„Ketverius metus rašiusi ir vis perrašinėjusi naująjį romaną, įstrigau. Supratau, kad šiai knygai, kurioje kalbu apie vienos technologijos pokytį kita, reikia kažkokio neįprasto būdo išvysti dienos šviesą. Matydama kaip technologijos keičia kūrybos pasaulį, supratau, kad ne tik romano turinys, bet ir visas knygos gimimas turi įkūnyti šį pokytį. Taip gimė šio NFT performanso, kūrybos proceso atvėrimo, idėja. Parodyti nebaigtą knygą yra didžiausias mano kaip kūrėjos košmaras, kartu – būtinas žingsnis šiai knygai pabaigti“, – sako M. Budinaitė.

M. Budinaitės NFT yra unikalus kūrybos proceso momentas, užfiksuotas šeštajame naujos knygos juodraštyje. NFT kūriniu paverstas rankraštinis knygos tekstas ir ant jo matomi kritikės ranka rašyti komentarai – tai tarsi autorės ir pirmosios skaitytojos, profesorės dramaturgės Gabrielės Labanauskaitės, pokalbis. Kartu tai – vienintelė būsimos knygos versija, kuri tokia niekada ir niekur nepasirodys.

Rašytoja šį NFT vadina performansu ir sako, kad atiduodama nebaigtą kūrinį kitam žmogui, būsimajam NFT savininkui, ji ryžtasi itin jautriai patirčiai – susitaikymui su bet kokia žmogaus, įsigysiančio šį kūrinį, valia. Kadangi NFT įsigijęs žmogus turės išskirtinę galimybę „svečio teisėmis“ atsidurti romane, tai naujasis kūrinio savininkas neišvengiamai įtakos kūrėją ir tai, kokia bus galutinė knyga.

Būsimasis M. Budinaitės romanas yra apie dabarties tapimą praeitimi. Romane ilgus metus svarbiausiu ūkio varikliu buvusį arklį, pakeičia technologija – traktorius. Knygoje pinasi jų gyvenimai ir egzistencija. Tai – praeities ir ateities dialogas, pokalbis tarp gamtos ir technologijų, diskusija tarp racionalaus proto ir jausmų.

„Šis NFT projektas – mano manifestas, žymintis analogišką pokytį. Knyga, kurios kūrybos proceso dalis tampa NFT objektu, keičia savo kūną taip, kaip knygoje arklio kūną pakeičia šalta metalo technologija. Ateitis apsprendžia praeitį – šio NFT projekto sėkmė nulems, ar pasaulį išvys tradicinė, popierinė knygos versija, kaip mano duoklė ir pagarbos aktas praeičiai“, – pasakoja M. Budinaitė.

Pirmąjį kolekcinį rašytojos M. Budinaitės vienetą, būsimosios knygos rankraščio NFT, galima įsigyti NFT platformoje OpenSea. Nuoroda taip pat pasiekiama per autorės interneto svetainę www.monikabu.com.

Rašytoja Monika Budinaitė jau yra išleidusi keturis romanus, yra pirmoji Lietuvoje kūrėja, publikavusi novelę, išverstą į emoji kalbą. Kūryboje ji nevengia aštrių temų, psichologinio pobūdžio tekstais piešia šiuolaikinės visuomenės paveikslą. Autorė domisi konceptualiu menu, naujomis technologijomis, dirbtiniu intelektu. Kūrėja yra blockchain entuziastė, žengia pirmuosius žingsnius į kripto pasaulį, domisi movement kultūra, praktikuoja judesį.

NFT (angl. non-fungible tokens) sąvoka žymi blockchain technologijos pagrindu sukurtą sertifikatą, patvirtinantį tam tikro skaitmeninio vieneto (dažnu atveju – meno kūrinio) autentiškumą bei savininkystę. Naudojant atviro kodo elementus, užšifravus ir token‘u pavertus išmaniąją sutartį, sukuriamas NFT, kuris leidžia patvirtinti skaitmeninio dokumento autentiškumą bei jo nuosavybės apsaugą. Šiuo metu NFT technologija itin sparčiai populiarėja meno pasaulyje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją