Kovo pabaigoje Stasio Eidrigevičiaus menų centre darbą pradėjo menininkė, parodų kuratorė Lina Albrikienė. Nuo 2009 metų savo kūrybą eksponavusi įvairiose tarptautinėse parodose, 2020-aisiais ji nusprendė įsitraukti į kuratorinę veiklą.
„Menininkės karjerą pradėjau 2002 metais, įstojusi į Vilniaus dailės akademiją. Ten baigiau bakalauro ir magistro studijas, įgijau audiovizualinio meno profesiją. Po studijų dalyvavau tarptautinėse parodose ir menininkų, kuratorių rezidencijose užsienyje. Taip pat įgijau ir edukacinio darbo patirties – dirbau Vilniaus dizaino kolegijoje, Fotografijos katedros vedėja ir dėstytoja. Tačiau 2020-ųjų pabaigoje nusprendžiau išbandyti save kitoje kūrybos pusėje – kaip parodų kuratorė“, – pasakoja L. Albrikienė.
Ji kuratorės darbo ėmėsi Radvilų rūmų dailės muziejuje. „Per metus įgyvendinau dvi parodas, pristatydama personalinę italų menininko, reziduojančio Vienoje, parodą „Muziejus performanse“ bei grupinę parodą su Austrijoje gyvenančiais menininkais „Apeiron. – Kodėl dabar austrai? – Austrų ekspedicija 2021“.
Sužavėjo S. Eidrigevičiaus kūryba
Ji prisipažįsta, kad mintis teikti savo kandidatūrą į SEMC parodų kuratorės poziciją nebuvo spontaniška, prireikė laiko apmąstyti ir pagalvoti apie ateities planus. Pasak L. Albrikienės, pradėjusi ruoštis kuratorių konkursui, ji atrado menininko S. Eidrigevičiaus kūrybos unikalumą ir žavesį.
Santykis su kūrėju
Konkurso metu atrinkti kandidatai bendravo ne tik su komisijos nariais, bet kartu ir su menininku S. Eidrigevičiumi. Prisimindama šį pokalbį, L. Albrikienė džiaugiasi, kad nuo pat pirmų akimirkų jiems pavyko užmegzti malonų ryšį. Balandį parodų kuratorė lankėsi Varšuvoje, kur gyvai susipažino su menininku, jo kūryba bei aptarė SEMC pirmosios parodos koncepciją ir viziją.
SEMC atidarymas
Parodų kuratorė atskleidžia, kad SEMC lankytojams bus pristatyta ir įvairiapusė menininko S. Eidrigevičiaus kūryba, kuriai bus dedikuoti visi muziejaus ekspozicijai skirti aukštai. Vėliau kūriniai bus keičiami, nuolatinė Stasio Eidrigevičiaus kūrybos paroda bus eksponuojama trečiajame aukšte, o ketvirtas aukštas bus skirtas Lietuvos ir užsienio menininkų kūrinių ekspozicijoms.
„SEMC lankytojai išvys įvairias Stasio kūrybines raiškas. Siekiame parodyti didžiąją dalį jo kūrybos spektro. Šiuo metu dirbame prie parodos koncepcijos ir ieškome jungties tarp dviejų parodai skirtų aukštų. Mūsų užduotis – sukurti tokią koncepciją, kad nuolatinė paroda, kuri liks trečiajame aukšte, organiškai susijungtų su ketvirtojo aukšto ekspozicija ir, šią išinstaliavus, „nesugriūtų“ nuolatinės parodos estetika. Svarbu pabrėžti, jog mes nesiekiame sukurti retrospektyvinės Stasio kūrinių ekspozicijos. Šiuo etapu įtrauksime dalį jo kūrinių iš SEMC kolekcijos bei papildomai atsivešime menininko naujausius kūrinius iš Varšuvos. Nuolatinė paroda metų bėgyje bus dalinai keičiama ir papildoma naujais kūriniais“, – kalba L. Albrikienė.
Pasak SEMC parodų kuratorės, paraleliai taip pat yra ruošiamas projektas, skirtas S. Eidrigevičiaus kūrybos sklaidai Lietuvoje.
„Planuojame parengti mobilią iliustracijų parodą su specialiai joms sukurtais ekspoziciniais stendais, kuri jau nuo rugsėjo keliaus po įvairius mūsų šalies miestus. Šiuo metu jau vystome ir bendradarbiavimą su užsienio partneriais Baltijos ir Skandinavijos šalyse bei Vakarų Europoje. Mūsų vizija yra labai veržli ir perspektyvi. Tikime, jog Stasio Eidrigevičiaus menų centras bus daug žadantis daugiafunkcinis muziejus, pristatantis ne tik šiuolaikinio ir modernaus meno parodas, edukacines veiklas, bet ir eksperimentinio kino bei video meno peržiūras meno centre esančioje kino salėje“, – apie ateities planus pasakoja L. Albrikienė.