Literatūros ir meno grandai
Festivalis prasidės nuo Jono Meko knygos „Grožio blyksniai. Trumpos gyvenimo istorijos“ pristatymo. Knygoje pateikta meistriškai parašyta kūrėjo autobiografija, kurioje J. Mekas, pasitelkdamas neįtikėtinus ir įstabius sutiktų žmonių gyvenimo fragmentus, pasakoja apie save. Apie nuoširdžią, linksmą ir įkvepiančią knygą kalbėsis gyvasis klasikas Tomas Venclova ir menotyrininkė, poetė Laima Kreivytė.
Savo knygos pristatyme „12 ESĖ ir A. A. BIBLIOTEKA“ pasirodys retai viešumoje matomas, daugelio pasiilgtas Nacionalinės premijos laureatas, poetas ir dailėtyrininkas Alfonsas Andriuškevičius. Pasak rašytojos Giedros Radvilavičiūtės: „Kai bandau apibrėžti A. Andriuškevičiaus stiliaus išskirtinumą, sekasi sunkiai. Tačiau pakanka perskaityti bet kurios esė keletą sakinių, kad šį autorių atpažintum...“
Taip pat bus galimybė sutikti ir kitą Nacionalinės premijos laureatą, poetą Donaldą Kajoką, kuris pristatys savo dienoraščius „Leistinas privatumas“, rašytus 1979–1990 m. Intymiame tekste atskleidžiamas rašytojo kūrybinio kelio apibendrinimas, tuometis kultūrinio gyvenimo skerspjūvis, pastebėjimai, kasdienybės užrašai.
Penktadienį vyks rugsėjį mus palikusio poeto, eseisto Rolando Rastausko vakaras. Paminėjimą rengia knygynas „Eureka!“, su kuriuo R. Rastauską siejo 20 metų draugystė, taip pat jis buvo ir knygyno Krikštatėvis, nes sugalvojo knygynui šį pavadinimą. Vakaro ašis bus poezijos stalelis, kurį knygyne sudėliojo RoRa – aistringas poezijos skaitytojas bei vertėjas. Tad vakaro metu išgirsime nemažai jo mėgstamos poezijos, prisiminimų ir dainų. Knygyno vadovė Eurika Stogevičienė prisimins, kaip RoRa „atvedė“ Mariną Abramovič į Lietuvą. Poetė Agnė Žagrakalytė pakvies persikelti į Belgiją, kur miestų tyrinėtojas, klajūnas RoRa mėgdavo lankytis, ir papasakos apie sidabrines kulkeles iš kišenių, rankinukus iš blusturgių, auskarus ir netgi apie Briuselio sušius – šis vakaras turėtų padėti geriau jį pažinti.
Kūnai ir malonumai
Festivalis pasibaigs dviejų įdomių, bet labai skirtingų poetų knygų pristatymu – Austėjos Jakas debiutinės poezijos knygos „Mėlynieji malonumai“ ir Tomo Petrulio poetinės prozos knygos „Daikto kūnas“. Autorius kalbins literatūros kritikė, rašytoja Virginija Kulvinskaitė. Tomas Petrulis, baigęs istorijos (medievistikos) bakalaurą ir religijos studijų magistrą, dirbo archyvuose, rankraštynuose ir muziejuose. Anksčiau išleistos dvi kritikų dėmesio sulaukusios jo poezijos knygos pateko į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto sudaromą Kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, „Triukšmo gyvatė“ įtraukta į „Metų knygos“ rinkimų penketuką. „Daikto kūnas“ – naujausia autoriaus poetinės prozos knyga. Austėja Jakas – menininkė, keliautoja. Baigė grafinio dizaino studijas Vilniuje. Šiuo metu gyvena ir kuria Austrijoje. „Mėlynieji malonumai“ – pirmoji nemažai dėmesio sulaukusi autorės knyga.
Į ką dar atkreipti dėmesį?
Festivalio organizatoriai siūlo atkreipti dėmesį į tokias knygas, kaip Georgio Gospodinovo naujausią romaną „Laiko slėptuvė“, pelniusį lietuvių skaitytojams jau pažįstamam autoriui prestižinį „The International Booker“ prizą. Taip pat išgirsti apie literatūros klasikės Clarice Lispector knygą „Aistra pagal G. H.“, kurioje autorė kedena uždraustą gyvenimo audinį: leidžiasi į epifanišką savistabą keldama tapatybės, sužmoginto gyvenimo ir jausmų prasmės klausimus. „Paviljono“ knygų savaitgalyje vyks literatūros gurmanų lauktas ir meistriškai Vido Morkūno išverstas Cormaco McCarthy knygos „Kraujo meridianas“ aptarimas. Taip pat reikėtų nepraleisti pro akis danų autorės Solvej Balle septologijos „Apie tūrio apskaičiavimą“ pirmos dalies aptarimo, kuriame dalyvaus ir knygos vertėja, rašytoja Ieva Toleikytė. Ji pirmoji socialiniuose tinkluose pasidalino šiuo įstabios danų autorės atradimu, tad leidyklai neliko nieko kito, kaip tik ją kuo greičiau išleisti.
Po intensyvių knygų pristatymų penktadienį organizatoriai kviečia pamatyti jaunojo reperio Pijaus Opera pasirodymą. Šeštadienį leidyklos „Kitos knygos“ dvidešimtmečio proga bus pristatoma solidi Charleso Bukowskio biografinė knyga, o po to vyks ir rigolo vakarėlis. Kaip rašė Gertrude Stein: „Visiems nurodyta parašyti eilėraščių ir dainų ir viskas turi būti labai rigolo – tai Monmartre mėgstamas žodis, reiškiantis pokštų kupiną pasilinksminimą.“ Netikėtą šou atliks poetės ir muzikantai, bus tortas ir šampano, o vėliau – Bukowskio įkvėpta diskoteka.
„Paviljono“ knygų savaitgalis vyks lapkričio 29 d. – gruodžio 1 d. kultūros klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B, Vilnius). Visi renginiai – nemokami.
Partneriai: Kultūros klubas „Paviljonas“, „Kiras“, knygynas „Eureka!“, „Apostrofa“, „Aukso žuvys“, „Baziliskas“, „Hubris“, „Juodas šuo“, „Kitos knygos“, „Lapas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Odilė“, „Phi knygos“ ir „Rara“.