„Neramūs laikai yra tinkamas metas mąstyti apie laiką ir mus jame: kokie buvome, kas esame, kaip keičiamės ir kokie norime būti“, – sako spektaklio choreografas, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Baleto skyriaus vadovas Martynas Rimeikis.

Libretą spektakliui kuria 2020 metais „Auksiniu scenos kryžiumi“ už geriausią dramaturgiją apdovanotas Rimantas Ribačiauskas, spektaklio muzika patikėta kompozitorių duetui – Jūrai Elenai Šedytei ir Albertui Navickui. Spektaklio veikėjais – Orfėjo ir Euridikės vidiniais balsais scenoje taps šiuolaikinės muzikos duetas „Twenty Fingers Duo“ – smuikininkė Lora Kmieliauskaitė ir violončelininkas Arnas Kmieliauskas. Gyvai jų atliekamą styginių muziką apgaubs elektronikos garsai ir erdviniai garso efektai. Šokių partijas spektaklyje atliks šokėjai Julija Stankevičiūtė ir Jeronimas Krivickas.

Baleto nuotaiką šviesomis kurs bene žinomiausias šalies šviesų menininkas Arvydas Buinauskas, kostiumus šokio spektakliui sukūrė kostiumų dailininkas Juozas Valenta. Unikaliai kūrėjų komandai vadovauja prodiuseris Vidas Bizunevičius. Spektaklio finansais pasirūpino Lietuvos kultūros taryba ir autorių teisių bendrija LATGA.

Šiuolaikinių mokslininkų idėjas apie laiką ir apie tai, kodėl skaičiuodami jį vienodai jaučiamės skirtingai, kodėl skirstome jį į praeitį, dabartį ir ateitį, spektaklio kūrėjai sujungė su vienu populiariausiu antikinės Graikijos pasakojimu – Orfėjo ir Euridikės mitu.

Mitas pasakoja apie Orfėjo kelionę gilyn, į mirties karalystę Hadą. Savo dainomis Orfėjas įtikina požemių valdovus grąžinti jam mirusią žmoną Euridikę. Prieš palikdamas požemius Orfėjas turi išpildyti sąlygą – išsivesdamas žmoną iš Hado karalystės, jis negali atsigręžti. Paskutinę minutę atgal mestas žvilgsnis ir Euridikės grįžimas į požemį – antroji jos mirtis, – iki mūsų dienų yra viena liūdniausių išsiskyrimo akimirkų visoje Vakarų civilizacijos kultūroje.

Vilniaus kūrėjų mito interpretacijoje Orfėjas įkūnija laiką, kurį jaučiame ir galime išmatuoti, o Euridikė – tai, ką italų fizikas ir rašytojas Carlo Rovelli apibūdina kaip pasaulį už laiko – „keistą ir svetimą pasaulį, bet vis dėlto mūsų pasaulį. Lyg pasiekus viršukalnę, kur vien uola, sniegynai ir padangė. Esmišką pasaulį, skleidžiantį sausą, vaiskią ir nejaukią šviesą“.

Orfėjo kelionė pas Euridikę „Dūmų fabrike“ taps kelione gilyn į belaikiškumą, o jų grįžimas atgal ir išsiskyrimas ant urvo slenksčio privers suprasti, kokios ribotos yra mūsų juslės, kai mėginame suvokti Euridikės pasaulį – pasaulį už laiko.

Tarpdisciplininis šiuolaikinio baleto spektaklis pagal antikinės Graikijos Orfėjo ir Euridikės mitą, remiantis naujausiomis fizikos idėjomis apie laiką „Orfėjas, Euridikė“ – 2022 metų lapkričio 30 dieną 19 ir 21 val. „Dūmų fabrike“, Vilniuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją