„Nors karalius Mindaugas daugiau žinomas Lietuvoje, galima sakyti, kad jis buvo valdovas, mėginęs suvienyti baltų gentis. Šiandien tarptautinė bendruomenė Lietuvą mato kaip Baltijos šalių trijulės dalį, tačiau manau, kad mes, lietuviai ir latviai, turėtume dažniau prisiminti bendrą dviejų tautų istoriją ir tapatybę“, - sakė Lietuvos ambasadorius Latvijoje Ričardas Degutis.

Abi šalis vienija kalba, kai kurie papročiai. O Agluonoje – ypač daug istorinių lietuvių ir latvių sankirtų. Agluonos Dievo motinos paveikslas – tai Madonos, kurią kunigaikščiui Vytautui dovanojo Konstantinopolio imperatorius, kopija. Ją lietuviai siuntė į Agluoną kartu su dominikonų vienuoliais. Šio miesto bazilika turi lietuviškojo baroko šaknis.

Nors metraščiuose tiksliai nerašoma, manoma, kad Agluonoje buvo nužudytas karalius Mindaugas. Tai byloja vietovardžiai: Mindaugo sala, karaliaus kapo kalnas. Trijų šimtmečių senumo raštuose minima, jog 1618 m. Agluonoje šalinant seno bokšto griuvėsius rasta juodo marmuro antkapinė plokštė. Išliko jos teksto nuorašas: „šioje žemėje ilsisi Mindaugas, kunigaikštis lietuvis, kuriam gyventi ir mirti buvo garbė... Karaliumi iš kunigaikščių ... tapęs pirmuoju... Stabų garbintojas dvilypis... Ir nebūdamas saugus klasta žiauriai... nužudytas išganymo metais 1263 rugsėjo 12“. Po Agluonos bazilikos altoriumi dominikonai buvo pritvirtinę atminimo lentą su užrašu „Didžiajam Lietuvos valdovui Mindaugui“. Dabar šios bazilikos šventoriuje stovės karaliaus Mindaugo ir jo šeimos skulptūra.

„Yra susidaręs stereotipas, kad valdovas mene turi būti pakylėtas, išaukštintas, joti ant žirgo ar didelio pjedestalo. Tačiau aš pasirinkau kitaip pavaizduoti Mindaugą. Agluonoje stovės ne karo žygyje kovojantis valdovas, o šeimos žmogus. Jis čia – namie, su besilaukiančia Morta ir jųdviejų sūnumi Rukliu. Mindaugas čia – beveik žmogaus ūgio, nedaug išdidintas. Kaip tautų vienytojas, jis turėjo būti ne tik kilnus, bet ir žmogiškas bei atviras – stengiausi perteikti ir šias savybes“, – sakė su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu paminklą kūręs skulptorius Vidmantas Gylikis.

Bronzinė beveik 2 tonas sverianti skulptūra sekmadienio vidurdienį bus atidengta įspūdingosios Agluonos bazilikos šventoriuje. Bazilika gerai žinoma ne tik latviams – ji yra pagrindinė jų katalikiška šventykla – bet ir viso pasaulio piligrimams. Lietuviai kartu su jais plūsta į šią šventovę per Žoline vadinamą Marijos dangun ėmimo šventę.

Šį sekmadienį į mišias ir paminklo atidengimą Agluonos bazilikoje susirinks Lietuvos ir Latvijos kultūros ministrai, žemaitukais per tris dienas ten bus atjoję Pakruojo dvarą valdančio Giedriaus Klimkevičiaus organizuoto žygio dalyviai. Mišias laikys apaštališkasis nuncijus - arkivyskupas Pedro Lopez Quintana, Latvijos ir Lietuvos vyskupai.

Pasak R. Degučio, savaitgalį baltų vienybės dieną žymės ne tik karaliaus Mindaugo paminklo atidengimas ir mišios sekmadienį, bet ir kiti renginiai. Tai – Lietuvos ir Latvijos vyriausybių susitikimas Rokiškyje penktadienį bei tradicija tapęs laužų degimas ant Lietuvos ir Latvijos piliakalnių, žymintis su Saulės mūšio data sutampančią šventę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)