„Ši kartą čia jau šiek tiek ilgesnės knygos, pradedantiems skaityti vaikams, kurie gali ne tik skiemenuoti, pereinantiems į kiek aukštesnį lygį“, – kalbėjo ji.

Leidykla „Alma littera“ leidžia tokiems vaikams puikiai tinkamą mažųjų skaitymo herojų seriją. E. Baliutavičiūtė pristatė joje esančias dvi klasikines knygas, kurias yra skaitę ir dauguma tėvų, ir vyresni vaikai„Mažasis vandenis“ ir „Plėšikas Hocenplocas“.

„Mažasis vandenis“

„Šios knygos yra sukurtos vieno reiškmingiausių Vokietijos rašytojų Otfriedo Preusslerio bet šiai serijai tos knygos buvo adaptuotos – supaprastintas žodynas, siužetai šiek tiek suskliausti, kad tiktų tiems, kurie dar tik pradeda skaityti, kad jie nepamestų ilgo pasakojimo ir panašiai. Bet nuotykingumas, smagumas tų knygų tikrai išliko – pati perskaičiau, išbandžiau, labai puiku“, – pasakojo ji.

„Kas šią seriją dar išskiria iš kitų knygų, skirtų pradedantiems skaityti, kad čia prie kiekvieno epizodo, kurie yra labai trumpučiai, kad nepervargintų vaiko, yra užduotėlės. Įvairios, smagios, vienos šiek tiek padeda atkreipti dėmesį į raides, kitose pasitikrinama, ar gerai įsiminė siužetą, ar prisimena veikėjus ir pan. Tokios užduotėlės padeda atsitraukti nuo skaitymo, to sudėtingumo – vaikui, kuris tik pradeda skaityti, tai tikrai nėra lengvas dalykas. Taigi, jis gali šiek tiek pailsėti ir toliau vėl pereiti prie kito skyriaus, tai sukuria tokį labai ritmingą skaitymą, kuris leidžia ir įsitempti ir paskui atsipalaiduoti. Labai puiki serija vaikams nuo penkerių šešerių metų, kai jie pradeda mokytis skaityti ilgesnius tekstus – labai rekomenduoju atrasti šią seriją“, – sakė vaikų literatūros ekspertė.

„Plėšikas Hocenplocas“

Pasak jos, nors į sužaidybinimą seniau buvo žiūrima neigiamai, dabar kaip tik matoma, kad priėjimas per žaidimą labiau įtraukia vaikus, jie greičiau išmoksta: „Labai natūralus dalykas – ne tik žmonių, net ir gyvūnų jaunikliai mokosi žaisdami išgyvenimo dalykų. Taip ir mūsų vaikai žaisdami mokosi daug sudėtingų dalykų ir į skaitymą taip pat galima prieiti per žaidimą“.

„Alma littera“ taip pat yra išleidusi jau dvi Claros Vulliamy knygas iš serijos apie seklę Dotę, skirtas vaikams nuo šešerių septynerių metų.

„Šios knygos skirtos šiek tiek labiau pažengusiems skaitytojams negu mažųjų skaitymo herojų serija – jos nespalvotos, jose šiek tiek daugiau teksto, bet raidės labai didelės, knygos gausiai iliustruotos, tikrai nėra perkrauta teksto, puslapis labai erdvus, tad vaikas, kuris jas skaitys, nepavargs. Keli sakinukai per puslapį – pats tas tam, kuris pradeda skaityti“, – kalbėjo E. Baliutavičiūtė.

„Seklė Dotė“

„Tuo labiau, kad serija šiaip labai smagi – ji pasakoja apie mergaitę, kuri yra be galo smalsi ir nori spręsti bylas, o kaip tyčia jos gyvenime tų bylų pasitaiko į valias. Pirmoje serijos dalyje ji nugirsta, kad, gali būti, kažkas nori sužlugdyti mokyklos talentų šou, ir ji skuba išsiaiškinti. O antroje dalyje ji aptinka keistus pėdsakus jau savo pačios namuose, ir jai reikia išsiaiškinti, kas vyksta. Be to, jai visą laiką talkina jos super šuo. Tokia tikrai labai žaisminga, pozityvi knyga, ir, aišku, skatinanti vaikus visą laiką būti aktyvius, spręsti problemas, nepalikti kažkokių dalykų ne tik neišspręstų, bet neteisingų. Labai smagi serija, kurią vaikai turbūt skaitydami prakikens“, – spėjo ji.

Dar viena serija, kurios pasirodė jau šeštoji dalis, apie mergaitę panašiu vardu, tai yra, apie Dorės nuotykius.

Pasak E. Baliutavičiūtės, ši Abby Hanlon knygų serija yra dažnai minima tarp įvairių užsienio specialistų, kurie sudarinėja sąrašus, kokias knygas rekomenduotų vaikams, pradedantiems skaityti.

„Nenuorama Dorė“

„Ji vėlgi panaši savo struktūra – daug paveikslėlių, ne itin daug žodžių. Šią seriją sukūrė buvusi mokytoja, kuri labai artimai bendravo su vaikais, ir nusprendė išmokti ir rašyti, ir net piešti, nes ji pati viską padarė. Nenuorama Dorėje kiekvienas vaikas save atpažins – kiekvienas turi to tokio smagumo, noro būti veiksmo centre, dalyvauti“, – įsitikinusi ji.

„Kas mane asmeniškai labai žavi šioje serijoje, tai autorės sugebėjimas pažvelgti iš vaiko perspektyvos į dalykus, į kuriuos mes, suaugusieji, visiškai kitaip reaguotume. Šioje naujausioje knygoje Dorė pasimeta parduotuvėje nuo mamos – vaikui tai yra tikrai didelis sukrėtimas. Ir ji pradeda galvoti, o gal mama ją visai paliks, ar gali taip nutikti? Tad ji pradeda persekioti visus savo šeimos narius, apsivelka paklodę, kad kaip vaiduokliukas juos persekiotų. O paskui ten sprendžiasi šis klausimas, atsiranda nuotykių, netikėtumų toje istorijoje“, – sakė E. Baliutavičiūtė.

„Be to, man labai patinka tai, kad viskas pateikiama humoro forma. Juokiamasi ne iš vaiko – juokiamasi kartu su vaiku, kaip jis išgyvena tą istoriją, kaip ją patiria ir kaip ją sprendžia, kaip kūrybingai, juokingai, įdomiai pasirenka įveikti tą savo baimę. Tikrai fantastiška serija – Lietuvoje ne veltui jau šešta knyga, labai populiari. Tie tėvai, kurie turi vaikų maždaug nuo šešerių metų, kurie nori, kad jų vaikai skaitytų jau ilgesnius tekstus, tikrai skubėkite čiupti šią seriją ir šią knygą“, – ragino ji.

E. Baliutavičiūtės nestebina tai, kad vaikai pamėgsta visas knygų serijas.

„Jei vaikas suranda ryšį su pagrindiniu veikėju ir tam veikėjui nutinka tokie dalykai ir nuotykiai, kurie vaikus irgi įkvepia, sujaudina, prajuokina, tai yra tikrai knygos sėkmės receptas. Jeigu įvyksta tas susitapatinimas, kad aš esu bent šiek tiek panašus į tą herojų, gal ir man kažkaip panašiai nutiktų, ar gal aš norėčiau, kad taip būtų, tai tas atpažįstamumas sukuria tą įsitraukimą į knygą ir norėjimą sužinoti, kas toliau, kaip mano mylimam veikėjui sekasi u. Juk mes ir, suaugusieji, lygiai taip pat mėgstame serialus, knygų serijas, mes taip susigyvename su tais veikėjais, kad negalime jų paleisti, kol nesužinome visos istorijos, visų smulkmenų ir panašiai. Tai taip ir vaikai, jie irgi to nori“, – kalbėjo ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją