Šiais metais Kristupo vasaros festivalis susipažinti su išskirtinėmis muzikos pasaulio asmenybėmis pakvies ne tik į jau daugelio pamėgtas, bet ir į naujas erdves – Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyrių ir Vilniaus universiteto planetariumą.

Liepos 1 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks festivalio atidarymas, kuriame pasirodys užtikrintai į dirigentų olimpą kopianti Giedrė Šlekytė drauge su solistėmis Jomante Šležaite (sopranas), Simona Venslovaite (smuikas) ir Šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vad. Donatas Katkus). Koncerte „Metų laikai“ be itališkai romantiško „Saulėlydžio“, skambės visiškai kitokie „Metų laikai“ nei žymusis Antonio Vivaldi šedevras.

Galingas violončelės garsų ir elektronikos užtaisas pasitiks liepos 13 d. koncerte „Future Cello“. „TheAmazing Cello“ sceniniu vardu pasivadinęs violončelės virtuozas Justas Kulikauskas – vienas geriausių pasaulyje efektų pedalus naudojančių muzikantų, garsios violončelininkų dinastijos atstovas, vienas iš NIKO narių. Šiame koncerte Šv. Kotrynos bažnyčioje nebus sunku įsitikinti, jog violončelė yra neįtikėtinų galimybių instrumentas, kadangi „TheAmazing Cello“ kaskart stebina įspūdinga autorinės kūrybos, populiariosios muzikos, violončelės garsų bei elektronikos sinteze, kuriai nepavaldūs nei žanrų, nei stilių rėmai.

Liepos 18 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėjas iš Pietų Afrikos, pradėjęs Baroko genijaus J. S. Bacho kūriniais, spalvingais garsovaizdžiais Lietuvos publiką nukels į tolimąjį Malį. Derekas Gripperis – auksinėmis raidėmis įrašytas į pasaulio muzikos istoriją už Afrikos muzikinio paveldo puoselėjimą bei populiarinimą. Jis sugebėjo kūrinius korai (21 stygą turintis, Vakarų Afrikoje paplitęs instrumentas, primenantis arfą) meistriškai, autentiškai ir subtiliai transkribuoti šešiastygei gitarai. D. Gripperio pasirodymai sudrebino gitaros pasaulį bei klausytojų širdis – dėl jo koncertų rungiasi garsiausios salės, nuo Londono „King’s Place“ iki Niujorko „Carnegie Hall“.

Pažinti kitą Ispanijos pusę drauge su senosios muzikos ansambliu „Jacaras“ Lietuvos publika galės liepos 19 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Daugeliui Ispanija yra neatsiejama nuo flamenko, tačiau šiame koncerte kūrybinga „Jacaras“ kompanija, suvienijusi penkis Karolio Lipinskio akademijos gitaristus ir charizmatiškąją Meksikos dainininkę Julietą Gonzalez de Springer, supažindins su ispaniškojo Baroko šokiais ir atskleis kitokį, bet ne mažiau užburiantį, Ispanijos žavesį.

Vienas laukiamiausių Kristupo vasaros festivalyje – susitikimas su batutos meistre Mirga Gražinyte-Tyla. Liepos 29 d. Vilniaus universiteto didžiajame kieme ji diriguos didingą, tačiau haidniškai šviesią oratoriją „Pasaulio sutvėrimas“. Susižavėjimą šia menininke reiškia ir garsiausi pasaulio kolektyvai, ir klausytojai, ir muzikos kritikai, išskirdami neįtikėtinai stiprios energetikos, ekspresijos, intelekto, vaizduotės bei žavesio derinį vienoje asmenybėje.

Jaunos lietuvės įvertinimai tarptautinėje scenoje yra įspūdingi, o ji pati savo pasiekimų nesureikšmina: „Dirigavimas – tai ne mūšis, kuriame reikia parodyti save. Tai – dalijimasis muzika su tais, kurie ją myli taip pat, kaip aš“, – sako M. Gražinytė-Tyla. Nuostabia J. Haydno muzika festivalio viešnia dalinsis būtent su Lietuvos klausytojais.

Naujoje Kristupo vasaros festivalio erdvėje – VU botanikos sodo Vingio skyriuje – rugpjūčio 8 d. atmosferą kaitins Lotynų Amerikos ritmai, sujungę muzikantus iš skirtingų žemynų – solistę Eglę Petrošiūtę, gitaristą, vokalistą Djamen Farias, bosinės gitaros atlikėją Matheus Ncolaiewsky ir perkusininką Fernando Paiva Da Silva. Savo meile braziliškai muzikai jungtinės muzikantų pajėgos pasidalins „Braziliškoje naktyje“.

Dar viena nauja ir ypatinga erdvė, į kurią šiemet pakvies Kristupo vasaros festivalis – Vilniaus universiteto planetariumas. Rugpjūčio 24 d. klausytojai galės ne tik pasigrožėti žvaigždėmis, bet ir nusileidus 120 metrų po žeme, pamatyti veikiančio Thrihnukagigur ugnikalnio kraterį, kuriame skambėjo muzika, apjungusi etnomotyvus, džiazo improvizaciją bei atšiaurius Islandijos kraštovaizdžius. Tokią galimybę koncerte „Džiazo krateris“ suteiks lenkų džiazo grandas Maciej Fortuna, kuris su grupe nepabūgo nusileisti į veikiančio ugnikalnio kraterį Islandijoje ir ten pagroti. Skambant gyvai muzikai, publika matys įspūdingus vaizdus bei muzikantų nuotykius iš ekstravagantiškos išvykos Islandijoje, kurie nukels į paslaptingą, laukinės jėgos, šviesos ir šešėlių kupiną pasaulį.

Tradicinis koncertų ciklas „Kristupo piknikai“ prasidės kelione aplink pasaulį. Kristupo vasaros festivalyje nepamirštama ir mažųjų klausytojų kūrybinė edukacija, o šeimos skatinamos savaitgalį praleisti nuostabaus grožio gamtos apsuptyje. Teatralizuotame koncerte – žaidime „Aplink pasaulį“ laukia muzikinė kelionė visai šeimai, kurios metu pažadami įdomiausi nuotykiai, nauji žaidimai ir iš naujo atrasta vaizduotė. Liepos 2 d. VU botanikos sode vyksiančiame piknike mažieji žiūrovai galės patys tapti laivo, lėktuvo kapitonais ir netgi lankytų šalių gyventojais.

Taujėnų dvaro parke Kristupo vasaros festivalio lankytojų laukia trys įsimintini pasirodymai. Liepos 9 d. gražiausias dainas iš S. Brightman ir A. Bocelli repertuaro atliks auksinių Lietuvos balsų savininkai Ona Kolobovaitė ir Egidijus Bavikinas. Atlikėjai drauge su pianiste Audrone Juozauskaite rūpestingai atrinko viena už kitą gražesnes ir be galo jausmingas melodijas, pakylėsiančias virš kasdienybės.

Legendine Benjamino Gorbulskio dainos eilute „Tu ateik į pasimatymą“ liepos 23 d. į nepaprastai šiltą ir jaukų pasirodymą pakvies žavioji Evelina Sašenko drauge su charizmatiškuoju bosu Liudu Mikalausku. Nuotaikingas ir šmaikštus vakaras, skambant puikiai žinomo kompozitoriaus muzikai, leis bent trumpam nusikelti į retro Vilnių.

Rugpjūčio 13 d. Taujėnuose charizmatiškasis kompozitorius, gitaristas Chrisas Ruebensas atvers ištisą pasaulį, slypintį už kadro ir kvies leistis į nuotykius su Karibų piratais, atrasti lobius su Indiana Džounsu, svajoti su Amelija iš Monmartro ir prisiminti kitas didžiuosiuose ekranuose matytas istorijas. Koncertas „Gyvenimas kaip filmas“, kuriame skambės žymiausių kino filmų muzika, bus surengtas ir rugpjūčio 6 d. VU botanikos sode.

Nepamirštamas bus liepos 16 d. vakaras VU botanikos sode, kuomet čia skambės pirmasis pasaulyje koncertas bytbokseriui ir orkestrui su atlikėju iš Australijos, kurį genijumi vadina net rimčiausių pasaulio leidinių kritikai. Koncerto solistas Tomas Thumas – muzikinis fenomenas, pasaulio vokalinės perkusijos, čempionas. Apsiginklavęs tik mikrofonu, bytbokseris T. Thumas scenoje daro stebuklus ir demonstruoja neribotas žmogaus balso galimybes. Koncertas „Thum Prints“ – netikėto bytbokserio bei dirigento ir kompozitoriaus Gordono Hamiltono bendradarbiavimo rezultatas, po premjeros Australijoje prikaustęs tiek klausytojų, tiek muzikos profesionalų bei žiniasklaidos dėmesį.

Po Salvadoro Sobralio triumfo Eurovizijoje, daugelis iš naujo atrado Portugaliją. Ši šalis turi ne vieną išskirtiniais gabumais pasižyminį atlikėją. Tuo bus galima įsitikinti ir Kristupo vasaros festivalyje, kur savo šalį atstovaus viešnia, į Lietuvą sugrįžtanti po kelerių metų pertraukos. Tai – Mara Pedro, šiemet pelniusi IPMA (International Portugese Music Awards) apdovanojimą. Liepos 30 d. VU botanikos sode ji dalinsis portugališkų dainų magija.

Kaip ir fado muzika, nuo Kristupo vasaros festivalio neatsiejamas flamenko. Šiais metais keliauti į pačią flamenko sielą, kviečia geriausia Ispanijos šokėja Maise Márquez, rugpjūčio 20 d. VU botanikos sode pademonstruosianti įspūdingą choreografiją ir žadą atimančią judesių ekspresiją. Ryškus choreografės talentas bei virtuoziška šokio technika, atsiskleidžiantys originaliuose pasirodymuose, pelnė M. Márquez pasaulinę šlovę. Nuo ketverių metų šokanti ispanė Vilniuje scena dalinsis su nusipelniusiais muzikantais iš Ispanijos bei Austrijos.

Rugpjūčio pabaigoje „Kristupo piknikuose“ visą vasarą brandintas muzikinis desertas: atlikėjos Karinos Krysko drauge su VDU kameriniu orkestru atliekamos melodingos populiarių miuziklų dainos. Artistiškumu spinduliuojanti K. Krysko puikiai jaučiasi tiek muzikos, tiek teatro scenose, o rugpjūčio 27 d. VU botanikos sode ji džiugins visą pasaulį savo grožiu pavergusiomis H. Arlen, L. Cohen, G. Gershwin ir kt. kompozicijomis.

Rugsėjo 10 d. VU botanikos sode japoniškų būgnų Wadaiko grupė „Daigen – Gumi“ nustebins egzotiškais ritmais, įspūdingais instrumentais, didžiule garso amplitude ir ekspresyviais, bet griežtai suderintais judesiais. Tradicines japonų muzikos kompozicijas atliekantis kolektyvas į savo pasirodymus įtraukia ir kitas savo tautai būdingas tradicijas.

Fortepijono muzikos koncertus liepos 15 d. pradės pianistas Šarūnas Meškys, neseniai klausytojus pavergęs debiutiniu vaizdo klipu, kuriame susijungia stulbinantis Nidos grožis bei šiaurietiškos melancholijos kupina Yanno Tierseno muzika. Dar šiemet Š. Meškys pelnė šio prancūzų kompozitoriaus konkurso apdovanojimą, geriausio atlikėjo titulą bei laimėjo specialų prizą už išskirtinį pasirodymą.

Liepos 22 d. Vytauto Kasiulio muziejuje fortepijono meistriškumą pademonstruos idealiai subalansuotu jaunatvišku polėkiu ir muzikine branda žavinti pianistė Ieva Dūdaitė, o liepos 29 d. – daugiau nei 14 premijų tarptautiniuose konkursuose visoje Europoje pelniusi, neseniai nuskynusi „Ciudad de Albacete“ laurus, ypatingai vertinama už L. van Beethoveno bei F. Chopino kūrinių interpretacijas, pianistė Paulina Dūmanaitė.

Rugpjūčio 5 d. Vytauto Kasiulio muziejuje tapsite jaunojo fortepijono virtuozo Roberto Lozinskio meilės ir pasišventimo muzikai bei jo atliekamų ir visu savo grožiu išsiskleidžiančių scenoje kūrinių, liudininkais. Rugpjūčio 12 d. pianistė Morta Grigaliūnaitė savo pasirodymu nudžiugins Vilniaus publiką – dėl šios atlikėjos pasirodymų varžosi ne tik įtakingiausi muzikiniai kanalai, bet ir prestižinės koncertų salės, solistai, orkestrai, o jos pasirodymų geografija jau dabar apima beveik visą Europą, Gruziją, Turkiją, Azerbaidžaną. Rugpjūčio 19 d. savo emocingu rečitaliu dalinsis sparčiai į muzikos olimpą kopiantis, pergales tarptautiniuose konkursuose skinantis, pianistas Ugnius Pauliukonis.

Klausytojų pamėgtame cikle „Kazickų šeimos sakralinės muzikos valandos“ – turtingas repertuaras ir pažintis su išskirtinėmis vargonų pasaulio asmenybėmis. Vienas iš ciklo svečių dirba vietoje, apie kurią svajoja milijonai turistų – Juan Paradell Sole yra Siksto koplyčios ir Šv. Petro Bazilikos vargonininkas. Giampaolo di Rosa – tai žmogus talpinantis savyje vargonininko, pianisto, klavesininko, improvizatoriaus, kompozitoriaus, muzikologo, dėstytojo talentus, o jo koncertuose nors kartą apsilankę klausytojai nori šią nuostabią patirtį būtinai pakartoti. Šimtametes tradicijas ir jaunatvišką polėkį Lietuvos publikai pademonstruos Downingo koledžo koplyčios choras, kurio didžiąją dalį sudaro skirtingų specialybių studentai. Ir tai tik dalis Kristupo vasaros festivalio svečių, kurie atskleis kerintį vargonų skambesio grožį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją