Visam gyvenimui – kūryba
Šeima persikraustė į naują butą Žirmūnuose, kai G. Piekurui buvo šešeri ar septyneri, 1965-1966-aisiais. Tuo metu jau buvo pastatytas Žirmūnų tiltas.
G. Piekuras – dailininkų Igorio Piekuro (1935-2006) ir Marijos Teresės Rožanskaitės (1933-2007) sūnus. Kai abu tėvai menininkai – turbūt net neįmanoma kažkuo kitu domėtis, – pati aplinka įkvepia kūrybai?
„Taip, ko gero, tai yra neišvengiama, man iki dabar aliejinių dažų kvapas yra geriausiu parfumu... Atsimenu, Žirmūnuose vienas kambarys buvo tėvų dirbtuvė, kol jie dar savos neturėjo, vėliau ji buvo Gorkio g. (dabar Didžioji g.). Ir tėvų dirbtuvėje leisdavome laiką su broliu kartu, – įspūdžiai yra“, – sakė jis.
Dvejais metais vyresnis G. Piekuro brolis Marijus Piekuras – tapytojas koloristas. Tačiau jaunėlis pasuko į skulptūrą. Bet, regis, nuo tapybos visgi ir jis toli nepabėgo.
Visgi, deja, vaikystėje daug ko nesuvoki. G. Piekuras taip pat neneigė anuomet nesuprasdavęs daugelio dalykų...
Visi suprato, kas yra gerai, kas – blogai
Sovietmečiu užgimęs kūrėjų gebėjimas giliai paslėpti mintį – stebina, kaip ir žiūrovo gebėjimas ją, kad ir stipriai paslėptą, perskaityti.
M. T. Rožanskaitės paveiksluose dažnai galima pamatyti atvaizduotą ligoninių kasdienybę, sergančiuosius, ji nagrinėjo vienišumo, mirties temas. Kūrėja neslėpė: šiais darbais ji kalbanti apie bendresnį žmogaus susirgimą – tai metafora apie sergančią sovietmečio visuomenę.
Su pastebėjimu, kad šiuolaikiniame mene užslėptos minties vis mažiau, nes tam tiesiog nebėra būtinybės, G. Piekuras nenorėjo sutikti. Anot jo, perkeltinė prasmė visur yra. „Tik yra toks dalykas – dabartinis laiko greitis. Mes neturime kada giliau pažvelgti, bet manyčiau, kad su menais taip yra, jiems reikia išbūti kažkurį laiką, kad būtų galima dar kartą peržvelgti, suprasti – tada tie sluoksniai labiau pasimato. Yra dalykų, kurie nustebina šią sekundę, šiuo momentu – tas vertybiškumas išlieka, o kai kuriems darbams reikia laiko, kad būtų galima per laiko prizmę į juos pasižiūrėti vėl sugrįžus. Galbūt dėl to, dabar įdomios parodos su žvilgsniu į praeitį, o jų dabar vyksta tikrai nemažai“, – pažymėjo G. Piekuras.
Nuo... iki
Dažnai menininkai užsimena apie atgalinio ryšio svarbą. G. Piekuras neneigė – ir jam, be abejo, jis rūpi. „Jeigu kuri – turi parodyti, pasitarti. Taip, gali būti komentarų, jų ir būna visada. Bet kuri paroda – atsakomybės momentas prieš patį save: pasižiūrėti iš šono, kaip, kas atrodo. Dėl to ir atranka daroma, kai tu kažką rodai parodose. Žinoma, pats sau gali fantazuoti, kas vakarą prieš miegą pasidaryti po penkias parodas, ir ramia sąžine eiti miegoti...“, – juokėsi G. Piekuras.
G. Piekuro paroda „Vilniaus erdvėlaikis. Pradedant Žirmūnais“ Vilniaus Rotušėje vyks iki liepos 29 d.