žmogus susitinka su savimi, – sudėtingą kūrybos procesą nupasakojo aktorė. – Pati žagteliu, kiek daug asmeniškumų, nes atrodo kūriau iš kažkokių knygų, nieko apie mane... Ane? Žiūrėk, vis tiek tai nutinka. Apie savęs ilgesį, meilę, pačia bendriausia prasme, kiek tik per ją gali susitikti su savimi... Daug temų.“
Pasak kūrėjos, jau yra aišku, kad monospektaklyje bus keturi personažai su keturiomis savo istorijomis. „Seniausiam personažui – keturi šimtai metų... Pasakojimo laiko amplitudė didelė, jis labiau etiudinis, apie temą, kur kiekvienas gali rasti nuorodas į kažkokius gyvenamojo namo skirtingus langus, žiūrėti, kaip kas gyvena – taip susitikti su savimi“, – pasakojo ji.
Kalbant apie išsibarstymą, savęs išdalinimą, ko gero, anksčiau ar vėliau kiekvieną aplanko ir savęs pasiilgimo momentas?
„Taip, ir man tai atėjo. Esi profesionalus aktorius, amatininkas, kuris gauna pasiūlymą / vaidmenį, ir turi jį išpildyti pagal tam tikrus kriterijus. Darai, darai, supranti, kad neblogai moki tu tuos batus kalti, tam tikrus amato dalykus, bet viduje kirba kūrybinis noras – kurti tai, ką pats nori. Ir nebūtinai tu gali įdėti tą savo norą, savo savastį į esamas pasiūlytas aplinkybes, į vaidmenis, kuriuos gauni, medžiagas, kurias tau duoda... Supratau, kad ta Emilija, kuri prieš pereinant gatvę stovėjo ir laukė, kol kas nors atsiųs svajonių režisierių su svajonių medžiaga, – pati gali imti ir daryti... Nebaisu klaidos, nebaisu, kad bus neįdomu, fiasko... Jau dabar gera susitikinėti su savimi, kurti tai, kas kuriasi“, – su užsidegimu kalbėjo E. Latėnaitė.
Visos pastangos tam, kad galėtų pati kurti, na, o aktorė jos viduje, kiek prisimena E. Latėnaitė, – visada buvusi.
„Pamenu, kai buvau gal ketverių, pažindinausi su bobutės ir dieduko sodu. Dažnai būdavau pas juos Širvintose – didelis sodas, kiemas su daug augalų – vaikštau, ir įsivaizduoju, kad aš gal filme, kad kažkas mane stebi. Vaidindavau visiškai kitokius personažus, nei matydavau ar skaitydavau. Man rodos, tada prasidėjo kūryba. Man kūryba tarsi saviterapiniai dalykai, noriu ja pasidalinti su kitais, papasakoti, parodyti, įkvėpti, paveikti“, – kalbėjo ji.
Būk laiminga, ir visi džiaugsis
E. Latėnaitė stebėjosi teatro galia, – apimta kūrybinio azarto visą savo dėmesį norėtų skirti tik monospektakliui. „Staigmena man pačiai! Kaip ir minėjau, turiu daug veiklų, visada man jas sekdavosi puikiai suderinti, nesuprasdavau, kas čia gali būti sunkaus – ryte padirbi mokykloje, tada pravedi mokymus, pasifilmuoji, nueini į akademiją, vakare spektaklis – viskas easy... O dar nuvažiuoji su Juozu Gaižausku pakoncertuoti ar parepetuoti dainų... Ir staiga, kai tu pajunti šimtaprocentinę kūrybą – mane viskas erzina, man reikia didžiulių valios pastangų, kad galėčiau daryti visa kita, kur niekas neatrodo taip svarbu, kaip šitai. Kūrėjas, iš tikrųjų, gimsta vaikystėje, tas užsispyrimas: „neisiu valgyti, nes dar nebaigiau žaidimo“, tas trepsiantis keturmetis – labai stiprus šiuo metu“, – sakė ji.
Aktorės įsitraukimą į kūrybą pajuto ir šeima. „Esu pedantiškas žmogus. Grįžta sūnus iš mokyklos, skambina, sako, mama, kas mūsų namuose pasidarė – pilna neplautų indų... Netgi buitis nebesvarbi pasidarė – visai persidėliojo prioritetai. Bet šeimoje gerai – atsiranda puikūs tvarkymosi įgūdžiai. Pamatėme, kas daugiausiai tvarkosi! Yra pokyčių, bet šeima palaiko. Prisigalvoji, kad negali kurti, nes šeimai reikia, kad aukočiausi – niekam to nereikia. Būk laiminga, ir visi džiaugsis. Kažkaip gerai dabar“, – šiltai šypsojosi E. Latėnaitė.