„Komiksų knyga su Miglės Anušauskaitės piešiniais „Daugiau, nei mato akys: komiksas apie Praną Domšaitį ir meno sroves“ yra įtraukus, žaidybiškas leidybinis sumanymas. Paskata jam įgyvendinti tapo faktas, kad Pranas Domšaitis, garsus ir vilčių teikiantis menininkas, šiandien daugeliui vis dar nėra gerai žinomas. Jo kūrybai, kuri iš esmės atstovauja trims valstybėms: Lietuvai, Vokietijai ir Pietų Afrikos Respublikai, būdingas skirtingų kultūrų lydinys ir reprezentatyvumas. Gausiausia dailininko kūrybos kolekcija, saugoma ir eksponuojama Klaipėdoje, LNDM Prano Domšaičio galerijoje, yra neabejotinai išskirtinė savo egzotiškumu ir unikalumu Lietuvos kontekste“, – teigia LNDM Prano Domšaičio galerijos direktorė Skaistė Marčienė.

Prano Domšaičio gyvenimo ir kūrybos kelionė komikse

Edukacinio pobūdžio komikse, skirtame ir vyresniųjų klasių moksleiviams, ir suaugusiesiems, patrauklia forma pasakojama apie P. Domšaitį ir plačiau supažindinama su meno srovėmis, su kuriomis daugiau ar mažiau susijusi ir šio dailininko kūryba. Skaitytojai sužinos, kaip vystėsi dailininko kūrybinis kelias: iš pradžių jį kūrybiškai veikė impresionistės idėjos, vėliau, mokydamasis dailės vokiškoje aplinkoje, patyrė ekspresionizmo įtaką.

Komiksas „Daugiau, nei mato akys: komiksas apie Praną Domšaitį ir meno sroves“, viršelis

„Nuo pat mažumės nedideliame Rytų Prūsijos kaimelyje svajojęs apie dailininko karjerą, P. Domšaitis ją pasiekė gyvendamas Vokietijoje, tačiau dėl neramios politinės situacijos buvo priverstas bėgti į Austriją, o galiausiai atsidūrė Pietų Afrikos Respublikoje. XX a. gyvenęs dailininkas buvo įtrauktas į tuo metu kultūriškai aktyvią, bet politiškai neramią aplinką. Jis nenustojo kurti ir visada ieškojo ko nors daugiau, nei mato akys. Taip trumpai galima apibendrinti dailininko gyvenimą, kurio vingiai yra verti nuosavo komikso – „Daugiau, nei mato akys: komiksas apie Praną Domšaitį ir meno sroves“ kviečia į kelionę po meno pasaulį kartu su tapytoju Pranu Domšaičiu“, – pasakoja LNDM Prano Domšaičio galerijos direktorė S. Marčienė.

Komikso autorei, vertėjai ir judaikos tyrėjai Miglei Anušauskaitei – tai ne pirmas tokio tipo projektas: ji jau yra piešusi komiksus, skirtus istorinėms Lietuvos asmenybėms, žydų kultūrai ir istorijai, feminizmui ir kitoms temoms.

„Įdomiausi darbai man yra tie, kurių metu pati ką nors sužinau ir atrandu. Šis komiksas – ne tik Prano Domšaičio biografija, bet ir mano pačios kelias, siekiant suprasti jo kūrybą. Prano Domšaičio kūriniai nėra tie, kurie iškart patrauktų akį įvairenybių pripildytame muziejuje – manau, kad norint pajusti, kuo ypatingi šie tamsių spalvų kaimo vaizdai, naudinga susipažinti su Europos modernizmu ir istoriniu kontekstu, kuriame skleidėsi P. Domšaičio kūryba. Todėl šalia dailininko biografijos faktų siekiau susipažinti su modernizmo srovėmis, išsiaiškinti, ko mene ieškojo to meto dailininkai. Man pačiai buvo įdomiausia bandyti suprasti, kuo ypatingi tokie, regis, nuobodūs tapybos žanrai kaip peizažas ir natiurmortas, ko juose ieškoti? Galiausiai taip susižavėjau natiurmortais, kad iš jų išsirinkau ir mėgstamiausius P. Domšaičio kūrinius. Man šios knygelės kūrimas buvo pilnas atradimų, tikiuosi, kad toks bus ir jos skaitymas!“ – sako komikso autorė Miglė Anušauskaitė.

Gruodžio 11 d. LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje knygą kartu su Migle Anušauskaite pristatys LNDM Prano Domšaičio galerijos direktorė Skaistė Marčienė, menotyrininkė, kuratorė, prof. dr. Ramutė Rachlevičiūtė. Pokalbį moderuos eseistas, menotyrininkas Ernestas Parulskis.

Renginys nemokamas. Skaitytojai leidinį galės įsigyti renginyje, taip pat LNDM elektroninėje parduotuvėje shop.lndm.lt ir LNDM padaliniuose.

Komiksą inicijavo LNDM Prano Domšaičio galerija

Dailininkė Loreta Uzdraitė

Konsultavo Ramutė Rachlevičiūtė

Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją