Jei toks margaspalvis ne visiems iškart atpažįstamų herojų karnavalas iš pradžių glumins – nieko nuostabaus. Tą patį prieš kelerius metus patyrė ir mados profesionalas Robertas Kalinkinas. Pakviestas teisėjauti „nowJapan“ „Cosplay“ konkurse, žinomas dizaineris iš pradžių pasijuto keistai ir net patyrė lengvą šoką, kol, supratęs, kiek laiko ir pastangų jo dalyviams prireikė sukurti idėją, siūti drabužius, rinkti aksesuarus, galiausiai – gaminti ginklus, šarvus bei kitokią amuniciją, ėmė į tai žiūrėti kaip į kultūros įvykį, meninį judėjimą.

„Viską įvertinęs ir suvokęs, ėmiau be galo šiuo keistu nišiniu reiškiniu žavėtis. Kiek riekia fantazijos, kad statybinių medžiagų parduotuvėse susirinktum visas kostiumų konstrukcijoms reikalingas medžiagas, sugalvotum, kaip padaryti ginklus, kurie būtų panašūs į tikrus! Tie žmonės ne tik kūrybingi – ir labai drąsūs, veiklūs, jie drįsta su savo kostiumais užlipti ant scenos, rengti pasirodymus, net išmoksta bendrauti, kaip jų kopijuojami herojai. Visa tai taip gražu ir pozityvu!“ – pranešime žiniasklaidai džiaugėsi šįmet vėl konkurse mielai teisėjausiantis R. Kalinkinas.

Populiarų dizainerį ir vis daugiau lietuvių žavintis „Cosplay“ atsirado Japonijoje pirmiausia kaip persirengti sužavėjusiais herojais mėgstančių žmonių hobis ar vakarėlių akcentas. Prieš gerus tris dešimtmečius reiškinys išpopuliarėjo pasaulyje, jo pradžia siejama su Jungtinėse Valstijose vykstančiais teminiais fantastikos žanro kūrinių gerbėjų susirinkimais, kurių viename Los Andžele apsilankęs japonų žurnalistas Nobuyuki Takahashi ir įvedė terminą „Cosplay“, kas išvertus iš anglų reiškia „kostiumų žaidimas“.

Užsienyje tūkstančių tūkstančius vienijantis, Lietuvoje šis reiškinys patraukia vis daugiau entuziastų. Šįmet konkursui parinktoje išskirtinai jaukioje Šv. Kotrynos bažnyčios scenoje jų pasirodys apie 70: vieni dainuos, šoks, – pristatys parengus mini etiudus, kiti tiesiog demonstruos savo išskirtinius kostiumus ir pagal griežtus kriterijus bus vertinami kitoje kategorijoje. Nugalėtojo laukia puikus prizas – jau antrus metus jis vyks į europinį „Cosplay“ konkursą Londone – savotišką šio žanro „Euroviziją“.

Viena žinomiausių Lietuvos cospleyer‘ių Agota Gudelytė, pernai įkūnijusi Aloy iš kompiuterinio žaidimo „Horizon Zero Dawn“ ir tapusi „nowJapan“ konkurso laimėtoja, jau dalyvavo ir įvairius prizus pelnė ne tik „EuroCosplay“ Londone. Tokiuose renginiuose, anot jos, lietuviai tikrai puikiai pasirodo, o grįžę namo vis dažniau kostiumų kūrybos imasi ne tik prieš konkursą.

„Labai daug žmonių pas mus jau žino, kas yra „Cosplay“, bet pasitaiko ir nežinančių, todėl dažniausiai prisistatau, jog esu dizainerė arba dirbanti kostiumų kūrybos srityje. Taip, tai tapo mano profesija“, – prisistato Agota. Augusi meniškoje šeimoje, senelių tautodailininkų visada skatinta kurti, ji išmoko, jog daug dalykų gyvenime galima pasidaryti pačiai savomis rankomis.

Užtat kažkada tiesiog gatvėje rastas plakatas, kviečiantis į „Cosplay“, iškart ją ir bičiulę sudomino: „Pabandom?“ – „Pabandom!“ „Juk kažkam patinka automobiliai, kažkam – tapyba, o kodėl hobio, pramogos nepavertus profesija? Tam, kad sudalyvautumėte konkurse, kur tikrai smagu, susirenka daug tų pačių interesų turinčių žmonių vienoje vietoje, net nebūtina pačiam konstruoti kostiumą. Jį galima išsinuomoti ar nusipirkti iš meistro, pavyzdžiui, manęs, ir tiesiog ten eiti pasilinksminti. Lietuvoje, Lenkijoje ir dar kai kuriose šalyse „Cosplay“ šiandien dažniausiai reiškia savo darbų pristatymą, konkursą, o Jungtinėje Karalystėje arba JAV – tiesiog smagų kaukių vakarėlį“, – pasakoja Agota.

„Cosplay“ konkursai išjudino daug talentų ir paskatino ne tik imtis kostiumų kūrybos. Po jų vieni nusprendė sukti į aktorystę, kiti – užsiimti scenografija, apšvietimu, įgarsinimu.
„Tai dalyviams smagus ir naudingas renginys, o žiūrovams – nuostabi šventė. Į ją būtinai pasiimkite savo vaikus. Nustebs? Pamatysite. Stebėkite ir jų, ir savo reakcijas“, – šypsojosi nuolatinis superherojų suvažiavimo vertintojas R. Kalinkinas.

Šįmet ir svečių iš Latvijos, Airijos pritraukęs „nowJapan“ „Cosplay“ vyks rugsėjo 14 d. 13 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Tuo pat metu Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme ūš kiti „nowJapan“ Didžiojo savaitgalio renginiai nuo meno parodų, kulinarijos dirbtuvių iki pranešimų meno ir maisto kultūros temomis, zen vienuolio sutrų, žaidimų bei kitų japoniškų atrakcijų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją