Nuo šiandien naujas, pogrindžio istoriją, slaptus disidentų susitikimus ir įvairius jų pasipriešinimo rusų valdžiai būdus atskleidžiantis audioturas „The Dissident Tour of Vilnius“ (liet. „Vilniaus disidentų turas“) yra prieinamas visiems susidomėjusiems, juo naudotis labai paprasta. Turą sukūrė žmogaus teises ir demokratiją ginantis VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Įvairių projektų klausimais teko garbė susipažinti su ne vienu žmogumi, kovojusiu už Lietuvos nepriklausomybę. Kalbantis su tokiais asmenimis tampa aišku, kokią vertę jie bei jų bičiuliai kūrė ir kaip statė šiuolaikinės valstybės pagrindus, ypač žmogaus teisių, demokratijos bei pilietinio aktyvumo srityse. Buvę aktyvistai iki šiol vieni kitus prisimena, tad dažnai pokalbis su vienu asmeniu išauga į dar kelis susitikimus su jo buvusiais bendražygiais. Po tokių pokalbių supratome, kiek daug Lietuvos istorijos yra nuslėpta ar tiesiog pamiršta, todėl užsibrėžėme tikslą tiek jaunajai kartai, tiek diasporoms, tiek Vilnių lankantiems turistams papasakoti šias paslaptis ir leisti jiems išgirsti nepagražintą istoriją per patogų ir visiems prieinamą įrankį“, – sako turo kūrėja, Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro projektų vadovė Neringa Gališanskytė.
Į turą įtrauktos 7 Vilniaus vietos: „Neringos“ restoranas (šioje vietoje ir prasideda ekskursija), butas, kuriame buvo apsistojęs Nobelio taikos premijos laureatas Andrejus Sacharovas, taip pat Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ir kitos labai svarbios vietos, kuriose susitikdavo, įvairius klausimus aptardavo Sovietų sistemai besipriešinę aktyvistai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių.
Audioturu naudotis labai lengva – nereikia siųstis jokių programėlių, kurtis anketų ar paskyrų, tereikia telefono ir ausinių. Norint pradėti ekskursiją reikia suvesti turo pavadinimą (www.dissident-tour.com) savo mobiliajame telefone ir klausantis skaitmeninio gido instrukcijų savarankiškai keliauti po įvairias Vilniaus vietas, kurios susijusios su Sovietų Sąjungai besipriešinusiais aktyvistais.
Į turą rekomenduojama pasiimt buteliuką vandens, atsarginę telefono bateriją ir skėtį, nes veiksmas vyksta lauke, o klausant įrašyto gido balso minimas vietas reikia aplankyti pačiam. Tokios ekskursijos trukmė gali būti nuo 45 min. iki kelių valandų, priklausomai nuo jūsų judėjimo greičio ir pasirinkimo aplankyti aptariamas vietas ar tik išklausyti pasakojimus lauke. Turas yra nemokamas, šiuo metu veikia tik anglų kalba, bet rudenį planuojama pristatyti ir lietuvišką versiją.
„The Dissident Tour of Vilnius“ minima ne viena iškili ir nusipelniusi asmenybė. Tarp jų – Helsinkio grupės įkūrėjai Tomas Venclova ir Eitanas Finkelšteinas, Sąjūdžio nariai Petras Vaitiekūnas ir Vasilis Kapkanas, taip pat Viktoras Petkus, Andrejus Sacharovas, Josifas Brodskis, Natalija Gorbanevskaja ir Liudmila Aleksejeva. Žmogaus teisių aktyvisto ir Andrejaus Sacharovo centro direktoriaus Roberto van Voreno istorijos taip pat praturtino ekskursijos turinį. Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika, įvairūs archyvai buvo naudojami ieškant įdomiausių ir patraukliausių pasakojimų.
Disidentų turas gegužės pradžioje šalies visuomenininkams ir užsienio diplomatams buvo pristatytas Nyderlandų Karalystės ambasadoje, ambasadoriaus p. Jack Twiss Quarles van Ufford kvietimu.
„The Dissident Tour of Vilnius“ tikslas – prižadinti nutylėtas istorijas ir sugrąžinti jas į viešąją erdvę, taip šviečiant ne tik Lietuvos visuomenę, bet ir užsienio auditoriją. Projektas siekia parodyti tikrąją sovietinę realybę be istorinių apsimetinėjimų. Ture pateikiamos istorijos ne tik įkvepiančios, bet ir tragiškos, nėra bandoma nuslėpti, jog kai kurie disidentai turėjo ryšių su sovietine valdžia, o kai kurie rusai tapo tikrais pagalbininkais Lietuvos nepriklausomybės kelyje. Jis gali būti naudojamas kaip edukacinė priemonė ne tik į šalį atvykstantiems turistams, bet ir įvairaus amžiaus moksleiviams (nuo vidurinės iki universiteto), o mokytojams ir dėstytojams turas yra naudingas įrankis planuoti interaktyvius ir informatyvius užsiėmimus už mokyklos ribų.
Turo partneriai: „Neringos“ restoranas, Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, Venclovų namai-muziejus, Lukiškių kalėjimas 2.0. Rėmėjai: Organizacija Žmogaus teisės psichiatrijoje – FGIP.