Turi retų eksponatų
Yra žinoma, kad Lietuvoje eglių puošimo tradicija paplito XIX a. pab.–XX a. pr. Pirmiausia, anot muziejininkų, jos pasiekė dvarus ir miestiečių namus, trečiajame dešimtmetyje pradėtos puošti mokyklose, o į kaimus ši tradicija atėjo tik XX a. 4 dešimtmetį.
Kalėdinių žaislų ir atvirukų parodoje „Kalėdų eglei sužibus“ Šiaulių „Aušros“ muziejuje, anot B. Lukošiūtės, galima išvysti itin retų eksponatų.
Patys seniausi ir įdomiausi, tęsė pašnekovė, karo metais Vokietijoje pagaminti rankų darbo žaisliukai.
„Unikalūs, vienetiniai, suverti iš stiklo karoliukų, vamzdelių – sunku būtų tokių pačių surasti. Didžioji dalis, kaip minėjau, rodoma XX a. 7–9 dešimtmečio, sovietinio laiko žaisliukai, Lietuvoje įsigyti, mūsų muziejininkų sunešti iš savo archyvų. Ruošdamiesi parodai kreipėmės į visuomenę, gal kas asmeniniuose archyvuose turi žaisliukų, kuriuos galėtų padovanoti. Praėjusią savaitę nudžiugino joniškietė Kristina Grigaliūnaitė, padovanojusi 170 įvairių, nematytų žaisliukų, XX a. 6–10 dešimtmečio. Rinkiniai pasipildė“, – pasidžiaugė pašnekovė, pridūrusi, kad tikimasi iki parodos pabaigos sulaukti ir daugiau žaisliukų, kurie taps muziejiniais eksponatais.
Pirmieji bumbulai – su švinu
Kaip tarpukario Lietuvoje buvo puošiamos eglutės, iš to, kiek muziejuje surinkta žaisliukų, B. Lukošiūtė svarstė, būtų sunku spręsti.
„Dauguma žaisliukų – stikliniai, greičiausiai pagaminti Vokietijoje. Tarpukario Lietuvoje stiklinių žaisliukų negamino, todėl vyrauja įvežtiniai. Vokietija yra stiklo žaisliukų gamybos pradininkė, tačiau pirmieji bumbulai XIX a. pr. – dideli, sunkūs, viduje papurkšti švinu, kad blizgėtų, galbūt net kažkiek kenksmingi sveikatai. Vėliau, kai technologijos ištobulėjo, jie buvo lengvesni“, – pažymėjo ji.
Iš Vakarų Europos atėjusi eglutės puošimo mada, anot muziejininkės, ne iškart įsigaliojo visoje Lietuvoje – pradžioje tik dvaruose.
Senesni žaisliukai turi savo istorijas
Atkeliavus iki šiandienos, muziejininkė atkreipė dėmesį, kad XXI a. tikro stiklo papuošalų sumažėjo, atsirado plastikinių puošmenų. Visgi, anot jos, labiausiai dabar įdomūs stikliniai žaisliukai: „Rankų darbo pridėta, daug kam primena jaunystę, vaikystę, į juos malonu pažiūrėti.“
Paprašyta palyginti, kokiu laikotarpiu buvę mažiau dirbtinumo, B. Lukošiūtė sakė, kad palyginti būtų sudėtinga, vis dėlto, jos manymu, patys mieliausi papuošimai yra tie, kuriuos pats pasidarai.
„Ypač, jeigu tai rankų darbo puošmenos. Eglutės būdavo puošiamos netgi iškeptais iš kūčiukų tešlos įvairiais figūriniais papuošimais, juos vėliau mielai suvalgydavo – ką pats pasidarai – visada mieliau“, – sakė pašnekovė.
B. Lukošiūtė nė kiek neabejoja, kad šventiška nuotaika priklauso nuo paties žmogaus, nuo to, kaip jis jaučiasi.
Sovietmečiu kurti meno kūriniai menkai tebevertinami, o kaip yra su to meto kalėdiniais žaisliukais – kokia jų vertė?
Naujametinis atvirukas iš Šveicarijos rašytojai Gabrielei Petkevičaitei
Parodą „Kalėdų eglei sužibus“ Šiaulių „Aušros“ muziejuje užbaigia šio šimtmečio kalėdiniai atvirukai.
„Kiekvienais metais muziejus išleidžia kalėdinį atviruką, kurį siunčia savo draugams, kolegoms, pažįstamiems. Tarp eksponatų – muziejaus įkūrėjo Pelikso Bugailiškio (1883–1965) naujametinis sveikinimas „Aušros“ muziejininkams, siųstas 1962-aisiais. P. Bugailiškis tuo metu jau gyveno Vilniuje, atsiuntė tokį atviruką su gražiu palinkėjimu. Jis linkėjo, kad muziejinė dirva, kuri dažnai ir įšalusi „būtų visada rūpestingai ir sėkmingai plėšiama ir purenama, kad ji vis geriau ir geriau derėtų ir gražesnių vaisių turėtų“. Pacitavau įrašą, jis mus jaudina, nes „Aušros“ muziejus Kovo 11-ąją (dviguba šventė mums) minės šimtmetį. Palinkėjimas muziejininkams, ir kartu visiems, kas aplankys parodą: kad kiekvienais metais būtų gražesnių vaisių, įvairiomis prasmėmis!“, – šventiniu palinkėjimu dalijosi B. Lukošiūtė.
Paroda „Kalėdų eglei sužibus“ Šiaulių „Aušros“ muziejuje (Vytauto g. 89) veiks iki 2023 m. sausio 8 d. Parodoje įrengtoje šventinėje erdvėje lankytojai kviečiami nusifotografuoti prie eglutės, susikurti kalėdinę fotografiją, kurią bus galima išsiųsti kaip atvirutę, pasveikinti savo artimuosius.