„Pasienio paukščiai“ nukelia į Lietuvos ir Kaliningrado pasienį, į Kuršių Neriją, kuri yra padalinta dviem beveik nebendraujančioms kaimynėms: Lietuvai ir Rusijai. Abiejose sienos pusėje įsikūrusios ornitologų stotys, kuriose dirba šiam amatui pasišventę žmonės. 2020 metais, pirmąsyk po Sovietų Sąjungos griūties, abiejų šalių ornitologai pradeda vystyti bendrą projektą. Filme įamžinamas būtent šis susitikimas.
Už savo kūrybą filmo režisierius Vytautas Puidokas praeitą savaitę „Kino pavasario“ atidaryme pelnė neseniai įkurto ilgametės šio festivalio vadovės Vidos Ramaškienės fondo pirmąją premiją.
„Manau, kad „Pasienio paukščiai“ įamžina ypatingą Lietuvos ir Rusijos santykių laikotarpį, kuris pažymėtas didžiuliu žmonių atotrūkiu, o filme jaučiama grėsmė ir įtampa vos po kelių mėnesių nuo premjeros tapo dar aktualesnė, kai prasidėjo baisus karas Ukrainos teritorijoje“, – apie kūrinio sąlytį su dabartine situacija pasakoja režisierius. Dokumentinio filmo „Pasienio paukščiai“ tarptautinė premjera 2022 m. sausio mėnesį įvyko prestižiniame Prancūzijos dokumentinio kino festivalyje FIPADOC, o Lietuvos žiūrovai filmą galėjo išvysti festivalyje „Nepatogus kinas“ ir kino teatrų repertuare.
„Pasienio paukščiai“ yra unikalaus dokumentinių filmų serialo „Ribos“ dalis. Kolekciją sudaro šeši migracijos temas nagrinėjantys ir dabar itin aktualūs filmai iš visos Europos. Juos vienija ta pati tema – pasienyje gyvenančių žmonių kasdienybė ir iššūkiai. Šį tarptautinį projektą inicijavo Belgijos prodiuserinė kompanija „Offworld“, o prie jų prisijungė prodiuseriai ir režisieriai iš visos Europos – tarp jų ir Lietuvos. Projektas buvo nominuotas geriausio dokumentinio serialo kategorijoje Belgijos apdovanojimuose „De Ensors“, o skirtingi šios kolekcijos epizodai pasirodė tokiuose tarptautiniuose festivaliuose kaip „Hot Docs“ Kanadoje, „Visions du Reel“ Šveicarijoje ir „Dok.fest Munich“ Vokietijoje.
Filmą „Pasienio paukščiai“ kūrė režisierius Vytautas Puidokas, kino operatorė Kristina Sereikaitė, garso režisieriai Jonas Jocys ir Algimantas A. Apanavičius. Prie filmo kūrimo taip pat prisidėjo specialistai iš visos Europos – baltarusių montažo režisierė Anna Savčenko, norvegų garso režisierius Rune Hansen, belgų kompozitorius Frederic Vercheval ir spalvų korekcijos specialistas Michael Qinquin. Filmą prodiusavo Lukas Trimonis („In Script“) ir Frederik Nikolai („Offworld“). Tiek „Pasienio paukščius“ tiek ir visą „Ribų“ serialą Lietuvos žiūrovai gali išvysti namų kino platformose.
„Ribų“ serialo gamybą parėmė Lietuvos kino centras, Kūrybiškos Europos media programa, VRT CANVAS, Flandrijos audiovizualinis fondas, Kroatijos audiovizualinis centras, Slovėnijos kino ir TV fondas, Švedijos kino institutas, Samiska kino institutas, ir Filmpool Nord fondas.