Šis istorinis koncertas vyks birželio 7 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Mūza Rubackytė puoselėja ypatingą ryšį su Vengrija ir šios šalies kultūra.1981 m. ji laimėjo prestižinį tarptautinį Ferenco Liszto ir Bélos Bartóko konkursą. Pianistė, „viena geriausių gyvųjų Liszto atlikėjų“ (kaip teigiama prestižiniame žurnale „Fanfare“, JAV), yra Tarptautinių F. Liszto asociacijų (ILA) biuro narė, F. Liszto draugijos Lietuvoje „LiSZtuania“ prezidentė, ilgametė tarptautinio F. Liszto pianistų konkurso Utrechte žiuri narė.

Už F. Liszto kūrybos ir vengrų kultūros sklaidą pasaulyje 2012 m. M. Rubackytei įteiktas Vengrijos kultūros ministerijos prizas „Pro Hungarica“.

Apie tarptautinėse scenose pripažinimą pelniusio, vengrišku temperamentu trykštančio Budapešto festivalio orkestro viešnagę Vilniuje M. Rubackytė sako: „Nepaprastai džiugu, kad Vilniuje pirmą kartą išgirsime Budapešto festivalio orkestrą... Šio orkestro skambesys, kaip ir daugelio labai gerų vidurio Europos orkestrų, yra ypatingas“. Pasak pianistės, kaip mes lietuviai esam gimę su daina, taip vengrai yra gimę su smuiku, ir tai juntama orkestre, tai persiduoda emociškai.

Daugiau apie Vilniaus festivalyje viešėsiančius vengrus ir jų koncertą žiūrėkite interviu:

Pasak Vilniaus festivalio meno vadovo Gintauto Kėvišo, Budapešto festivalio orkestras („Budapest Festival Orchestra“) šiuo metu pagal reitingus yra žymiausiųjų pasaulio orkestrų sąraše. Tokio lygio orkestro viešnagė Vilniuje gerokai kilsteli festivalio kartelę, o publikai suteikia puikią progą pasiklausyti kažko išties išskirtinio.

Daugiau kaip tridešimt metų gyvuojantis Budapešto festivalio orkestras yra dažnas svečias tokiose scenose kaip Vienos „Musikverein“ ir „Konzerthaus“, Zalcburgo vasaros festivalis, Niujorko „Carnegie Hall“, Paryžiaus „Théâtre des Champs-Elysées“, Los Andželo „Hollywood Bowl“, Frankfurto „Alte Oper“, Tokijo „Suntory Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Londono „Royal Festival Hall“. Su Budapešto festivalio orkestru yra pasirodę seras Georgas Solti, lordas Yehudi Menuhinas, Kurtas Sanderlingas, Charlesas Dutoit, Gidonas Kremeris, Martha Argerich, Agnes Baltsa, Kiri Te Kanawa, Radu Lupu ir kitos muzikos įžymybės.

Koncerte Vilniuje orkestrui diriguos vienas šio kolektyvo įkūrėjų, jo meno vadovas Ivánas Fischeris. Jau 30 metų sėkmingai vadovaujantis šiam kolektyvui I. Fischeris dažnai koncertuoja ir su Berlyno filharmonijos, Amsterdamo Karališkuoju „Concertgebouw“, įvairiais JAV orkestrais, 2008–2010 m. jis buvo Vašingtono nacionalinio simfoninio orkestro vyr. dirigentas, o šiuo metu – ir Berlyno „Konzerthausorchester“ muzikos vadovas.

Vilniaus festivalio koncerte „Budapešto festivalio orkestras sveikina Vilnių“ svečiai iš Vengrijos atliks Igorio Stravinskio trijų dalių baleto „Kortų žaidimas“ („Jeu de cartes“) muziką, Antoníno Dvořáko Aštuntąją simfoniją ir garsiojo vengrų kūrėjo Ferenco Liszto Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 2. Pats Lisztas reikalavo šį kūrinį vadinti „Simfoniniu koncertu“. Medžiagos plėtojimui šiame koncerte būdingas rapsodiškumas, o soluojantis fortepijonas čia tai iškilmingai rečituoja savo partiją, tai pratrūksta žaižaruojančiu virtuoziškumu, kuriam parodyti reikia ypatingos technikos.

Įspūdingąjį Liszto Koncertą solo fortepijonu skambins Dénesas Várjonas. Šis vengrų pianistas vadinamas universaliu muziku – tai puikus solistas, kamerinės muzikos atlikėjas, pedagogas ir festivalių meno vadovas. Kaip solistas D. Várjonas pasirodo su Berlyno radijo, Ciuricho „Tonhalle“, Sankt Peterburgo filharmonijos, Europos kameriniu, „Kremerata Baltica“, Londono „St. Martin in the Fields“ akademijos ir kitais orkestrais. Pianistas bendradarbiauja su garsiomis įrašų kompanijomis: „Naxos“, ECM, „Teldec“, „Capriccio“; groja įvairiuose festivaliuose nuo Edinburgo iki Zalcburgo.

Budapešto festivalio orkestro, pianisto Déneso Várjono ir dirigento Iváno Fischerio koncertas vyks birželio 7 d., antradienį, 19 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Bilietų dar yra! Daugiau informacijos: vilniusfestival.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją