Muzika suvedė bendraminčius
Pasak J. Sakalausko, mintis sukurti projektą „Dedikacija romantizmui“ menininkams kilo dar prieš pirmąjį karantiną, tačiau pandemija sujaukė planus. Darbai prasidėjo tik prieš antrąjį, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Su pianistu D. Mažintu susipažinau dar dainuodamas pas savo dėstytoją Virgilijų Noreiką, kur jis dirbo koncertmeisteriu. Kurį laiką intensyviai dirbome kartu, vėliau mūsų bendravimas buvo nutolęs, atsitiktinis ir, net prisipažinsiu, virtęs konkurencija. Susitikdavome koncertuose, projektuose ir vienas kito veiklą stebėdavome kaip profesionalai-konkurentai... Tačiau šio projektu metu atradome, kad, kaip menininkai, su D. Mažintu mąstome panašiai. Ir tai labai svarbu. Pandemija leido nurimti, pažvelgti į dalykų esmę, naujai atrasti muziką ir dainavimą, pajusti kūrybos džiaugsmą. Vienas pozityvių karantino metu atrastų dalykų – bendradarbiavimas su šiuo scenos partneriu. Tai taip trokštama ir sunkiai pasiekiama meno pasaulyje“, – sakė J.Sakalauskas.
„Muzikos galia – ypatinga. Tai man teko patirti ne kartą. Muzika augina ir praturtina mūsų vidų. Yra atlikta daugybė mokslinių tyrimų nagrinėjant muzikos veiksmingumą. Muzika kuria geresnę mūsų pačių versiją. Muzika gali padėti įvairiose srityse: talkinti renkant labdarą, raminti, gydyti, bet įdomiausia, jog muzika gali padėti užmegzti draugystę. Su J. Sakalausku niekada nebuvome draugai, labiau savotiški konkurentai: vykdėme panašias veiklas, panašaus amžiaus, tad mus lydėjo sveikas sportinis interesas padaryti kažką geriau nei kolega. Netikėtai susitikome ir iš J. Sakalausko išgirdau pasiūlymą sukurti Ludwigo van Beethoveno programą. Pradėję repetuoti atradome ne tik klasikų muzikos gylį, grožį, bet ir užsimezgė graži draugystė jungianti du menininkus. Pasirodo, bendra veikla žmones gali paversti draugais. Įsivaizduojate, kokia stipri muzikos garsų galia?“, – stebėjosi ir džiaugėsi D. Mažintas.
Lygiaverčiai partneriai
Solistas J.Sakalauskas pasakojo, kad kompozitoriai Ludwigas van Beethovenas ir Gustavas Mahleris – vieni ryškiausių vokiečių akademinės muzikos atstovų: „Mane jų kūryba labai žavi. L. van Beethovenas man tapo raktu suvokiant, kas yra akademinė klasikinė muzika. Jis kūrė romantizmo priešaušryje, o G. Mahleris – jau yra vėlyvojo romantizmo kompozitorius, tarsi įrėminęs romantizmo muzikos idėją. Tad L. van Beethovenas žymi šios epochos pradžią, o Mahleris – ją užbaigia. G. Mahlerio kūriniai man yra ypatingi, nes jie pakeitė suvokimą apie vokalo galimybes, tarsi atvėrė mano balsą, atsirado naujų spalvų.“
Anot D. Mažinto, groti Ludwigo van Beethoveno muziką pianistui visada iššūkis. „O jei dar eiti į antrą planą? Daugumai kyla asociacijos, kad jei pianistas groja dainuojant solistui, tai grojantis neva lieka antrame plane, kas visiškai netiesa. Nieko panašaus: mes su J. Sakalausku šiame projekte dirbame kaip lygiaverčiai partneriai. Pianistas, dėka savo valdomo instrumento ir atliekamos muzikos, turi ne vieną, o daug balsų. G. Mahlerio dainos labai skiriasi nuo L. van Beethoveno kūrybos savo faktūra, bet ir čia iššūkių pakanka“, – akcentuoja pianistas D. Mažintas.
Dedikacija harmonijai!
Ryškus atlikėjų duetas – J. Sakalauskas ir D. Mažintas gegužės 20 d. 19 val. šv. Kotrynos bažnyčioje kviečia pasiklausyti koncerto „Dedikacija romantizmui“, nes čia sostinės publikai bus pristatyta programa, su kuria pradedama muzikinė kelionė po Lietuvą. „Tai pirmas mūsų, kaip dueto, prisistatymas sostinėje. Labai laukiame publikos reakcijos. Tikime, kad šis koncertas tik pradžia, nes planuojame kartu įgyvendinti dar ne vieną projektą“, – tikina kūrėjai.
„Dedikacija romantizmui“, anot menininkų, skirta publikai priminti, jog į didžiausias negandas būtina pažiūrėti pozityviai. „Tai dedikacija šviesai, gėriui ir viskam kas mus pakylėja. Tebūnie tai dedikacija pozityvui!“, – linkėjo J. Sakalauskas.
Apie atlikėjus:
Darius Mažintas yra laimėjęs ne vieną tarptautinį pianistų konkursą ir pasirodęs daugelyje prestižinių muzikos festivalių. Be kitų reikšmingo lygmens meninių pasiekimų, atlikėjas dalyvavo tarptautiniame Stasio Vainiūno konkurse Lietuvoje (2000 m.), konkurse „Konzerteum“ Graikijoje (1998 m.), be to, kartu su violončelininku Glebu Pyšniaku atstovavo Lietuvai prestižiniame festivalyje „Holland Music Sessions“ Olandijoje (2000 m.). Atlikėjo karjera lydi bendradarbiavimas su įvairiais orkestrai, dainininkais, smuikininkais bei kitų meno rūšių atstovais.
Jonas Sakalauskas – LNOBT direktorius, baritonas. Menininko atliktų vaidmenų sąraše operos: G. Verdi „Traviata“, W. A. Mozart „Don Giovanni“, P. Tchaikovsky ir kiti. Iš turtingos dainininko kūrybos didžiausio pripažinimo sulaukė monospektaklis-opera „Izadora“ (libreto autorius D. Gintalas, rež. A. Jankevičius), 2009 m. pelnęs Auksinį scenos kryžių.
PROGRAMA:
L. van Beethoven – „Adelaide“ op. 46
L. van Beethoven – Mefistofelio daina apie blusą op. 75, nr. 3
L. van Beethoven – „An dien ferne Geliebte/Tolimai mylimajai“ op. 98, nr. 1
L. van Beethoven – „Die Ehre Gottes aus der Natur/Dievo garbė iš gamtos“ op. 48,nr.4
L. van Beethoven – „Ich liebe dich/„Myliu tave“
L. van Beethoven – „La Partenza/Išvykimas“
L. van Beethoven – „In questa tomba oscura“/„Šiame tamsiame kape“
Gustav Mahler – 5 dainos:
„Mano dainų nežiūrėki!“,
„Aš alsavau švelniu kvapu“,
„Aš sutraukiau saitus su pasauliu“,
„Vidurnaktį“,
„Jei myli tu už grožį“ (pagal Friedrich Rückert eiles)
Dedikacija Romantizmui koncertai vyks:
Vilnius
Gegužės 20 d. 19:00 Šv. Kotrynos bažnyčia;
Panevėžys
Gegužės 26 d. 18:00 Panevėžio muzikinis teatras;
Trakai
Birželio 6 d. 15:00 Užutrakio dvaro sodybos rūmai;
Šiauliai
Birželio 10 d. 18:00 Šiaulių Polifonijos salė.