Seni skaitliukai, proprosenelės laikrodis, vaikiška lovelė, durų stakta su vis dar spynoje esančiais raktais, šeimininkės lovos atlošas, durys ir langai, kilimas… Visos nuolaužos mena du gyvenamuosius namus, kuriuos 2023 m. kovo 9 d., apie 4 val. ryto, Lvivo srities Zoločiovo rajone, Velyka Vilšanicos kaime sunaikino rusų raketos. Žuvusių tėvų namų nuolaužas, kurios buvo panaudotos inkilams sukurti, perdavė jų vaikai. Tvarkant savo vaikystės namus jie papasakojo apie kiekvieną daiktą, jo lokaciją namuose. Nukritus raketoms žuvo penki žmonės, dar du buvo sužeisti.
Iš Ukrainos nuolaužas atvežęs Aurimas pasakoja, kad kelionė jį stipriai paveikė. „Išgirdus ukrainiečių patirtis ir istorijas užplūdo sunkūs jausmai. Emociškai tai viena stipriausių patirčių, nes tik per patirtis ir žmonių pasakojimus pamatai koks siaubingas, stingdantis tautą ir griaunantis gyvenimus yra karas,“ – pasakojo kūrybininkas Aurimo Kadzevičius.
„Čia radome griuvėsius tvarkančius artimuosius ir giminaičius, tarp jų ir Olią, su kuria susipažinome artimiau. Jos abu tėvai žuvo čia. Labai jautėsi, kiek ji patyrė siaubo ir skausmo. Nenustojo pasakoti, kad šita lenta yra nuo mamos lovos, o šitos sulūžusios durys vedė į virtuvę, o čia koklis nuo pečiaus… Po kelių valandų praleistų besikapstant ir kraunant medžiagas atsisveikinome su artimaisiais. Atsisveikinant Olia apkabino mane ir pasakė: dabar važiuok namo ir apkabink savo tėvus, kol dar turi juos“, – prisimena Aurimas.
„Atgimimo inkilai“ – tai funkciniai inkilai, sukurti su mintimi, kad nuolaužos gali atgimti iš naujo ir kviesti vilčiai. Inkilų kūrėjai teigia, kad projekto idėja kilo per vieną iš kūrybinių sesijų prieš Velykas. Tuo metu natūraliai atgimstanti ir bundanti gamta įkvėpė susimąstyti, kad Ukrainai reikia pagalbos atgimti po sunkių laikų – ji viena to padaryti nepajėgs. Inkilo forma gimė natūraliai, galvojant apie grįžtančius paukščius ir pavasarį bei laikinų namų simbolizmą.
Menininkė Jolita Vaitkutė teigia susigraudinusi, kai kitą dieną po nuolaužų iškrovimo jos studijoje tvyrojo tų sunaikintų namų kvapas. „Pirmiausia, kai pamačiau nuolaužas, visas apžiūrėjau ir pradėjau rinkti į tam tikras mozaikas, spalviškai ir rinkdamasi medžiagas, kurios tiktų statyti inkilus. Po to nuolaužų rinkinius nuvežėme į Meno Kalvę, kur meistras Aleksandras išpildė mūsų viziją savo rankomis. Labai norėjome, kad inkilai būtų funkciniai ir jei ne šiais, tai kitais metais juose apsigyventų paukščiai“, – pridūrė J. Vaitkutė.
Birželio 26 d., prie Ukrainos paramos itin aktyviai prisidedantis muzikantas Andrius Mamontovas savo Facebook paskyroje jau paskelbė pirmąjį virtualų aukcioną, kuriame parduodamas vienas iš septynių inkilų – jame galima dalyvauti jau dabar. Antrąjį aukcioną šiandien (birželio 27 d.) paskelbs socialinė aktyvistė ir reklamos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė. Birželio 28 d. trečiąjį aukcioną skelbs rašytoja Akvilė Kavaliauskaitė, birželio 29 d. žurnalistas Rytis Zemkauskas, 30 d. – visuomenininkas Andrius Tapinas, liepos 3 d. aukciono estafetę perims žurnalistas Marius Laurinavičius, o paskutinį, septintąjį inkilą, liepos 4 d. paskelbs visuomenininkas Justas Gavėnas.
Aukcionuose parduodamus inkilus galima apžiūrėti atviroje parodoje MO muziejaus terasoje. Paroda vyks iki birželio 30 d.
Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo daug gerų žmonių, o taip pat Lvivo teatras ir jo direktorius Andrėjus Matsyakas, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Meno kalvė, pagalbą į Lietuvą atvykstantiems karo pabėgėliams teikianti organizacija „Stiprūs kartu“ ir MO muziejus.