„Per daugiau kaip trisdešimt nepriklausomybės metų visuomenę pažindinome su signatarų indėliu kuriant modernią Lietuvos valstybę, tą darome ir toliau, rengiame ekskursijas, susitikimus šia tema, tačiau visai nepelnytai per visą šį laiką mūsų dėmesio paraštėse liko moterys, kurių vaidmuo yra neįvertintas ir daugeliu atvejų nežinomas visuomenei. Tad šiųmetiniais renginiais Signatarų namuose išlaikome Vasario 16-osios tradicijas ir inspiruojame naujas, norėdami parodyti ir moterų svarbą kuriant Lietuvos valstybingumą“, – teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Tradiciškai po prof. V. Landsbergio kalbos Signatarų namus (nuo 15 iki 18 val.) bus galima lankyti nemokamai. Nemokamas Signatarų namų lankymas (taip pat nuo 15 iki 18 val.) šiemet dovanojamas ir vasario 17-ąją, kai minima Nacionalinė emancipacijos diena.

Vasario 16-osios minėjimui Signatarų namai parengė plačią kultūrinių renginių programą, kuri prasidės tuoj po valstybinės reikšmės visuomeninių renginių ir tęsis iki vidurvasario. Programoje ypatingas dėmesys skiriamas moterims, tarp jų ir Vasario 16-osios Akto signatarų žmonoms, aktyviai veikusioms laikotarpiu nuo lietuviškos spaudos draudimo iki valstybės nepriklausomybės paskelbimo 1918 m. bei jos įtvirtinimo kuriant tarpukario valstybę, ir šiuolaikinėms XXI amžiaus kūrėjoms, jų kūrybai ir asmeninei istorijai.

„Pats metas pradėti kalbėti ne tik apie mūsų valstybės kūrėjus tėvus, bet ir apie motinas. Mūsų modernaus valstybingumo pagrindus lygiai taip pat klojo ir moterys, ir vyrai, o tai yra tikra sėkmės istorija, apie kurią reikia kalbėti daugiau ir plačiau“, – teigia istorikas dr. Norbertas Černiauskas.

Viena pirmųjų Signatarų namų iniciatyvų – tai vasario 23 d. 18.30 val. startuosiantis projektas „Moterų portretai. Šiuolaikinių 20 kūrėjų vizualūs ir garsiniai istorijos pasakojimai“, organizuojamas glaudžiai bendradarbiaujant su festivaliu „Poetinis Druskininkų ruduo“. Šis renginių ciklas kvies lankytojus susitikti su įvairių kartų poetėmis, rašytojomis ir literatėmis, išgirsti jų pasakojimus ir panirti į vizualias ir kūrybines patirtis. Savo asmenine istorija, dokumentiniais kadrais ir kūryba dalinsis Violeta Palčinskaitė, Nijolė Daujotytė, Giedrė Kazlauskaitė, Jurgita Jasponytė, Vaiva Grainytė, Indrė Valantinaitė ir kitos kūrėjos. Įėjimas į renginį laisvas.

Vasario 20 d., sekmadienį, vyks pirmoji „Neišgalvotų istorijų valandėlė“, skirta vaikams. 5–9 metų vaikai kviečiami linksmai ir išradingai pažinti Lietuvos istoriją, šalies drąsuolius bei drąsuoles ir atrasti savąją drąsą, o gal net užslėptą talentą. Pirmojo susitikimo metu vaikai susipažins su Magdalena Avietėnaite, drąsuole, nuo priešų išgelbėjusia slaptas bylas ir Lietuvos aukso atsargas. Istorijas skaitys ir kūrybinius užsiėmimus ves gidė Ieva Bartasevičiūtė. Tuo tarpu tėveliai kviečiami laiką praleisti jaukioje „Eskedar Coffee Bar“ kavinėje ir pasimėgauti sodraus skonio kava iš Etiopijos. O pasibaigus istorijų valandėlei visa šeima galės įsigyti ir paskanauti gardėsių, papuoštų menininkės Radvilės Narbutaitės spalvingais piešiniais. Išgirsti įkvepiančių pasakojimų apie istorines asmenybes vaikai su tėvais bus kviečiami ir kovo mėnesį. Renginys nemokamas.

Vasario mėnesio antroje pusėje Signatarų namuose startuoja mobilioji aplikacija „Signoros“, kol kas veikianti tik „Android“ sistemoje. Naudodamiesi specialia programėle muziejaus lankytojai turės galimybę savarankiškai susipažinti su Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signatarų žmonų asmenybėmis. Papildytosios realybės programėlė suteiks lankytojams progą žiūrėti vaizdo įrašus, nuotraukas ir klausytis garsinių pasakojimų apie moteris, kurios buvo ne tik garsių vyrų žmonos, bet ir aktyvios visuomenininkės, žinomos tarpukario Lietuvos veikėjos. Gyvos ekskursijos šia tema Signatarų namuose numatytos kovo 12 ir 19 d.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją