Kasmet muziejai atveria duris lankytojams neįprastu metu ir išnaudoja šį laiką kurti ryšį su bendruomenėmis, įtraukia į muziejų veiklas. Lietuva Europos muziejų naktyje sėkmingai dalyvauja 19-ąjį kartą ir pritraukia didžiulius būrius lankytojų muziejuose ir kitose kultūros įstaigose.
„Gražus sutapimas, jog šiemet Europos muziejų naktis vyks Tarptautinę muziejų dieną. Tarptautinės muziejų tarybos ICOM pasiūlyta 2024-ųjų metų tema ir šūkis visiems metams „Muziejai – mokymuisi ir tyrinėjimui“ puikiai atskleidžia sparčiai besikeičiančią muziejaus sampratą šiuolaikiniame pasaulyje, kuomet nuo saugojimo pereinama prie aktyvaus ryšio su bendruomene. To siekiama per įtraukiančią edukacinę veiklą, patrauklią komunikaciją. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia – Muziejų nakties renginiai yra unikalūs savo turiniu, stebina netradicine aplinka, todėl tikrai verta pasidomėti programa ir sudalyvauti daugelio jau pamėgtame kasmetiniame renginyje“, – pranešime žiniasklaidai teigia Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Marius Pečiulis.
Programoje – daugybė renginių
Europos muziejų nakties internetiniame puslapyje skelbiamoje programoje galima atrasti daugiau nei šimtą renginių. Lietuvos muziejai kvies į performansus, instaliacijas, spektaklius, parodas, ekskursijas, edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, koncertus, kitus netradicinius renginius.
Anykščiuose atgims vienas seniausių mūrinių miesto pastatų – Anykščių šv. Mato bažnyčios sandėlyje bus pristatyta istorinė ekspozicija, o Mažeikių muziejus pakvies į naują nuolatinę interaktyvią ekspoziciją „Naftos kelias“. Vilniuje vyks aktorės, tarpdisciplininio meno kūrėjos Kristinos Švenčionytės performansas pagal britų karo korespondentės Christinos Lamb knygą „Mūsų kūnai – jų karo laukas“, o Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune primins, kokie svarbūs Lietuvai yra 2024 metai ir kaip nelengva sudominti žmones bei išlaikyti jų dėmesį net trejiems rinkimams. Sporto muziejus Kaune kvies susipažinti su Lietuvos sporto ir cirko istorija, visą vakarą lankytojų lauks aktyvūs sporto žaidimai (futbolas, krepšinis, stalo tenisas) ir lauko šachmatai muziejaus kiemelyje.
Šių metų muziejų naktis nusimato itin muzikali. Utenoje įvyks IV-asis šio regiono perkusijos ir džiazo festivalio „Utena Jazz“ atidarymas, Dangės upėje šalia laivo-muziejaus M52 „Sūduvis“ įvyks Karinių jūrų pajėgų orkestro koncertas, skirtas Lietuvos narystės NATO 20-mečiui, Lietuvos Jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre įvyks Klaipėdos kamerinio orkestro koncertas, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus kiemelyje įvyks grupių „Subtilus“ ir „Karčema“ koncertas, Alytaus Audiovizualiųjų menų centre koncertuos dainininkė Aistė Lasytė, o Vytauto Didžiojo karo muziejuje pasirodys Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. Didelį dėmesį muzikai ir šokiui skirs Tautinės muzikos muziejus Kaune: vyks folkloro ansamblių koncertas, kuriame dalyvaus Rumšiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Nedėja“, Kauno kultūros centro folkloro ansamblis „Gadula“, ansamblis „Kauno bandonija“ ir folkloro ansamblis „Saulėlio“.
Daugybę veiklų siūlys Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Lietuvos banko Pinigų muziejus, Kauno IX forto muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir jo padaliniai, Lietuvos nacionalinis muziejus ir jo padaliniai, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Muziejų nakčiai suvienija jėgas su festivaliu TAURAGĖ JAZZ, Šeimadieniu ir Gatvės muzikos diena tam, kad padovanotų miestui visą dieną truksiančią šventę.
„Akcijos tikslas – pakviesti visuomenę ateiti į muziejus ir susipažinti su čia veikiančiomis parodomis, ekspozicijomis, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose ir kituose renginiuose tokiu paros metu, kai paprastai muziejai neveikia. Akcijos metu stengiamasi įvairioms lankytojų grupėms kuo įtaigiau pristatyti muziejų rinkinius, teikiamas paslaugas, taip paskatinant visuomenę labiau domėtis įvairiapuse muziejų veikla, dažniau juose lankytis“, – sako ICOM Lietuva valdybos pirmininkė dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė.
Renginių programa skelbiama adresu muziejunaktis.lt. Visi Europos muziejų nakties renginiai yra nemokami. Į kai kuriuos renginius būtina išankstinė registracija, sąlygos skelbiamos kiekvieno renginio aprašyme. Lietuvoje Europos muziejų nakties renginių organizavimo veiklas kuruoja Tarptautinės muziejų tarybos ICOM Lietuvos nacionalinis komitetas ir Lietuvos muziejų asociacija.
Į ką verta atkreipti dėmesį?
Vilniuje:
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus (Vilniaus g. 41 D, įėjimas iš kiemo) kviečia į laisvą pasivaikščiojimą po naująsias atviras muziejaus saugyklas.
Po 16 metų trukusios rekonstrukcijos kovo viduryje atidarytos naujos Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus pastatų patalpos, kurias galima pasiekti per muziejaus kiemą. Muziejinės vertybės čia eksponuojamos atvirose saugyklose – didelę dalį eksponatų galima pamatyti vitrinose arba slankiojančių saugyklų spintų lentynose. Iš taip arti pamatyti Čiurlionio pianino ar kameros, analogiškos tai, su kuria filmavo Jonas Mekas, dar, matyt, neteko!
Patalpose – 7 saugyklos, parodų erdvės, skaitykla, šiuolaikiška multifunkcinė renginių salė, mažoji konferencijų salė, 9 modernūs muziejaus darbuotojų kabinetai, kavinės erdvė. Teatro, Didžiųjų muzikos instrumentų ir Muzikos, Kino kamerų ir Kino technikos saugyklose išvysite autentiškas vertybes.
19 val. muzikos ir originalumo entuziastų čia lauks susitikimas su „Lava Drops“ gitarų kūrėju Rapolu Gražiu – „Šiuolaikinių muzikos instrumentų kūrybos procesai“. „Lava Drops“ – išskirtinių muzikos instrumentų ženklo – kūrėjas Rapolas Gražys pristatys savo įdomiausias kūrybos patirtis. Pranešėjas kalbės apie inspiracijas bei įtaką, pasirenkant unikalias medžiagas muzikos instrumentui bei dizaino proceso svarbą kūryboje. Taip pat aptars garso bei vizualios išraiškos sintezę savo kūriniuose. Paskaitos metu su „Lava Drops“ instrumentu gros kompozitorius, gitaristas Robertas Semeniukas.
R. Gražys yra sulaukęs tarptautinio pripažinimo: jau du kartus yra laimėjęs „Red Dot“ produkto dizaino apdovanojimą, o pernai įvertintas taivaniečių „Golden Pin“ geriausio dizaino apdovanojimu. Rapolo kuriamos „Lava Drops“ gitaros yra pristatomos šiuolaikinio meno, muzikos ir inovacijų parodose, jos dažnai atsiranda privačiose kolekcijose. Šiomis unikaliomis gitaromis yra groję garsiausi muzikos pasaulio vardai: su Stingu koncertuojantis Dominicas Milleris, „Deep Purple“ gitaristas Steve`as Morse`as, 2008 m. ir 2010 m. geriausio akustine gitara grojančio gitaristo titulą pelnęs australas Tommy`is Emmanuelis, o specialiai Jackui White`ui buvo sukurta vienetinė „Lava Drops“ gitara.
Vilniuje Geležinkelių muziejuje lankytojų lauks ne tik įprasta ekspozicija, kurios lankymas šventės proga – nemokamas, bet ir unikalus, specialiai Geležinkelių muziejui sukurtas Gleb Divov kūrinys „Spalvinga kelionė“, kurio kūrimo procese pasitelktas ir dirbtinis intelektas.
„Geležinkelių muziejus plečia savo veiklos ribas – esame ne tik edukacinis, interaktyvus, moderniausias Baltijos šalyse geležinkelių muziejus, tačiau kryptingai į savo erdves įsileidžiame ir meną bei progresyvius kūrėjus. Šeštadienį vyksiantis žymaus lietuvių menininko Gleb Divov kūrinio pristatymas „Spalvinga kelionė“ pakvies į keliavimą bei traukinius pažvelgti kitaip, pro kūrybos ir šiuolaikinių technologijų prizmę“, – sako Geležinkelių muziejaus vadovas Povilas Germanavičius.
Gleb Divov yra iniciatyvų „Sound Changes the City“, „Culture/Innovation“ edukacinių programų kūrėjas ir vizionierius, „Spirit of Vilnius“ ir „ArtComTec“ edukacinių seminarų partneris, o taip pat Europos ir Lietuvos ArtTech/CultureTech pradininkas, pelnęs daugybę Europos Komisijos minėjimų bei Kultūros ministerijos pripažinimą Lietuvos ArtTech žemėlapyje. Menininko kūrinio pristatymas vyks 19 val., Vilniaus geležinkelio stotyje įsikūrusiame Geležinkelių muziejuje.
Gegužės 18 d. 19-24 val. Vilniaus muziejus ( Vokiečių g. 6) kviečia apsilankyti parodoje „Kaupti, saugoti, atskleisti. Muziejaus detektyvas“.
Muziejų naktį lankytojai kviečiami įveikti parodos galvosūkį – specialiai šiai progai ir parodai sukurtą žaidimą. Norint išspręsti užduotis prireiks ne tik gudrumo, bet ir detektyviško pastabumo. Tačiau verta stengtis, nes visas užduotis išnarpliojusių žaidėjų laukia prizai! Žaidimą galima žaisti tiek vienam, tiek su komanda, taigi visi parodos lankytojai kviečiami prisijungti. Žaidimui reikės išmaniojo telefono. Ar esate pasiruošę įveikti iššūkį ir atskleisti muziejaus paslaptis?
Gegužės 18 d., šeštadienį, 18:30 – 00:00 val. Energetikos ir technikos muziejus kviečia patirti muziejų naktį astronomijos tema. ETM Jus pasitiks su apžvalginėmis ekskursijomis po pirmąją Vilniaus miesto elektrine ir visai naujai atsidariusia paroda „Archimedas ir jo laikas“. Mažiesiems vyks edukacijos kosmoso tema. Vyresniuosius muziejus kvies gilinti astronomijos žinias 21:00 su Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto astrofizikė dr. Renata Minkevičiūte paskaitoje „Žvaigždžių amžius ir kaip jis nustatomas“ ir 22:00 Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininku, astrofiziku dr. Kastyčiu Zubovu paskaitoje „Proto brolių paieškos“.
20 val. Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10): aktorės, tarpdisciplininio meno kūrėjos Kristinos Švenčionytės performatyvūs britų karo korespondentės Christinos Lamb knygos „Mūsų kūnai – jų karo laukas“ skaitymai.
„Knyga nepaprastai skausminga ir tikra. Autentiškos istorijos griauna stereotipą, neva didvyriai išeina kariauti, o moterys tik rauda ir laukia jų sugrįžtant“, – sako Kristina. Anot jos, karas, nepriklausomai nuo lyties, veikia tiesiogiai ir žiauriai.
Performatyvius skaitymus ji skiria moterims, patyrusioms smurtą, kovojusioms ir nukentėjusioms per karą.
„Taip pat šiais skaitymais noriu pabrėžti, kad ne moterys kaltos, jei per karą neteko vaikų, negalėjo gimdyti ar pasirinko negimdyti. Noriu grąžinti kaltę tiems, kuriems ji priklauso“, – sako menininkė.
Kaune:
Gegužės 18 d., šeštadienį, nuo 18 val. iki 21 val. Lietuvos aviacijos muziejus (Veiverių g. 132) kviečia į interaktyvų renginį „Simuliatorių naktis“.
Muziejų naktį lankytojus šis muziejus kviečia patirti skrydį ir pasinerti į interaktyvias simuliatorių patirtis! Lietuvos aviacijos muziejaus lauko ekspozicijoje Jūsų lauks net trys skirtingi simuliatoriai, kuriuos galėsite išbandyti nemokamai – skrydžio su judančia platforma, parasparnio ir naujausią giroskopinį treniruoklius.
19.00 val. Lietuvos sporto muziejus (Muziejaus g. 7) kviečia į ekskursiją su muziejaus gidu.
Ekskursijos metu susipažinsite su cirko artistų dueto J. ir J. Ramanauskų surinkta vertinga kolekcija, kurią sudaro nuotraukos, reklaminiai plakatai, knygos, suvenyrai, parvežti iš gastrolių užsienyje ir kiti eksponatai. Jums gali kilti klausimas – kuo gi susijęs cirkas ir sportas? Ogi, gerokai daugiau, nei gali pasirodyti iš pirmojo žvilgsnio. Akrobatikos, gimnastikos ir kitų sportų elementų cirkas yra tiesiog pilnutėlis. Netgi tas pats J. Ramanauskas, jėgos žonglierius, akrobatas, gimnastas, dažnai pavadinamas Lietuvos cirko tėvu, prieš savo karjerą cirke dukart tapo Lietuvos sunkiosios atletikos čempionu!
Klaipėdoje:
Lietuvos jūrų muziejus (Smiltynės g. 2, laivas-muziejus M52 „Sudūvis“)
12.00 „Žemaitiškos ruoniukų vardynos“ - Baltijos pilkųjų ruoniukų-rastinukų vardų konkurso nugalėtojų apdovanojimai. Šiemet, minint Žemaičių rašto metus, atsigręžta į žemaičių tarmės lobyną.
15.00 „Minų medžioklė“ – edukacinis renginys, inscenizuota jūrinės minos paieškos operacija Dangės upėje. Toks renginys, imituojantis priešmininių laivų veiksmus tarnybos metu, Lietuvoje vyks pirmą kartą. Imitacinės minos ieškos povandeninis „Rov-tech“ dronas, o tiesioginį povandeninį vaizdą bus galima stebėti ekrane šalia laivo-muziejaus M52 ,,Sūduvis’’.
16 val. Lietuvos jūrų muziejus kviečia pasiklausyti koncerto šalia laivo-muziejaus M52 „Sūduvis“. Į „Sūduvio“ vėl sugrįžta klaipėdiečių itin pamėgti koncertai ant vandens. Lietuvos karinių jūrų pajėgų orkestras, vadovaujamas Egidijaus Mikniaus, šiam sezonui parengė naują programą, kurioje skambės NATO šalių muzikiniai kūriniai.
Renginio vieta: Dangės upėje šalia laivo-muziejaus M52 „Sūduvis“, Karališkoji Danės krantinė, šalia Pilies tilto.