Pirmą kartą pristatytas 2013 m. Kremso festivalyje „Kontraste“, „Vertikalus kinas“ yra olandų kuratorių kolektyvo „Sonic Acts“ inicijuotas projektas. Žinomi eksperimentinio kino kūrėjai ir vizualiųjų menų atstovai buvo pakviesti sukurti dešimt audiovizualinių kūrinių specialiai sukurtam 90 laipsnių kampu pasuktam 35mm juostos projektoriui, eksponuojamų 10 m aukščio monolitiniame ekrane.

Taip gimė įspūdinga abstrakčių filmų, formalių eksperimentų, rastos filmuotos medžiagos, chemiškai apdorotų juostų ir gyvų lazerių šou kolekcija. Po pasaulinės premjeros projektas buvo pristatytas prestižiniuose festivaliuose, muziejuose ir kitose kultūros erdvėse visame pasaulyje, tapdamas vienu garsiausiai nuskambėjusių pastarojo dešimtmečio eksperimentinio kino įvykių. Šiemet, papildytas dar keturiais kūriniais, jis pristatomas ir Vilniuje.

Iššūkis vizualiajam formatui

Pastaruoju metu vis dažniau diskutuojama apie technologijų ir medijų įtaką kinui. Jo tradicinės formos keliasi į televiziją, avangardiniai ir eksperimentiniai kūriniai keliauja į meno galerijas, kino istoriją ir dabartį galima sekti namų kino platformose. Keičiasi ne tik vartojimo įpročiai, bet ir įprastas ekrano formatas – mobiliaisiais įrenginiais užfiksuoti vertikalūs vaizdai vis dažniau kelia pavojų horizontaliajam formatui. Reaguojant į šiuos procesus ir nuotaikas, „Scanoramos“ lankytojai prieš festivalį kviečiami apmąstyti įprastą kino seanso patirtį ir kino raidos slinktis.  

Projekto seansai įvyks kultūros ir meno erdvėje „Kablys“, atversiančioje naujus kino ir erdvės kontekstus. 1957 m. pagal standartinį projektą iškilę tuometiniai Geležinkeliečių kultūros rūmai su 1994 m. primontuotu skulptoriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Mindaugo Navako kūriniu „Kablys“ gyvai ir ironiškai apmąsto santykį su istoriniu ir kultūriniu paveldu – pastato fasade susiduria pompastiška sovietinio socialinio realizmo architektūra ir laisvą mintį liudijanti XX a. pabaigos skulptūros kalba.

Skulptūra „Kablys“ atvėrė erdvę ir amžių sandūroje intensyviai vykusioms naujoms meninių bei kultūrinių formų paieškoms – minint jos trisdešimtąjį gimtadienį, šiuos procesus nuosekliai pratęs ir „Vertikalus kinas“.

Šiais metais Europos kino festivalis „Scanorama“ vyks lapkričio 7–21 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje ir Visagine. Daugiau informacijos – festivalio interneto svetainėje scanorama.lt. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją