Kovo pabaigoje spektaklio kūrėjus pasiekė dar viena svarbi žinia – patvirtintas „Didvyrių aikštės“ dalyvavimas viename didžiausių ir seniausių Avinjono teatrų festivalyje.

Šiemet Avinjono festivalis vyks 70-ąjį kartą ir tęsis nuo liepos 6 iki 24 dienos. Kasmet 20 skirtingų vietų – tiek salėse, tiek erdvėse po atviru dangumi parodoma nuo 30 iki 40 spektaklių.

Neformalesnėse erdvėse pristatomi ir netradicinių meninių formų pasirodymai – miuziklai, šokio, lėlių spektakliai, performansai ir kt.

Šiemet festivalio metu bus parodytas 51 spektaklis iš įvairių pasaulio miestų – nuo Niujorko iki Damasko, nuo Monrealio iki Tokijo, nuo Maskvos iki Beiruto. Lietuviai šiemet bus vieninteliai svečiai iš visos Rytų Europos. Šalia garsių režisierių – Krystiano Lupos, Kirilo Serebrenikovo, Ivo van Hove‘s, Angélicos Liddell, Amoso Gitaï – festivalio afišose įrašyti jaunų, bet jau žinomų teatro menininkų Thomaso Jolly, Julieno Gosselino, Jeano Bellorini, Aurélieno Bory, Arnaud Meunier ir kitų vardai.

Avinjono festivaliui nuo 2013 m. vadovauja prancūzų režisierius, aktorius ir rašytojas Olivier Py. Šių metų programą jis sudarė, keldamas tokius tikslus: svarbu, kad festivalis taptų tarptautine susitikimų erdve tiems teatro kūrėjams, kurie ieško naujovių, kurie siekia į teatro meną integruoti poeziją, šiuolaikinę literatūrą ir filosofiją. Itin svarbus kontakto su jaunosios kartos žiūrovais siekis ir naujųjų technologijų pasitelkimas, ieškant socialinės ir kultūrinės teatro integracijos. Štai kodėl Olivier Py pabrėžia susitelkimo būtinybę politinių bei religinių katastrofų ir teroristinių išpuolių akivaizdoje.

Būtent teatre esama jėgų, galinčių įkvėpti pokyčiams, kai politinės institucijos sustabarėjusios, o visuomenė pažeista ir išsigandusi. Festivalis nesiekia pataikauti žiūrovui, priešingai – rodydamas siaubingus nūdienos pasaulio vaizdus, siekia įkvėpti žiūrovams drąsos geresniam rytojui.

Nors apie norą pakviesti „Didvyrių aikštę“ į Avinjoną, organizatoriai užsiminė dar pernai rudenį, praktinės susitarimo detalės buvo derinamos kelis mėnesius, kol galiausiai spektaklis įtrauktas į festivalio programą.

„Kvietimas dalyvauti Avinjono festivalyje yra didelis įvertinimas bet kuriam spektakliui. Gruodžio mėnesį „Didvyrių aikštės“ rodymas Krokuvoje buvo labai sėkmingas, šiuo metu laukia ir daugiau tarptautinių gastrolių. Balandį „Didvyriu aikštė“ bus parodyta Varšuvos festivalyje „Spotkania Teatralne“, gegužę – Tianjine ir Harbine Kinijoje, liepą, kaip jau žinome, Avinjone. Į užsienį ruošiasi ir Oskaro Koršunovo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre sukurti spektakliai. „Kankinys“ birželį dalyvaus Sibiu festivalyje Rumunijoje, o „Katedra“ liepą – Pekine. Džiugu, kad Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektakliai sulaukia vis daugiau tarptautinio pripažinimo“, – sako LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis.

Tai bus pirmasis Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis, kuris dalyvaus Avinjono teatrų festivalyje. Tačiau anksčiau jame su savo darbais jau yra pasirodę režisieriai Oskaras Koršunovas ir Eimuntas Nekrošius. Krystianas Lupa Avinjono festivalyje dalyvauja antrą kartą – pernai čia parodytas spektaklis „Kirtimas“, pastatytas Lenkų teatre Vroclave.

„Man „Didvyrių aikštė“ yra didelė patirtis ir labai svarbus spektaklis. Manau, kad sugebėjome pasiekti trokštamą vaidinimo lygį, per šį laikotarpį padarėme kai ką labai svarbaus, kūrinys vystėsi. Spektaklyje veiksmas minimalus, ir man tai yra ypač svarbus dalykas“, – sako režisierius Krystianas Lupa, prieš premjerą pabrėžęs, kad šiame spektaklyje yra svarbiausi milimetro tikslumo gestai, žvilgsniai, atodūsiai.

„Didvyrių aikštėje“ vaidina unikali aktorių komanda, kurią jau įvertino tiek Lietuvos, tiek užsienio kritikai, tai – Valentinas Masalskis, Eglė Gabrėnaitė, Vytautas Rumšas, Arūnas Sakalauskas, Viktorija Kuodytė, Eglė Mikulionytė, Doloresa Kazragytė, Rasa Samuolytė, Toma Vaškevičiūtė, Povilas Budrys.

Pagal austrų rašytojo Thomaso Bernhardo pjesę sukurtas ir apie visuomenės nuosmukį bei žmonių susvetimėjimą kalbantis spektaklis „Didvyrių aikštė“ Avinojono Vedène salėje liepos 14–24 dienomis bus parodytas šešis kartus. Galutinė festivalio programa bus paskelbta gegužę, o bilietus bus galima įsigyti nuo birželio vidurio.

„Didvyrių aikštę“ Lietuvoje bus galima pamatyti gegužės 25 d. ir birželio 15 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje salėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)