Dviem kartu kuriantiems etninės kultūros atstovams premija įteikta už sukauptus lietuvių etninės kultūros šaltinius ir jų sklaidą, tradicinės gamtojautos raišką kūryboje, Dainavos krašto savimonės ugdymą.
Etninę kultūrą puoselėjantys asmenys išreiškė nepasitenkinimą, kad J. Basanavičiaus premija teikiama ne kartu su kitomis Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis vasario 16-ąją, bet atskirai vasario 13-ąją.
Premiją įteikdamas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis žadėjo, kad šiemet yra paskutinis kartas, kai premijos teikiamos atskirai, kitais metais J. Basanavičiaus premija esą bus teikiama Prezidentūroje kartu su kitomis Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis.
Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos paskirtis – įvertinti pavienių asmenų arba bendrą veiklą vykdžiusių asmenų grupių išskirtinius nuopelnus etninės kultūros srityje, reikšmingą kūrybinę, mokslinę veiklą ir kitus darbus, susijusius su lietuvių etninės kultūros tradicijų plėtojimu, tautinės savimonės puoselėjimu ir etnokultūriniu ugdymu.
Premiją skiria kultūros ministro sudaryta komisija kasmet ne vėliau kaip lapkričio 23 dieną (Jono Basanavičiaus gimimo dieną). Vyriausybės patvirtintus premijos nuostatus Premijos laureato diplomas ir ženklas turėtų būti įteikiami Lietuvos valstybės atkūrimo dienos (Vasario 16-osios) proga kartu su Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis, o po to Etninės kultūros globos taryba turėtų rengti laureato pagerbimo šventę, skirtą visuomenės supažindinimui su laureato darbais.
2016 metais Seime buvo priimti Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo pakeitimai, kuriais J. Basanavičiaus premija buvo įtvirtinta kaip nacionalinė premija.
Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė yra sakiusi, kad J. Basanavičiaus premija įstatymais yra įtvirtinta kaip nacionalinė premija, savo svoriu ji yra tokios pačios vertės kaip visos nacionalinės kultūros ir meno premijos, todėl nominuotieji šiai premijai turi būti pagerbti taip pat, kaip ir kitų nacionalinių premijų laureatai.