Jo vadovaujama bendrovė kasa ir apdoroja dolomitinį akmenį, bet jau trečią vasarą iš eilės eksploatuojamame Petrašiūnų karjere įsikuria ir skulptorių dirbtuvės. Jose triūsiantys menininkai pora savaičių kuria skulptūras iš dolomito, o jų darbai visuomenei pristatomi Pakruojo šventės metu.
„Norime žmonėms parodyti, kad dolomitas yra naudojamas ne tik keliams tiesti – menininkų rankose jis tampa puikia medžiaga skulptūroms kurti, o kartu ir Pakruojo kraštui puošti“, – sako M. Gudas.
Šiemetis skulptorių simpoziumas „Akmens dialogai“ dolomito karjeruose prasidės rugpjūčio 7 d. ir jau bus tarptautinis – kartu su Lietuvos menininkais darbuosis ir jų kolegos latviai. Kūrybiniame procese planuoja dalyvauti devyni skulptoriai: Arvydas Ališanka, Stasys Juraška, Jonas Gencevičius, Asta Vasiliauskaitė, Valius Remeika, Alina Petkune ir Dmitrijus Volkovas iš Daugpilio bei Rūta Patmalniece iš Rygos ir simpoziumo kuratorė Aušra Jasiukevičiūtė.
Simpoziumo dalyviai šiemet kurs tema „Pasakojimai apie Pakruojį“. Tai nėra jų kūrybinės raiškos apribojimas, tai – tik gairė į kūrinį įpinti Pakruojo krašto išskirtinumo elementus. Juolab, kad simpoziume kuriantys skulptoriai turi galimybę ir pažinti šį kraštą: atokvėpio akimirkomis jie keliauja po Pakruojo rajono miestelius, aplanko bendruomenes, susitinka su įdomiais žmonėmis.
Žingeidūs žiūrovai savo ruožtu taip pat gali atvykti į karjere įrengtas skulptorių dirbtuves ir iš arti pamatyti čia vykstantį kūrybinį procesą. Kadangi jis vyksta gamybinėje įmonės teritorijoje, pašalinių asmenų lankymasis yra pakankamai kontroliuojamas, bet tikrai prieinamas kiekvienam besidominčiam. Šiemet apsilankyti karjeruose įsikūrusiose menininkų dirbtuvėse žiūrovai galės rugpjūčio 16 d. (penktadienį) nuo 14 iki 18 val. ir rugpjūčio 17 d. (šeštadienį) nuo 11 iki 16 val.
Ankstesniais metais vykusių simpoziumų metu norinčiųjų aplankyti netradicinėje aplinkoje kuriančius skulptorius buvo išties nemažai: lankytojai džiaugėsi patyrę labai stiprių įspūdžių. Žinoma, jų nestokoja ir patys kūrėjai, kuriems galimybė kurti iš dolomito veikiančiame akmens karjere tampa papildoma paskata dalyvauti simpoziume.
„Daugelis žmonių nė neįsivaizduoja, kaip atrodo akmens karjeras. Pamačius jį iš arti ne vienam susidaro įspūdis, kad pateko į kitą planetą“, – pasakojo AB „Dolomitas“ vadovas.
Organizatoriai neabejoja, kad lankytojų skulptoriai sulauks ir šiemet: dolomito karjeruose vykstantis skulptorių simpoziumas jau tampa išskirtiniu Pakruojo krašto kultūriniu reiškiniu.
Idėja rengti iš dolomito kuriančių profesionalių skulptorių simpoziumus gimė prieš trejus metus Pakruojo rajono savivaldybės atstovams kartu su meno, kultūros žmonėmis svarstant, kaip įamžinti garsaus kraštiečio, Pakruojyje gimusio dailininko, animacijos ir lėlių teatro pradininko Stasio Ušinsko atminimą.
„Diskusija išsiplėtė: pradėjome diskutuoti apie Pakruojo unikalumą, svarstyti, kuo jis gali būti įdomus, patrauklus. Nuskambėjo siūlymas atverti lankytojams dolomito karjerus, organizuoti juose renginius“, – pasakojo Pakruojo rajono savivaldybės Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Renata Budrienė.
Diskusijoje gimę sumanymai buvo pradėti greitai realizuoti – Petrašiūnų karjere surengtas ir pirmasis skulptorių pleneras „Akmens dialogai“, ir jį vainikuojantis Pakruojo šventės koncertas karjero dugne. Taip gimė nauja kultūrinė tradicija, remiama Lietuvos kutūros tarybos.
Ji skaičiuoja jau trečius savo gyvavimo metus ir neabejotinai turės tęsinį: pakruojiečių planuose – turistinis maršrutas „Akmentakiai Pakruojyje“.
Skulptūrą „Akmentakiai“ pirmojo simpoziumo metu sukūrė jo koordinatorius Algirdas Kuzma ir šis žodis idealiai tiko maršruto, kuriuo keliaujant bus galima apžiūrėti simpoziumų metu sukurtas skulptūras, pavadinimui. Pažintį su skulptūromis palengvins specialiai sukurtas žemėlapis, kuriame bus ir trumpi skulptūrų bei jų autorių pristatymai.
Perspektyvoje dar vienu išskirtiniu traukos objektu Pakruojyje turėtų tapti ir šiuo metu eksploatuojamas daugiau kaip 600 hektarų plotą užimantis Petrašiūnų karjeras. Jau dabar jo teritorijoje vykdomi ir rekultivavimo darbai, o pasibaigus eksploatavimo laikui čia atsiras didžiausias dirbtinis ežeras su salomis, pasivaikščiojimo takais, apgyvendinimo nameliais.
„Tai pagyvins mūsų lygumų kraštą“, – neabejoja šiemet 60-metį mininčios AB „Dolomitas“ generalinis direktorius M. Gudas.