Lietuvos sezonas Prancūzijoje – du spektakliai Marselyje ir Nicoje
Netrukus 13-ąjį sezoną pradėsianti trupė jau visą rugpjūtį yra pasinėrusi į kūrybinį procesą – teatro erdvėse kuriamas šokio spektaklis „Vienudu“. Tai idėjos, koncepcijos autorės Airidos Gudaitės ir kūrėjų, choreografų, vienintelio Lietuvoje olimpinio breiko teisėjo licenciją turinčio Lauryno Žakevičiaus ir breiko čempiono Roko Šaltenio projektas, kuriame hiphopo šokio tapatybės kanonų meninis tyrimas pakvies menininkus ir publiką tyrinėti breiką kaip meno formą. Spektaklio pasaulinė premjera numatyta spalio 6 d. Nicoje, Prancūzijoje – Lietuvos sezono Prancūzijoje metu, o Lietuvoje premjerinį spektaklį žiūrovai galės išvysti lapkričio–gruodžio mėn.
Taip pat Lietuvos sezono Prancūzijoje metu lapkričio 5 d. Marselio gyventojai ir svečiai turės unikalią progą patirti šokio spektaklį (ne)paaugliams „me two / Savoj krūvoj“ prestižiniame šiuolaikinio meno muziejuje „Frac Sud“. Spektaklis – dalis projekto „Dryads of Cosquer“ (liet. „Koske Deivės“), keliančio klausimą, ar sparčios mokslo, technologijų bei žmogaus pažangos laikais yra ko atsigręžti į priešistorinius laikus, ieškant erdvės žmogiškumo pažangai? Į šį klausimą sezono metu atsakymo drauge ieškos kolektyvo „Roots to Routes“ kuratorės Merilin Talumaa ir Justė Kostikovaitė.
Pažįstami spektakliai ir tarptautinės premjeros
Be jau visiems gerai pažįstamų spektaklių, kaip anksčiau minėtas „me two / Savoj krūvoj“, naujajame sezone žiūrovai taip pat galės pamatyti šokio, muzikos ir teatro spektaklį „Kelionė namo“, šokio spektaklį-ritualą „Su(si)tikimas“, vizualųjį šokio spektaklį „Žaidimas baigtas“, monospektaklį „Vyrsmas“. O taip pat jau visai netrukus žiūrovai išvys dar vieną sezono premjerą – skirtingas kartas ir įvairius kūnus jungiantį šokio spektaklį „Lustopia“. Jau metus besivystanti koprodukcija su Vokietijoje esančiu partneriu Silke Z. ir trupe „Die Metabolisten“ išaugino įtraukų spektaklį, kuriame dalyvauja šeši įvairūs šokėjai iš Lietuvos ir Vokietijos: skirtingo amžiaus, nevienodų gebėjimų, valdantys įvairias šokio patirtis. Premjera įvyks Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ metu („Lietuvos vitrina“) rugsėjo 28–29 d. Menų spaustuvėje.
Tarptautinė veikla, festivaliai ir bienalės
Prieš sezonui prasidedant – rugpjūčio 27–31 d. – teatro trupė vyks į Diuseldorfą, Vokietiją, kur rengiama kasmetinė tarptautinė šokio mugė „Tanzmesse“. Jau keturioliktus metus iš eilės į mugę vykstanti teatro trupė toliau sėkmingai atstovauja Lietuvai didžiausioje Europos šokio mugėje ir garsina Lietuvos vardą už šalies ribų.
Prieš dvejus metus „Audros festivalyje“ („Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ metu) pastebėta ir pakvietimo sulaukusi šokio spektaklio „me two / Savoj krūvoj“ trupė rugsėjo 2–5 d. keliaus į Norvegijos miestą Budę – šių metų Europos kultūros sostinę. Du vakarus iš eilės rodomas spektaklis yra įtrauktas ne tik į kultūros sostinės planą, tačiau ir į Budės miesto bienalės programą.
Noras rodyti Lietuvos meną svetur bei vežti Europos meną į Lietuvą yra viena iš svarbių teatro krypčių. Šiais metais iš 196 siūlytų projektų programa „Perform Europe“ atrinko 42 įtraukius projektus. Vienas jų – keliaujantis šokio festivalis „Dance All In“, kuriame bus rodomas jau netrukus pasaulinės premjeros sulauksiantis šokio spektaklis „Vienudu“.
Lapkričio mėnesį visi gatvės šokio entuziastai vėl turės progą ne tik pamatyti įspūdingą renginį, tačiau ir jame sudalyvauti – sugrįžta gatvės šokio festivalis „Urban Essentials“. Tarptautinė teisėjų komanda, žinomi didžėjai, svečiai ir pasirodymai – jau lapkričio 14–17 d. O tradiciškai gruodį Lietuvos gyventojų ir svečių laukia tarptautinis šokio festivalis „Pūga“.
Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos „Low Air“ bendraįkūrėjams Airidai Gudaitei ir Laurynui Žakevičiui šokio kalba svarbi buvo visada. Jų teigimu, „šokio informacija yra neverbalinė, ji kerta laiko ir geografines ribas, tampa visapusiška kalba per įvairius mūsų kūnus, naujas situacijas ir kontekstus. Ja galime išreikšti džiaugsmą ir liūdesį, reflektuoti kasdienybę, mūsų emocijas, socialines ar politines problemas, aktualijas. Per ją laisviau susipažįstama ir nuodugniau pažindinamasi su savu kūnu. Šokiu galima apkabinti ir pradrąsinti kitą.“
Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos „Low Air“ dalinį spektaklių sukūrimą ir sklaidą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.