Kaip komunikacijos priemonė
Populiariausias anuomet kurtų atvirukų simbolis, kaip pastebėjo P. Andriuškevičius, – eglutės viršūnę puošianti raudona penkiakampė žvaigždė, o populiariausiame objekte – Vilniaus Gedimino bokšte plevėsuoja iškelta sovietinė trispalvė – raudonos, baltos ir žalios spalvų.
Menotyrininkas ekspoziciją sudėliojo pagal konkrečius kriterijus: svarbiausia, kad atvirutės būtų išleistos lietuviškose leidyklose, lietuvių dailininkų, su užrašais lietuvių kalba.
Paprašytas apibūdinti, kas būdingiausia lietuvių atvirukų kūrėjams, P. Andriuškevičius sakė nežinantis, ar jie labai išsiskiria iš kitų. Jis pastebėjo, kad dailininkai, piešę atvirukus, buvo ir fotomenininkais.
Kalėdos sovietmečiu buvo uždraustos, bet žmonės šeimose jas visada šventė, kartais ir slaptai. Tuo laikotarpiu visos bažnytinės šventės oficialiai nebuvo pripažintos.
Tačiau P. Andriuškevičiui visgi pasisekė rasti atviručių, ant kurių užrašyta: „Džiaugsmingų šv. Kalėdų!“. „Tai vienetiniai atvejai, tokios atvirutės buvo leidžiamos slapta, pačių bažnytinių organizacijų – patekdavo į Lietuvą per Amerikos lėktuvus, kažkas slapčia atsiųsdavo, tačiau kad oficialiai būtų užrašytas žodis „Kalėdos“, nurodyta, kas išleido, kas dailininkas – be slapstymosi, tik 1988-aisiais tokie atvirukai pasirodo“, – pažymėjo menotyrininkas.
Masinė leidyba
Menotyrininkas atkreipė dėmesį į faktą, kad tuo metu atvirukai buvo leidžiami milžiniškais tiražais – mažiausiai 50 tūkst., iki pusės milijono. „Tų atviručių visi turėjo. Aišku, masinis jų leidimas prasidėjo tik apie 1965-uosius metus, iškart po karo atvirutė buvo tokia kaip ir prabangos prekė – ne kiekvienas įpirkdavo, tad tiražai mažesni, o ir spaudos galimybės menkesnės“, – apie šventinių atviručių leidybą kalbėjo jis.
P. Andriuškevičiaus manymu, kažin, ar atvirutė atgims kaip reiškinys. „Kai išvažiuojame į užsienį, dar kažkaip yra tokia tradicija atvirlaiškį parašyt, va, aš Paryžiuje, sveikinu su Naujaisiais metais, bet kad kaimynas kaimyną, pusbrolius ar dėdę sveikintų išsiųsdami atvirukas – vargu“, – abejojo jis.
O ir pačios atvirutės, menotyrininkas tęsė, dabar visiškai kitokios. „Ir piešiniai kitokio stiliaus, ir užrašas, sveikinimas, eilėraštis įdėtas, belieka tik vardą ir datą užrašyt... Viskas leidėjo apgalvota, nebėra tokios laisvės sveikintojui. Praeis penkiasdešimt metų, įdomu, kas bus kalbama apie šiuolaikinius atvirukus? “ , – smalsavo jis.
Paklaustas, ar senovines atvirutes galima vadinti meno kūrinėliais, P. Andriuškevičius neabejodamas sakė, kad taip.
Filokartininko kolekcijoje – ir išskirtinė atvirutė, sukurta 1990-aisiais. Ant jos lietuviškai užrašyta „Džiaugsmingų šv. Kalėdų!“, nors ji išleista Maskvoje.
„ Dailininko pavardė rusiška. Jis yra sukūręs analogiškų atviručių su gruzinišku, armėnišku, estišku, latvišku tekstu (visų sovietinės sandraugos šalių kalbomis). Tiražas – pusė milijono (SSRS Ryšių ministerijos leidykla); parašyta ir kada atvirutė išleista – 1990-ųjų sausio 3 d. Anksčiau viską rašydavo – ir tikslią datą, ir tikslią kainą. Kodėl sausio 3 d., negi metus ketino sandėliuoti? Greičiausiai taip nutiko dėl to, kad stačiatikių Kalėdos švenčiamos panašiu metu, kai pas mus ateina Trys Karaliai. Matyt, neišskyrė, kad lietuviai katalikai“, – svarstė P. Andriuškevičius.
Nuo istorijos nepabėgsi
Ar peržengus Naujųjų metų slenkstį P. Andriuškevičius palinkėtų kaip tais senais laikais vieni kitiems nusiųsti po kokį atviruką? „Galima to palinkėti, kad žmonės nepamirštų, neužsidarytų socialiniuose tinkluose. Dabar suranda gražų paveiksliuką, prikabina – sveikinu. Praeina kelios dienos, tas paveiksliukas dingsta, neprisimeni, nei kas, nei ką siuntė – nelieka išliekamosios vertės. O seniau atvirutes įsidėdavo net į šeimos nuotraukų albumus, kartkartėmis pasiskaitydavo... Aišku, dauguma tos kartos žmonių, kurie tai darė – jau iškeliavę, ir daugumos tų dailininkų, kūrusių šventines atvirutes tarp gyvųjų nebėra... Bet tas pundelis su artimųjų rašytais atvirukais turi savo dvasią. Galbūt dar per mažai laiko praėjo, kad žmonės tuos dalykus imtų vertinti? Praeis kokie dvidešimt metų, jaunesnioji karta kitaip galvos – bus įdomu pasiskaityti, ką senelis 1960-aisiais rašė ant atvirutės... Tai istorija, o nuo istorijos nepabėgsi“, – sakė jis.
Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) veiks iki 2022 m. vasario 7 d.