Tikslai nepasikeitė

„Mūsų tikslas – edukacinis. Siekiame suteikti galimybę susipažinti su tuo, kas kuriama, meno tendencijomis, parduoti meno kūrinius. Dešimt metų dirbome, kad atsirastų daugiau kolekcininkų. Menininkams – garbės reikalas parduoti savo kūrinius muziejams, papildyti jų kolekcijas. Tikslai nepasikeitė. Kuo skiriamės nuo kitų mugių? Skiriame didžiulį dėmesį edukacijai, turime svarbią parodą„Takas“, – sakė D. Stomienė, žadėdama ypatingą pažintį su menininkų dirbtuve.

Paklausta, ko nevalia praleisti, mugės meno vadovė, menotyrininkė Sonata Baliuckaitė atkreipė dėmesį, kad galerijų programoje netrūks performansų.

„Erdvė dinamiška, šiųmetėje mugėje dalyvaus dar daugiau galerijų, nei įprasta. Prisijungia jaunos, neseniai debiutavusios galerijos, bus ir svečių iš užsienio: menininkai iš Baltijos valstybių, Prancūzijos, Ukrainos, Austrijos. Stipri studentų bazė – Dailės akademija turi net šešias galerijas. Įvairovė plati, kiekvienais metais vis kruopščiau ruošiasi regionų galerijos, jų programos kaskart keičiasi. Daugiau keramikos, stiklo kūrinių, fotografijos, pačių įvairiausių žanrų, visur netrūks performatyvumo“, – pasakojo S. Baliuckaitė.

Performatyvumo paradoksas

Kalbėdamas apie performatyvumą, projektų zonos kuratorius, rašytojas, menotyrininkas Valentinas Klimašauskas sakė, kad pati samprata reikalauja nuolatinio jo atnaujinimo, kuris vyksta su nuolatiniu tapatybės kismu.

„Menotyra kuriama, atsiliepiant į įvykius. Tuomet susiduriame su savimi, su savęs interpretacijomis. Paradoksas, kad šiuolaikybės pasaulyje performatyvumas tampa didele problema – tapatybė turi nuolat būti perkuriama. Turime begalę fotoaparatų, tikrovę fiksuojančių sensorių – tikrovė sprūsta. Kas yra menininkas, dalyvavimas meno scenoje? Jis yra labai aktualus šitos mugės rėmuose“, – kalbėjo V. Klimašauskas.

Parodos „Takas“ kuratorius Vytenis Burokas pasakojo, kad paskelbus atvirą kvietimą menininkams šiais metais buvo sulaukta apie 80 pasiūlymų. Iš jų „Takui“ atrinkta tik 16. Kūriniai, tęsė V. Burokas, – įvairūs, tačiau kiekviename iš jų galima įžvelgti siejančią giją – tam tikro performatyvumo galimybių.

Vieni kūriniai patiriami greitai, kiti – per aštuonias valandas, tris dienas

„Pati paroda „Takas“ suponuoja pasivaikščiojimo aliuziją. Tokiuose renginiuose, kur tiršta patirčių, nenuostabu, gali nuvesti ir į užkampį. Ko gero, atves prie šokėjos, choreografės Airos Naginevičiūtės instaliacijos, kuri kvies patirti meno kūrinį... kūnu. Ją bus galima stebėti visomis mugės dienomis, nepaisant šurmulio aplinkui. Vieni kūriniai patiriami greitai, kiti – per aštuonias valandas, tris dienas. Kūriniai talpina menininkų veiksmų žemėlapį, kuris nėra iškirptas iš tikrovės, tam tikrų veiksmų. Tai „padarymo“ žemėlapis – veiksmai atlikti iki susitikimo su kūriniu. Kaip kriminalinės medicinos ekspertai – matome, patiriame kūrinį. Dabar kuriant labai svarbus fotogeniškumas, bet šioje mugėje yra balansas“, – sakė V. Burokas, pabrėždamas, kad susitikimas su tuo, kam nesame pasiruošę, nustebimas – bus neišvengiamas.

Šiųmetėje meno mugėje „ArtVilnius“ menininkė Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė pristatys savo objektą „Pievos / Meadows“, o geriausios praėjusių metų „ArtVilnius’22“ instaliacijos autorius Žygimantas Augustinas į mugę grįžta su nauja instaliacija „Vėsinantis radijas“, Eglė Rakauskaitė pristatys naują performansą „Pinklės. Išvarymas iš Rojaus“.

Šalia pagrindinės meno galerijų programos – Projektų zona su pasaulinio garso menininkų, muziejų ir meno fondų kolekcijomis bei institucijų ekspozicijomis (kuratorius V. Klimašauskas).

Mugės organizatoriai pasidalino meno žemėlapiu, padėsiančiu lengviau orientuotis daugybės įvykių sūkuryje:

5 ir 3 salėse – galerijos, mugės senbuvės

Pagrindinė „ArtVilnius’23“ galerijų programa ir stendai „Litexpo“ bus įsikūrę 5 ir 3 salėse. Ten lankytojų, meno kolekcionierių ir pirkėjų lauks mugės senbuvės – „Māksla XO“ ir „Agijas sūnas art gallery“ iš Latvijos, „Galerie Nivet-Carzon“ iš Prancūzijos, „NB galleri” iš Danijos, „UUS Rada Gallery, EKA“ iš Estijos, lietuvių galerijas „Kristina Norvilaitė“, „Contour art gallery“, „AP gallery“, „The Room“, VVJ meno galerija.

Mugėje dalyvaus net 11 Lietuvos meno galerininkų asociacijos galerijų: Kauno fotografijos galerija, „The Rooster gallery“, KADS galerija „Baroti“, „Kauno langas“, „Terra Recognita“, „Menų tiltas“, „Aukso pjūvis“, „Meno niša“ ir kitos. Taip pat 6 Lietuvos dailininkų sąjungos ir 6 Vilniaus dailės akademijos galerijos.

Net keletas galerijų atvyksta iš Ukrainos, Kyjivo, – „Tsekh“, „Shcherbenko Art Center“ ir „RA Gallery“, mugėje dalyvaus neseniai Vienoje atidaryta ir šiuolaikiniams ukrainiečių menininkams atstovaujanti galerija „Bilous Gallery“, taip pat galerija iš Lvivo – „YA Gallery“.

„ArtVilnius‘23“ organizatoriai džiaugiasi sulaukę naujų dalyvių. Pirmą kartą į Vilnių atvyksta tarptautinės galerijos „TÜTAR gallery“ iš Talino, „Art & Tonic“ iš Tartu, „Bilous Gallery“ iš Vienos, „Foreign territory“ iš Niujorko.

Mugėje debiutuoja ir Vilniaus galerijos, tarp jų – Lietuvos dailininkų sąjungos erdvė, Audriaus Gražio meno galerija, „EHU Art Space“, Kauno meno galerija „Drobė“.

Mugės organizatoriai džiaugiasi ir dideliu galerijų būriu iš regionų. Panevėžio menininkus pristatys Panevėžio miesto dailės galerija, LDS galerija „Galerija XX“, taip pat „A galerija“. Mugėje savo stendą įrengs Dusetų dailės galerija, Molėtų dailės galerija, „Vilkamirgės galerija“ / „Artless galerija“ iš Ukmergės, Palangos „Ramybės Galerija“, Šiaulių LDS galerija „S_IN.“, VDA Telšių galerija ir kitos.

Šiemet į meno mugės programą grįžta Jaunojo kolekcininko stendas. Jame bus eksponuojami nedidelio formato meno kūriniai, kurių kaina neviršija 500 eurų. Jaunieji kolekcininkai, meno mylėtojai ar tik pradedantieji domėtis menu čia galės atrasti ir įsigyti savo pirmąjį meno kūrinį arba papildyti jau esamą kolekciją.

4 salėje: šiandiena, vakar diena ir rytojus

Šiuolaikinio meno kuratorius, rašytojas V. Klimašauskas šių metų tarptautinės mugės „ArtVilnius’23“ projektų zonos programą pavadino „Šiandien, vakar, rytoj“. Programa dedikuota nutikimams, pasikartojimo galimybei ir negalimybei, šiandienai, kurią veikia vakarykštė diena ir kuri neabejotinai paveiks rytojų.

Pirmą kartą mugės Projektų zonoje dalyvaus išskirtinė šiuolaikinio meno institucija – „E. A. Shared Space“ iš Tbilisio, meno erdvė „Medūza“ ir „Draugų vardai“ iš Vilniaus, prestižinė Georgo Karglo galerija iš Vienos, „Kim?“ šiuolaikinio meno centras iš Rygos, Vilniaus performanso meno bienalė.

Mugėje turėtų būti įdomūs Vilniuje įsikūrusio Europos humanitarinio universiteto Teatro meno raiškos ir vaidybos kurso studentų vieši teatro eskizai „Aš ir kiti“ pagal dramaturgo Peterio Weisso pjesę „Jeano Paulo Marato persekiojimas ir nužudymas, kurį atlieka Charenton prieglobsčio kaliniai, vadovaujami markizo de Sade’o“. Jie – tarsi referencija į tai, kas vyksta šiuo metu Baltarusijoje ir Ukrainoje.

Vilniaus performanso meno bienalė pristato pernai Venecijos meno bienalėje Lietuvai atstovavusio menininko Roberto Narkaus performansą „Egghorsecizmus“. Performansas lankytojus pakvies į juodojo humoro ir absurdo persmelktą egghorsecizmo seansą, kurio epicentre – vidurio amžiaus krizę išgyvenantis vyras.

Prozininkė, poetė, eseistė, „ArtVilnius’22“ geriausia menininkė Paulina Pukytė Projektų zonoje seks pasakas, skaitys pamirštus eilėraščius ir reikš kitas nuomones. Autorinių tekstų skaitymuose bus galima susitikti su rašytoja, kuratore Monika Kalin ir menininke Agne Jokše.

Naujus, specialiai mugei kurtus projektus pristatys Jono Meko vizualiųjų menų ir Vilniaus šiuolaikinio meno centras, Krokuvos šiuolaikinio meno muziejus MOCAK, Panevėžio „Stasys Museum“.

Bus renkami geriausieji

Kaip ir kasmet, bus renkami geriausi meno mugės „ArtVilnius’23“ dalyviai. Juos rinks tarptautinė komisija – menotyrininkė, kuratorė, prof. dr. Raminta Jurėnaitė, kuratorė, „Kim?“ šiuolaikinio meno centro Rygoje programų direktorė Zane Onckule. Meno istorikė, MOCAK šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė ir koordinatorė Mirosława Bałazy, viena iš galerijos „Georg Kargl Fine Arts“ Vienoje vadovių Melanie Wagner, „Crème de la Crème Haute Parfumerie“ butikų tinklo įkūrėjas ir vadovas, meno kolekcionierius Andrius Remiševskis.

Apdovanojimų ceremonija vyks spalio 13 d., penktadienį, 18 val., LRT studijoje. Joje bus apdovanojamas geriausias jaunasis „ArtVilnius’23“ menininkas (mugės mecenatės, advokatų kontoros COBALT premija), geriausias „ArtVilnius’23“ menininkas („Crème de la Crème“ premija), geriausia „ArtVilnius’23“ skulptūra / instaliacija (mugės rėmėjos, Skandinavijos fintech įmonės „Vipps MobilePay“ premija), geriausiųjų vardai taip pat bus įteikti 7 geriausioms „ArtVilnius’23“ galerijoms.

Sekmadienio vakarą bus apdovanoti žiūrovų išrinkti laureatai – „ArtVilnius’23“ žiūrovų galerija“ ir „ArtVilnius’23“ žiūrovų menininkas“.

Penktadienio vakarą, kai užsivers „Litexpo“ durys, lankytojai kviečiami į Vilniaus miestą, kuriame vyks meno festivalis naktinėtojams „Art After Hours“. Festivaliui atsiveria Vilniaus meno galerijų, meno institucijų ir meno erdvių durys, vyks susitikimai su kūrėjais, galerininkais, ekskursijos po parodas su menotyrininkais.

„Art After Hours“ dalyvaus 9 galerijos ir meno erdvės, vyks 7 renginiai. Naktinėtojų festivaliui parengtos dvi nemokamos ekskursijos su menotyrininkais po galerijas.
Galerijos ir muziejai svečius kviečia naktinėti iki 23 valandos.

Daugiau informacijos ČIA.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją